Wizytacja duszpasterska

W dniu 5 listopada w naszej Parafii odbywała się kanoniczna wizytacja duszpasterska. Jest obowiązkiem Biskupa Diecezji, aby przeprowadzić taką wizytację co pięć lat w każdej parafii swojej diecezji.

Tegorocznym wizytatorem naszej parafii był Ks. Biskup Teofil Wilski – Biskup Pomocniczy Naszej Diecezji. Wizytację już nieoficjalnie rozpoczął we wtorek, 4 listopada w godzinach popołudniowych, odwiedzając kapłanów, pracujących w naszej parafii, oraz klasztor sióstr Elżbietanek przy ul. Gimnazjalnej. Tutaj oprócz spotkania z siostrami, nastąpiło bardzo miłe spotkanie z dziećmi z Ośrodka Opiekuńczo – Wychowawczego, prowadzonego przez siostry. Po zakończonym spotkaniu Ksiądz Biskup udał się do Konkatedry, gdzie również pomógł kapłanom w spowiadaniu młodzieży, która następnego dnia przystępowała do Sakramentu Bierzmowania.
Oficjalny początek wizytacji nastąpił w środę, 5 listopada mszą świętą o godz. 9.00. Ksiądz Proboszcz powitał naszego Dostojnego Gościa w imieniu całej Wspólnoty Parafialnej, zaś Ksiądz Biskup uzmysłowił obecnym istotę i cel wizytacji. We wspomnianej mszy św. uczestniczyły głównie osoby samotne i cierpiące. W homilii Ksiądz Biskup zaznaczył m.in.: „Odważnie podejmujmy drogę krzyża, którą Chrystus nas prowadzi. Jesteśmy umiłowaną cząstką Kościoła, gdyż powtarzając za św. Pawłem: dopełniamy cierpień Jezusa Chrystusa”. Wiele dodatkowych, ciepłych słów, pełnych nadziei i zachęty skierował Ksiądz Biskup wobec chorych (nieco więcej Jego wypowiedzi do chorych zamieścimy w noworocznym numerze naszej gazetki – przyp. Red.). W końcowej części homilii odniósł się także do kilku spraw duszpasterskich naszej parafii: „Cieszę się, że w Parafii jest wiele grup duszpasterskich. Ci, którzy w nich są, pogłębiają swoje życie duchowe i są oparciem dla Wspólnoty Parafialnej”. Podziękował też Księdzu Proboszczowi, Księżom Wikariuszom i pozostałym współpracownikom parafii za owocną pracę, zaś wszystkim wiernym za zaangażowanie i ofiarność. Po zakończonej Eucharystii Ksiądz Biskup odwiedził kilku chorych (m.in. Ks. Tomasza Raka), oraz udał się na Cmentarz przy Pl. Bankowym, gdzie modlił się przy grobie Rodziców Kardynała Dalbora. W dalszej części wizytacji Ksiądz Biskup zapoznał się z Kancelarią Parafialną, oraz spotkał się z przedstawicielami niektórych grup duszpasterskich.
Kulminacyjnym punktem wizytacji była wieczorna Eucharystia o godz. 17.00, podczas której Ksiądz Biskup udzielił Sakramentu Bierzmowania grupie 140 młodych ludzi. W homilii przypomniał młodzieży bardzo ważną prawdę: „mądrość człowieka to nie tylko wiedza, którą zdobywa w szkole, z książki, czy z internetu. Niech Duch Święty Was prowadzi ku prawdziwej – Bożej Mądrości, dzięki której będziecie się jawili jako źródła światła w świecie. (…) Jan Paweł II często Wam, Drodzy Młodzi Przyjaciele przypominał, że macie być apostołami i świadkami”. W owocnym przeżywaniu liturgii pomógł Chór Parafialny, oraz Młodzieżowy Zespół Muzyczny. Były też obecne poczty sztandarowe i przedstawiciele wszystkich grup duszpasterskich.
Po zakończonej Liturgii Ks. Biskup udał się na probostwo, gdzie podczas kolacji spotkał się ze wszystkimi kapłanami naszego dekanatu, kończąc i podsumowując wizytację, oraz omawiając ważne sprawy duszpasterskie dla naszego miasta.

Oprac. ks. Damian Słotwiński

Redakcja gazetki Z OSTROWSKIEJ KONKATEDRY

Z OSTROWSKIEJ KONKATEDRY - pismo parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej na temat ciasteczek (cookies) przeczytasz tutaj oraz w naszej polityce prywatności tutaj.

Zamknij