Konkatedra na Ostrowskim Trakcie Kultury

Konkatedra pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika została włączona do Ostrowskiego Traktu Kultury, który ma być kompleksową prezentacją historii miasta, kultury, a co za tym idzie emblematycznych dla Ostrowa Wielkopolskiego budynków i miejsc. Nasza świątynia wraz z m.in. Ratuszem, Synagogą, Starym Cmentarzem czy Dawnym Teatrem Miejskim została oznaczona szklaną tablicą, na której można przeczytać krótką, skondensowaną informację na temat wybranego miejsca bądź skorzystać z kodów QR i NFC lub wpisując podany adres strony internetowej by przeczytać kompleksową informację o budynku.

Na każdym z budynków wpisanych w Trakt pojawiła się tabliczka z tekstem o danym obiekcie opatrzona kodem QR, NFC TAG oraz adresem strony internetowej,  która przybliża miłośnikom ostrowskiej kultury, i nie tylko, historię ważnych dla naszego miasta miejsc – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrowski Trakt Kultury ma być kompleksową prezentacją historii miasta, kultury, a co za tym idzie emblematycznych dla Ostrowa Wielkopolskiego budynków i miejsc.

Do tej pory na trakcie pojawiły się: Ratusz, Synagoga, Dawny Teatr Miejski, Dawna Strzelnica, Dom Jadwigi Żylińskiej, Stary Cmentarz, Dawne Gimnazjum Męskie, Konkatedra, „Dom burmistrza” oraz Budynek Szkolny przy ul. Królowej Jadwigi. Ten projekt jednak będzie miał dalszą kontynuację.

trakt_2

Ostrowski Trakt Kultury będzie na bieżąco uzupełniany o nowe, warte poznania budynki i miejsca. Chcemy, by docelowo na każdym budynku, który ma znaczenie dla Ostrowa Wielkopolskiego – czy to ze względu na jego wartość historyczną, czy na postać, która była z nim związana, pojawiły się tabliczki informacyjne z kodem QR i NFC – mówi Ewa  Matecka, zastępca prezydenta Miasta.

W ramach Ostrowskiego Traktu Kultury przygotowano obszerną i łatwo dostępną informację o znajdujących się na szlaku miejscach. Zwolennicy tradycyjnych metod niezbędną, skondensowaną informację znajdą na szklanych tablicach, które umieszczono na wybranych budynkach. Ci, którzy wolą metody bardziej nowoczesne, a także chcą uzyskać więcej informacji o danym obiekcie, będą mogli –  za pomocą swojego smartfona  – wspomóc się tzw. kodami QR i NFC lub po prostu wpisać podany adres strony internetowej.

Kody QR, NFC odsyłają do strony Urzędu Miejskiego, na której umieszczono kompleksową informację o budynku, który właśnie zwiedzamy: jego historię, historię osób z nim związanych, a także materiał ikonograficzny. Są tu zawarte ważne fakty, daty, nazwiska, ale także inne ciekawostki  –  dodaje Ewa Janiszewska kierownik Biura Promocji Miasta.

Otrakt_1strowski Trakt Kultury dostępny jest także w formie „audioprzewodnika”.

Możliwość zatrzymywania nagrania, przewijania, cofania sprawia, że zwiedzanie można dostosować do własnego tempa, co stanowi istotną zaletę – wyjaśnia E. Janiszewska.

Celem powstania Ostrowskiego Traktu Kultury  jest nie tylko popularyzacja naszego miasta wśród turystów, ale także wśród samych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – nie wszyscy  zdają sobie sprawę z tego jak wiele ciekawych faktów kryje się za miejscami, które codziennie mijamy w drodze do pracy, szkoły, czy na spacerze.

– Trakt to z jednej strony propozycja dla mieszkańców naszego miasta, którzy będą mogli jeszcze lepiej i głębiej poznać historię dobrze znanych im miejsc, a z drugiej doskonała  forma na promocję Ostrowa Wielkopolskiego wśród osób odwiedzających nasze miasto. Turysta – dzięki kodowi QR czy NFC otrzyma kompleksową informację praktycznie „od ręki”-mówi Beata Klimek.

Link do Ostrowskiego Traktu Kultury: www.traktkultury.umostrow.pl

mapa-ostrowski-trakt-kultury_int

Konkatedra na OSTROWSKIM TRAKCIE KULTURY – zobacz

Źródło: umostrow.pl

Skip to content