Odpust ku czci św. Andrzeja Apostoła w Konkatedrze

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka i Biskupa Pomocniczego Łukasza Buzuna w ostrowskiej Konkatedrze zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego. Uroczystość połączono z odpustem ku czci św. Andrzeja Apostoła, drugiego patrona parafii.

Wideo: Rafał Rasiak

Biskupów, kapłanów, siostry zakonne i licznie zgromadzonych wiernych powitał ks. prałat Tomasz Ilski. – Ekscelencjo Księże Biskupie osiemnaście lat temu otworzyłeś swoje serce, by przyjąć święcenia biskupie. Od tamtego czasu towarzyszy Ci zawołanie biskupie „Oportet servire”. Od przeszło dwóch lat w Diecezji Kaliskiej dzielisz się wiarą i zachęcasz nas do służby Bogu i człowiekowi. Dziś prosimy Cię Księże Biskupie, abyś modlił się za nasze miasto, naszą parafię, która czci św. Andrzeja, a równocześnie życzymy Księdzu Biskupowi mocy Bożej na dalszą posługę biskupią – mówił proboszcz Konkatedry. Rozpoczynając Eucharystię Biskup Kaliski stwierdził, że odpust to czas dziękczynienia. – Chcemy dziękować dobremu Bogu za każde dobro duchowe, które jest udziałem całej wspólnoty parafialnej. Podczas tej Mszy św. koncelebrowanej z udziałem sióstr zakonnych modlimy się, aby ten rok był szczególnym rokiem łaski wobec wszystkich tych, którzy bezgranicznie poświęcają się na służbie Panu Bogu i ludziom. Życie konsekrowane oznacza pierwszeństwo wszystkich spraw duchowych wobec Pana Boga i aby tego ducha nieść do ludzi. Do Boga prowadzi każdy człowiek, który jest stworzony na obraz Boga i Jego podobieństwo – powiedział ks. biskup Edward Janiak, który odniósł się także do rocznicy święceń biskupich. – Ja dzisiaj osobiście dziękuję za osiemnaście lat posługi w biskupstwie, za każde doświadczenie, które ubogaca, ale też za te szczególne dwa lata w Diecezji Kaliskiej. Dziękuję za kapłanów, za każde dobro, które udało nam się wspólnie wypracować i proszę pokornie Apostoła Andrzeja i św. Józefa o opiekę – podkreślił Pasterz Diecezji Kaliskiej.

Homilię wygłosił ks. biskup Łukasz Buzun. Kaznodzieja wskazywał, że Rok Życia Konsekrowanego poświęcony jest osobom, które oddają się w swoim życiu Panu Bogu i służą w Kościele w zakonach, w konkretnych nurtach charyzmatu swoich założycieli. Podkreślał, że Adwent jest czasem łaski danym człowiekowi przez Boga. – Adwent to czas łaski, która budzi się w ludzkim sercu. Duch Święty działa w sercu każdego z nas i woła przez ten twórczy niepokój: nie niszcz tego wewnętrznego ukierunkowania, nie niszcz tego wewnętrznego dynamizmu, nie daj sobie zdusić daru łaski. Niech czas Adwentu będzie czasem zwycięskim w naszym życiu – mówił ks. biskup. Zachęcał do modlitwy i wsłuchiwania się w Słowo Boże. – Potrzeba modlitwy do Ducha Świętego niech będzie w naszej świadomości. Ważna jest modlitwa do Ducha Świętego, który otwiera i przygotowuje nas na przyjęcie Słowa Bożego. Może w tym czasie Adwentu potrzeba zarezerwowania sobie takiego odcinka czasu, aby był poświęcony na wyciszenie, oddalenie niepokojów, myśli, skupienie, pochylenie się nad Słowem Bożym, bo inaczej nie będziemy poznawali Chrystusa – powiedział Biskup Pomocniczy Diecezji Kaliskiej. Zaznaczył, że słowo z dzisiejszej Ewangelii „czuwajcie” to jest wezwanie, które dotyczy każdego chrześcijanina. – Czuwanie to otwartość, gotowość na odebranie Słowa na różne sposoby, bo Bóg mówi do nas w różny sposób: w kościele, świątyni, ale także mówi w naszej codzienności, przez drugiego człowieka, może biednego, odrzuconego, na którego nikt nie patrzy dobrym okiem. Duch Święty wzywa nas do przemiany, do bycia człowiekiem miłosiernym, do bycia człowiekiem modlitwy – podkreślał kaznodzieja. Wskazał na Maryję jako przewodniczkę Adwentu. – Patrzmy na Maryję i prośmy Ją o ten duchowy klimat, o radość, która przynosi nam światło, abyśmy przez dobre czyny oczyszczali nasze wnętrze. Prośmy Ją o wstawiennictwo. Maryja Niepokalanie Poczęta jest dla nas najlepszą pośredniczką u Boga. Niech w tym czasie Adwentu Maryja będzie obecna w naszych myślach, modlitwie, spojrzeniu na drugiego człowieka – mówił ks. biskup Łukasz Buzun.

Uroczystość była okazją do przekazania Diecezji Kaliskiej przez ks. kanonika dr Jana Stachowiaka medali papieskich zbieranych przez niego wiele lat. W kolekcji znalazło się 60 najcenniejszych medali wydanych przez Stolicę Apostolską od 1417 roku po czasy współczesne łącznie z medalem Papieża Franciszka. Emerytowany kapłan podarował też swoją książkę wydaną w 2007 roku pt. „Papieże w przepowiedni św. Malachiasza w heraldyce i numizmatyce”, w której spisał przepowiednie o 112 papieżach, gdzie uwzględnił też Jana Pawła II jako „Pracę słońca” i Benedykta XVI jako „Chwałę oliwki”. Ks. biskup Edward Janiak podziękował za ten dar i zapewnił, że medale ubogacą Muzeum Diecezji Kaliskiej. Jako dar wdzięczności ofiarował ks. kanonikowi Janowi Stachowiakowi kopię figury św. Jana Pawła II, która stoi przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Na zakończenie Eucharystii Biskup Kaliski nawiązał do uroczystości odpustowej wskazując na św. Andrzeja Apostoła. – Wszyscy apostołowie ponieśli śmierć męczeńską. Dzisiaj tyle ludzi na świecie ginie z powodu przyznania się do Chrystusa. Chcemy o nich pamiętać. Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa. Czuwajmy i módlmy się, bo o godzinie, której się nie spodziewamy Syn Człowieczy przyjdzie. Wszystkim na optymizm, który płynie z chrześcijańskiej wiary, na bogactwo życia duchowego, byśmy żyli według zamysłu i planu Bożego jako rodzice, jako osoby konsekrowane, jako kapłani, jako biskupi, jako ludzie pełniący jakąkolwiek funkcję wobec społeczeństwa wraz z ks. biskupem Łukaszem udzielamy pasterskiego błogosławieństwa – powiedział ks. biskup Edward Janiak.

Podczas uroczystości śpiewał Chór św. Grzegorza z Konkatedry. Na Mszę św. licznie przybyły poczty sztandarowe z ostrowskich parafii.


Odpust ku czci św. Andrzeja Apostoła w Konkatedrze

Odpust ku czci św. Andrzeja Apostoła w Konkatedrze 2

Odpust ku czci św. Andrzeja Apostoła w Konkatedrze 3

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej na temat ciasteczek (cookies) przeczytasz tutaj oraz w naszej polityce prywatności tutaj.

Zamknij