Młodzież ze świętym Józefem w Konkatedrze

W Konkatedrze w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego odbyło się spotkanie dla młodzieży w ramach projektu „Moje ID – spotkanie młodzieży ze św. Józefem”. W spotkaniu udział wzięło niespełna 1500 młodzieży z 9 dekanatów diecezji kaliskiej.

Z związku z przeżywanym Rokiem Świętego Józefa Kaliskiego powstała idea przybliżenia patrona młodzieży. Tym sposobem powstał projekt „Moje ID”, który obejmuje trzy etapy. Pierwszym etapem były katechezy w szkołach. Katecheza dawała młodym ludziom możliwość poznania postaci św. Józefa. Drugi etap to spotkania rejonowe dla młodzieży. Pierwsze odbyły się w Ostrzeszowie i Pleszewie. Kolejne to Krotoszyn i właśnie Ostrów Wielkopolski. Trzecim etapem będzie spotkanie młodzieży ze św. Józefem w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, które zaplanowano 7 czerwca.

26 czerwca Ostrowska Konkatedra wypełniła się młodzieżą, która przybyła z 9 dekanatów (dekanat: ostrowski I, ostrowski II, mikstacki, grabowski, ołobocki, opatówecki, koźminkowski, kaliski II, błaszkowski), tj. 69 parafii diecezji kaliskiej. Na początku spotkania odbył się koncert rapera TAU, który podzielił się z młodymi świadectwem swojego nawrócenia. Wystąpił również zespół Tratwa Music Project. Katechezę skierowaną do zgromadzonej młodzieży wygłosił ks. Paweł Gomółka, wikariusz parafii św. Antoniego w Ostrowie oraz ks. Michał Włodarski, wikariusz parafii św. Zbawiciela w Ostrowie.

Punktem kulminacyjnym spotkania była Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, z którym modlił się proboszcz parafii Konkatedralnej ks. Krzysztof Nojman oraz kilkunastu kapłanów przybyłych z młodzieżą.

W homilii bp Łukasz nawiązując do Ewangelii mówił do młodych ludzi – Nie ma takiego człowieka, który byłby niepowołany przez Boga. Jak patrzymy w Piśmie Świętym, to wszyscy ci, którzy zostali przez Boga powołani począwszy od Abrahama poprzez Mojżesza i cały Stary Testament aż po Apostołów. Wskazywał, że powołanie przyjmuje różne warianty od powołania do kapłaństwa poprzez małżeństwo i samotność. Zaznaczył, że odkrycie powołania wiąże się ze ogromną zmianą w życiu. Biskup Buzun wskazał przykład Papieża – Ojciec Święty Franciszek powiedział, że nawrócił się głęboko mając 17 lat. Wszedł do kościoła, a miał iść w jakieś inne miejsce. I zmienił swoje życie, odkrył powołanie. Podkreślał, że zmiany w życiu są bardzo ważne przytaczając przykład ze swojego życia – Zmienia się imię Abram-Abraham, Szaweł-Paweł, Piotr-Skała. Do zakonu ludzie wstępują i też zmieniają imię, ja też zmieniłem, bo taka jest możliwość, a człowiek korzysta z tej możliwości. Zmienia wiele rzeczy, więc i to jest też ważne, żeby zmienić. Biskup zachęcał młodzież, by dokonywała swoim  życiu spowiedź generalną – Myślę, że np. bierzmowanie to jest moment, kiedy człowiek powinien się wyspowiadać nawet i z całego dotychczasowego życia, zrobić taką generalną spowiedź. Niewiele jest takich spowiedzi na drodze naszego życia.  Ale jest jakieś podsumowanie, zamknięcie, idę dalej – zamykam ten etap swojego życia. Bp Łukasz podkreślił, że Bóg wspiera każdego człowieka i trzeba pozwolić Mu się poprowadzić. Zachęcał, by modlić się do Ducha Świętego.  – Trzeba się do Ducha Świętego modlić. Może to nie być wielka modlitwa od razu, ale modlić się trzeba codziennie, tak jak umiesz, na ile cię stać, na ile możesz. To jest ten początek dobrej modlitwy – zakończył biskup Buzun.

Po Mszy św. na młodzież czekała gorąca grochówka przygotowana przez kuchnię Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Za organizację spotkań odpowiedzialne jest Stowarzyszenie „Tratwa” i Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kaliskiej.

Spotkanie transmitowała telewizja internetowa diecezji kaliskiej domjozefa.tv. Na naszym profilu na Facebooku także przeprowadziliśmy krótką transmisję na żywo.

Tekst i zdjęcia: JR


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony)

Młodzież ze świętym Józefem w Konkatedrze
Scroll to Top
Skip to content