Bierzmowanie

– Bardzo serdecznie Was proszę – żeby nie było takiego dnia w Twoim życiu, żebyś się chociaż nie przeżegnał – mówił Biskup Kaliski Edward Janiak do młodzieży, której udzielił sakramentu bierzmowania w Ostrowskiej Konkatedrze.

Dzień 12 czerwca w naszej Parafii dla wielu młodych ludzi był jednym z najważniejszych dni w całej ich życiowej drodze wiary jak również ogromnym wydarzeniem dla naszej wspólnoty parafialnej. Dzień przyjęcia sakramentu bierzmowania, czyli sakrament, przez który wcześniej ochrzczeni otrzymują przez namaszczenie czoła i włożenie nań ręki szafarza dar samego Ducha Świętego. Przez namaszczenie doskonalej łączą się z Kościołem i mocniej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia oraz obrony wiary słowem i czynem. Obowiązek przyjęcia sakramentu bierzmowania zaczyna być aktualny po przystąpieniu do pierwszej Komunii Świętej i osiągnięciu pewnego stopnia dojrzałości. Przez ten sakrament ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują moc Ducha Świętego, przez co jeszcze mocniej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem, uczynkiem oraz do bronienia jej. Podczas bierzmowania każdy z kandydatów został namaszczony przez Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka olejem krzyżma na czole – na znak pieczęci duchowej, znamienia Ducha Świętego, które otrzymuje jako dojrzały wyznawca Chrystusa. Darem sakramentu bierzmowania jest Duch Święty, który daje moc i radość bycia świadkiem Chrystusa w ludzkiej społeczności, a także różnorakie dary, które umożliwiają odpowiedzialną współpracę w budowaniu chrześcijańskiej wspólnoty i aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 18.30 od powitania Biskupa przez Księdza Proboszcza słowami: – Ekscelencjo – Księże Biskupie. W roku wiary myślimy nie tylko o ocaleniu wiary, ale przede wszystkim o rozwijaniu jej i czynieniu jej rozumną. Trzeba więc otworzyć swój umysł i serce na dary Ducha świętego. Proszę więc Ciebie – Księże Biskupie – o udzielenie sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Umacniaj także naszą wiarę, byśmy zawsze czuli się odpowiedzialni za Kościół, Ojczyznę, nasze rodziny i każdego człowieka. Te wyjątkowe słowa pozwoliły wszystkim zgromadzonym dobrze i odpowiedzialnie stanąć w prawdzie i pełnej dojrzałości chrześcijańskiej przed Chrystusem.

Ksiądz Biskup podczas wygłoszonego kazania podkreślał, iż Duch święty pozostawia niezatarty ślad w życiu każdego młodego, wybierzmowanego człowieka jednak to od nas zależy jak będziemy żyć z Bogiem, bo On pozostawia nam wolną wolę i to od nas zależy jaką decyzję podejmiemy w związku z naszą wiarą. Biskup Kaliski skierował również słowo pasterskie do zgromadzonych na uroczystości rodziców i podkreślał również jak ważna jest ich postawa i przykład dla budowania duchowego życia wiary młodych ludzi. Bardzo wartościowy był przykład ojca, który nie modląc się ze swoim synem i nie dając mu przykładu nie będzie potrafił się modlić. Natomiast córka, która nie widzi jak mama idzie do Kościoła i przyjmuję Jezusa do serca nie będzie miała podstaw, by pogłębiać i rozwijać relację z Bogiem. Mówił również, że nie wystarczy mówić dziecku o wierze, a potrzeba przykładu wiary, potrzeba pójść z dzieckiem do Kościoła, zająć się nim, poświęcać mu swój czas i rozmawiać z nim.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim, którzy swoją modlitwą wspierali tych licznie zgromadzonych młodych ludzi (106 osób) przyjmujących sakrament bierzmowania w ten piękny czerwcowy dzień. Uroczystość uświetnił przez śpiew zespół wokalno–instrumentalny DONATUS, chór parafialny św. Grzegorza oraz Pana organisty, a także obecność licznych pocztów sztandarowych, kapłanów. Msza święta zakończyła się uroczystym błogosławieństwem udzielonym przez Księdza Biskupa.

Oprac. Ewelina Kukuła

Bierzmowanie 2013

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi musisz zaakceptować naszą politykę prywatności. Opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej na temat ciasteczek (cookies) przeczytasz tutaj oraz w naszej polityce prywatności tutaj.

Zamknij