W intencji Ojczyzny i Miasta

– Ojczyzna to nie jest tylko miejsce na ziemi. Ojczyzna to są przepiękne wartości, kultura, tradycja – mówił ks. kanonik Krzysztof Nojman podczas Mszy św. odprawionej w 97. rocznicę odzyskania niepodległości w intencji Ojczyzny i Miasta w ostrowskiej Konkatedrze. Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem „Gaude, Mater Polonia”, a modlono się o pomyślność Ojczyzny, za cały naród i wszystkich mieszkańców Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

– Pośród wszystkich dni, których tysiące tworzyły kształt Ojczystych dziejów. Tamten jesienny, listopadowy dzień miał swój niepowtarzalny klimat. Dzień przełomowy w dziejach Europy. Kończył straszliwe lata wojennych zmagań. Miliony poległych żołnierzy, miliony rannych, miliony zmobilizowanych. (…) Tyle pokoleń czekało i wreszcie się doczekało wolności – mówił w homilii Ks. Proboszcz Krzysztof Nojman. – Dziś wracając wspomnieniami do tamtych dni pytamy dalej, ponownie. Jaką Polskę chcemy tworzyć? – zastanawiał się celebrans. – Każdy z nas musi stanąć w prawdzie swego sumienia, swego rozeznania, swej wiedzy. (…) Dlaczego każdy z nas? Jak pisał Juliusz Słowacki „Ziarnem Polski być jeden człowiek może, / Jak w ziarnku życia – żyje całe przyszłe zboże”. Każdy z nas, każdy z nas Polaków jest tym małym ziarnkiem, który może poprzez swoją pracę, służbę wydać wielkie owoce dla swojego dobra, ale przede wszystkim dla dobra wspólnego, dla Ojczyzny – powiedział ks. Nojman.

Proboszcz wspominał o nieznanych żołnierzach, którzy ponieśli śmierć. Przypomniał jak uroczyście żegnano w 1925 r. Nieznanego Żołnierza we Lwowie przed Obrazem Matki Bożej Łaskawej, a następnie w Warszawie, gdzie na pl. Piłsudskiego do dziś znajduje się grób Nieznanego Żołnierza – „Kim jesteś ty? Nie wiem. Gdzie dom twój rodzinny? Nie wiem. Kto twoi rodzice? Nie wiem i wiedzieć nie chcę i wiedzieć nie będę, aż do dnia sądnego. Wielkość Twoja w tem, żeś nieznany” – takimi właśnie słowami słynny kaznodzieja, ks. Antoni Szlagowski (…) witał w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela tego, który uosabiał żołnierską wiarę za Polskę – mówił ks. Kanonik. Wskazał również efekt odzyskania niepodległości. – Do Polski wracają ludzie zza granicy, aby pracować dla Ojczyzny. Wracają, jak się później okazywało, wielcy Polacy, absolwenci zachodnioeuropejskich uczelni. Często mieli już ustabilizowane życie w swoich miejscach zamieszkania. To była ich droga ku Ojczyźnie.

Zwrócił również uwagę na dzieje Ostrowa Wielkopolskiego. – Dzień 10 listopada 1918 r. – wystąpienie grupy ludzi, Ostrowian, przeciwko władzy pruskiej, czego efektem było szereg ustępstw na rzecz Polaków na terenie naszego miasta, czy powiatu ostrowskiego. To tutaj w Domu Katolickim zwołano wiec, na który przybyło kilkaset osób. To był wówczas protest, to odpowiedź na wybranie przez zaborcę Rady Żołnierskiej bez udziału Polaków. To był początek polskiej władzy w Ostrowie Wielkopolskim – mówił Proboszcz Konkatedry. Wspomniał również o tablicy znajdującej się na ostrowskim rynku, na Ratuszu – „W zgodzie małe rzeczy rosną – W niezgodzie największe się rozpadają”. (…) My mamy dbać o tą Małą Ojczyznę, o nasze miasto, o ich mieszkańców, dbając o Małą Ojczyznę dbamy, staramy się o tą Wielką Ojczyznę, której na imię Polska. Celebrans zwrócił się do wszystkich – Musimy wspólnie, jednym frontem, nie kłótniami, nie w sporach, ale w zgodzie. Zgoda buduje, zgoda tworzy wielkie dobro. O tym wszyscy musimy pamiętać. Ci, którzy mają w rękach władze w naszym mieście, Ci, którzy podejmują ważne decyzje, o tym musza pamiętać mieszkańcy, Ci wszyscy, którzy kształtują młode pokolenie: rodzice, nauczyciele, kapłani, Kościół. To jest nasze wspólne zadanie: pracować dla dobra wspólnego, dla Ojczyzny, dla naszego Miasta, dla ich mieszkańców.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano „Boże, coś Polskę”.

W Eucharystii uczestniczyły władze miasta, powiatu, honorowi obywatele miasta, delegacja z miasta partnerskiego Nordhausen, radni miejscy i powiatowi, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu ostrowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe parafii, kombatanckie, szkolne i organizacji społecznych.

Uroczystość uświetnił Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Jerzego Wojtaszka oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych w Domu Katolickim odbył się „Ostrowski koncert pieśni patriotycznych” zorganizowany przez Gimnazjum nr 4 i ostrowską Komendę Hufca ZHP.


W intencji Ojczyzny i Miasta

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi musisz zaakceptować naszą politykę prywatności. Opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej na temat ciasteczek (cookies) przeczytasz tutaj oraz w naszej polityce prywatności tutaj.

Zamknij