Za Ojczyznę i Wojsko Polskie

W intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego modlono się w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Konkatedrze – Modlę się za zmarłych żołnierzy Wojska Polskiego, zaginionych, poległych, zamordowanych, za tych, którzy w przeszłości walczyli o wolność Ojczyzny. Modlę się w tej Mszy św. także za żołnierzy żyjących, za ich rodziny – mówił ks. Proboszcz Krzysztof Nojman.

Tekst homilii ks. Proboszcza:

 

W Paryżu, w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, naprzeciw cudownego obrazu wisi wotum emigrantów z Polski. Na marmurowej tablicy widnieje złote serce przebite siedmioma mieczami. W sercu tym zawarte jest to, co Polacy mieli najdroższego: grudka ojczystej ziemi, okruszyna chleba, szczypta wielickiej soli, kilka monet i krzyż walecznych. Wokoło napis: „Bogurodzicy Dziewicy (…) wotum Polaków, w Jej Sercu zawsze nadzieję mających”.

Drodzy Bracia i Siostry, w tym wotum Polaków i w tych słowach zawarta jest miłość do Matki Bożej i miłość do Ojczyzny. Przyszliśmy dzisiaj do świątyni do Matki Najświętszej, aby wyznać wiarę w jej chwalebne Wniebowzięcie. Od początku istnienia kościoła, żywa była wśród chrześcijan wiara o Wniebowzięciu NMP. Uroczyście tę prawdę potwierdził papież Pius XII ogłaszając w 1950 r. dogmat o Wniebowzięciu NMP. Przynosimy dzisiaj wiązanki kwiatów, ziół i zbóż. To, co zrodziła ziemia, co jest darem Boga i owocem ludzkiej pracy. Te wiązanki, które trzymamy w ręku oznaczają bogactwo łask jakimi Bóg od wieków obdarzył Matkę swojego Syna i naszą Matkę. Dlatego dzisiaj chcemy oddać w opiekę Maryi przede wszystkim naszą Ojczyznę, także nasze Miasto, rodzinę i wszystkie sprawy, które kryją się w naszych sercach. To właśnie 15 sierpnia wspominamy Cud nad Wisłą. To niewytłumaczalne, niesamowite zwycięstwo polskich żołnierzy nad Wisłą w 1920 r., kiedy Polski żołnierz zatrzymał przed Polską, właściwie przed całą Europą bolszewicką nawałnicę. Ciągle zastanawiamy się, na czym polega miłość Ojczyzny, czym jest patriotyzm. Słyszymy o tradycyjnym patriotyzmie, o nowoczesnym patriotyzmie. Nie ma patriotyzmu ani tradycyjnego ani nowoczesnego czy współczesnego. Jest jeden patriotyzm, który polega na tym, że chcę dobra dla mojej Ojczyzny. Że dbam o dobro wspólne, dbam o wszystko poprzez swoją rzetelną pracę, swoją służbę i poprzez swoje dobre życie. Chcę dobra dla mojej Ojczyzny, chcę być dumny ze swojej Ojczyzny z tego, że tutaj jestem, że tutaj mieszkam. Że sam stanowię Ojczyznę. Chcę być dumny także z tych, którym powierzyłem władzę, którzy w moim imieniu zostali powołani do kierowania Ojczyzną, czy Miastem, czy jakąś inną mniejszą wspólnotą ludzi.

Na grobie ks. Jana Kompałły, który zmarł w 1844 roku na Starym Cmentarzu w naszym Mieście przy Placu Bankowym są wyryte piękne słowa: „Służmy wiernie Kościołowi Ojczyźnie nie czczo – brzmiącym wyrazem ale cichym czynem!”. Ks. Jan Kompałła, proboszcz ostrowski, współtwórca katolickiego, polskiego gimnazjum w naszym mieście przy ul. Gimnazjalnej. Wielki społecznik, wielki człowiek, ten, który właściwie swoje zdrowie, pieniądze, majątek – wszystko dał, aby to gimnazjum powstało. Służmy Kościołowi, Ojczyźnie cichym czynem nie słowami. Oddajmy zatem dzisiaj sercu Maryi, w którym zawsze mamy nadzieję, naszą Ojczyznę, tych, którzy walczyli o jej wolność, oddajmy nasze Miasto, nasze rodziny, domy i nas samych. Uczyńmy to w słowach pięknej modlitwy do Matki Najświętszej:

Maryjo, zabierz moje oczy – będę mógł łatwiej dostrzec ludzką biedę.
Zabierz moje usta – wtedy w słowach będzie więcej ciepła.
Zabierz moje serce – będę mógł lepiej kochać wszystkich ludzi.
Zabierz moje ręce – abym mógł w porę komuś drzwi otworzyć.
Zabierz moje nogi – abym zdążył, nim będzie za późno.
Matko – zabierz moje życie, niech obumiera w Tobie.
(ks. Wacław Buryła)

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowch i miejskich, poczty sztandarowe, żołnierze i Ostrowska Orkiestra Koncertowa. Na zakończenie Eucharystii odśpiewano „Boże, coś Polskę”.


Za Ojczyznę i Wojsko Polskie

Przeglądając tą stronę akceptujesz naszą politykę prywatności. Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi musisz zaakceptować naszą politykę prywatności. Opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej na temat ciasteczek (cookies) przeczytasz tutaj oraz w naszej polityce prywatności tutaj.

Zamknij