Uroczystość Wniebowzięcia NMP i Wojska Polskiego

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego w Konkatedrze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. – Przychodzimy tu dzisiaj, aby spoglądając w niebo doświadczyć wielkiej miłości Pana Boga, które objawia się także poprzez Maryję, która jest służebnicą i mamą każdego z nas. Dziękujemy w tym roku za 100-lecie odzyskanie niepodległości. Dziękujemy Bogu za dar wolności, za nasze rodziny, za naszą Ojczyznę, dziękujemy za wolność, którą mamy także przez krzyż Chrystusa, że możemy żyć w wolności dzieci Bożych – mówił na początku Eucharystii ks. Paweł Wczesny.

– Chylimy dziś czoła przed tymi, którzy właśnie walcząc w obronie naszego kraju, obronie ludzi, obronie naszej ziemi przelali krew. Którzy z wielką pokorą stanęli, można by powiedzieć po ludzku patrząc, w przegranej bitwie, w której wydarzył się potężny cud. Człowiek odczuł jak potężna jest opieka Matki Najświętszej nad naszym narodem w 1920 r. – mówił w homilii ks. Paweł. – Maryję możemy czcić nie tylko jako Matkę Nieustającej Pomocy, którą czcimy jako Królową Polski, a Jej królowanie to nie władza a miłość. Miłość Matki do dzieci, którą pokazuje niosąc Chrystusa każdemu z nas – podkreślił kapłan. Ks. Wczesny mówił o miłosierdziu, jakim Bóg kieruje się do człowieka. Wskazywał, że Matka Boża pomaga nam w tym. – Maryja, która chce nas prowadzić przez życie ukazując nam, że nasza wolność, kiedy wyrazimy tą chęć bycia z Bogiem, ona nie przyniesie nam ani trudu, ani nas nie zniewoli. Ale Maryja prowadzi nas bardzo mocno pod krzyż Chrystusa. Bo to jest królowanie Boga, to jest Jego tron, kiedy oddaje za każdego z nas swoje życie, przelewa krew, abyśmy już niebyli niewolnikami śmierci. Mogli walczyć z nadzieją na zmartwychwstanie, oczekiwać tej wielkiej obietnicy, bo to Bóg obiecał naszym ojcom Abrahamowi i jego potomstwu – zaznaczył celebrans.

– Wpatrując się w Maryję, jako Mamę, chcemy zobaczyć także swoje mamy. To właśnie od nich, od naszych rodziców uczymy się tego, co jest dobre, a co jest złe. Od nich uczymy się jak to życie przeżywać, od nich uczymy się miłości, zatroskania. Maryja właśnie w ten sposób nam pomaga, jako Matka, Pan Bóg, jako Ojciec każdego z nas, chcą nam pokazać tą wielką troskę, jaką mamy obdarzać siebie nawzajem – podkreślał wikariusz Konkatedry. Kapłan w swoim kazaniu zastanawiał się skąd Maryja ukochała tak polski naród. – Tu najpiękniej na to pytanie odpowiedział św. Jan Paweł II, który pokazując nam właśnie to wezwanie w swoim życiu „Cały Twój Maryjo!” ukazuje nam jak niesamowicie piękne jest to doświadczenie Boga w życiu także w cierpieniu i chorobie. Także wtedy, kiedy po ludzku wszystko się sypie, bo on doświadczył dramatu II Wojny Światowej. On wiedział i nauczał, czym jest wolność życia właśnie w łasce uświęcającej. I wzywał nas „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – mówił ks. Paweł Wczesny. Dziękował za dar wolności, ale jednocześnie prosił, by tego nie zmarnować. Zachęcał, by codziennie uczyć się wiary, miłości i służby, która przynosi pokój. – Dziękuję za obecność żołnierzom, zwłaszcza kombatantom, którzy pokazują nam, że ta miłość do Ojczyzny, miłość ku Panu Bogu zupełnie się nie wykluczają. Ale ta miłość podyktowana prawym, dobrym, uczciwym sumieniem, że tak pamięć o historii, o Bogu, który wyzwala, o Bogu, który troszczy się o nasz naród daje nam siłę, abyśmy w chwilach trudnych powstawali z kolan tak jak sto lat temu. Że daje siłę, by nasz naród, by nasze serca i rodziny jaśniały niezmiennym blaskiem Królowej Wniebowziętej – zakończył celebrans.

Przed błogosławieństwem poświęcone zostały zioła i kwiaty, które są tradycją ludową i nawiązują do święta maryjnego. Wczesne chrześcijaństwo znało legendę o tym, że Syn Boży wziął swoją Matkę do nieba, a apostołowie, otworzywszy grób, znaleźli w nim tylko róże. Już wówczas Maryję nazywano Patronką plonów, a pora sierpniowa była uważana za błogosławiony czas żniw.

Na zakończenie Mszy św. ks. Paweł Wczesny podziękował, w imieniu ks. Proboszcza Krzysztofa Nojmana oraz kapłanów pracujących w parafii, za obecność i wspólną modlitwę. Po błogosławieństwie zaśpiewano „Boże, coś Polskę”.

Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Wczesny, wikariusz parafii Konkatedralnej. Wspólnie z nim modlił się ks. Eugeniusz Krawczyk oraz ks. Marcin Kierzek.

W uroczystości udział wzięli kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe, Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego oraz licznie zgromadzeni wierni.

Tekst i zdjęcia: JR


Święto Wniebowzięcia NMP i Wojska Polskiego 2018
« z 2 »
Scroll to Top
Skip to content