110 lat od poświęcenia kościoła

30 września minęło 110 lat od poświęcenia nowego kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie. Było to wielkie wydarzenie w dziejach naszego miasta i regionu. 

Budowa trzeciego kościoła w dziejach parafii rozpoczęła się dokładnie 500 lat po wybudowaniu pierwszej świątyni w 1404 roku. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał sufragan poznański ks. biskup Edward Likowski. Fundatorami nowego kościoła byli parafianie i w 1/3 książę Ferdynand Radziwiłł. Budowę ukończono w 1906 roku, a poświęcił ją ks. dziekan Grośty z Odolanowa.

Msza św. dziękczynna w rocznicę wybudowania i poświęcenia kościoła odprawiona zostanie w niedzielę, 2 października 2016 r. o godz. 9.30.

Poniżej publikujemy opis z uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego w Ostrowie zamieszczony w „Dodatku do 235. numeru Kurjera Poznańskiego” z 12 października 1907 roku:

Oryginalna treść z gazety:

W Gaz. Ostrowskiej czytamy:
Ostrów nie widział od kilkuset lat z górą podobnej uroczystości. Stara nasza niedawno zerwana świątynia nie była konsekrowaną.
Najprzew. ksiądz biskup Likowski przybył wraz z kapłanem swoim ks. Detkoffem, w ubiegłą sobotę w południe do naszego miasta, a żeby dokonać tego uroczystego akta. Na dworcu przyjęli go ks. dziekan Grośty z Odolanowa, ks. proboszcz Zborowski i następca J. O. Ks. Patrona, pan Zakrzewski z Czachor. Dzwony z wieży kościoła oznajmiły zgromadzonym u wejścia do świątyni parafjanom, że dostojny Gość zbliża się do kościoła. Jedno z licznie zebranych dzieci Ancia Witkowska przywitało Zwierzchnika naszej dyjecezji pięknym wierszykiem i kwiatami, a następnie w uroczystej procesji, przy dźwiękach wspaniałego „Ecce sacerdos magnus”, z rozwiniętymi sztandarami wprowadzono go do kościoła, gdzie u stóp wielkiego ołtarza serdecznie przemówił do księdza Biskupa miejscowy proboszcz. Ks. Biskup odpowiedział dłuższą mową z kazalnicy, tłumacząc między innymi wielkie znaczenie nowowybudowanej świątyni dla nas.
Około godziny 4. przystąpił ks. Biskup do udzielania sakramentu Bierzmowania. Wieczorem przyjął delegacje wszystkich naszych Towarzystw i Stowarzyszeń…

CZYTAJ DALEJ…

Przeglądając tą stronę akceptujesz naszą politykę prywatności. Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi musisz zaakceptować naszą politykę prywatności. Opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej na temat ciasteczek (cookies) przeczytasz tutaj oraz w naszej polityce prywatności tutaj.

Zamknij