Inscenizacja i widowisko historyczne „Ku Niepodległej”
– Serdecznie witamy wszystkich Ostrowian zgromadzonych w tym miejscu tak jak przed stu laty, jeden dzień wcześniej, przybyłych by zamanifestować radość z niepodległej – tak powitano zgromadzonych przy Konkatedrze na początku inscenizacji i widowiska historycznego „Ku Niepodległej” zorganizowanego w ramach obchodów rocznic 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, „Republiki Ostrowskiej” i Powstania Wielkopolskiego.
Inscenizacja rozpoczęła się o godz. 16.00 wymarszem Pułku Pruskiego spod Konwiktu Arcybiskupiego na plac przy Konkatedrze, gdzie nastąpił meldunek, na który przybył bryczką oficer, który przeprowadził inspekcję.
Druga część widowiska przeniosła się do historycznej dużej sali Domu Katolickiego, w której przedstawiono wydarzenia z wiecu, na którym społeczeństwo miasta opowiedziało się za natychmiastową przynależnością do powstającego państwa polskiego. W tym miejscu 10 listopada 1918 roku uchwalono rezolucję: „Zebrani na dzisiejszym wiecu żołnierze, obywatele i młodzież polska, żądają uroczyście wolnej, niepodległej i zjednoczonej Polski ludowej, z wolnym przystępem do morza, w granicach z przed pierwszego rozbioru i przyrzekają w jej obronie dać życie i mienie. Na zewnątrz chcemy się zachowywać, jak na prawego żołnierza i młodzież polską przystoi i występować jednolicie dla bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców miasta i okolicy wszystkich narodowości. Zgodną współpracę przyrzekamy z istniejącym tymczasowym Komitetem Obywatelskim Polskim, aż z rąk jego władza przejdzie w ręce prawowitego rządu polskiego. W stosunku do ruchu wolnościowego narodu niemieckiego odnosimy się z gorącą sympatią, stwierdzając zarazem, że wobec niego zachowujemy zupełną neutralność” . W tej części udział wziął Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego.
W dalszej części powrócono na plac przy kościele, gdzie przedstawiono wydarzenia z walk frontu południowego, tj. siódmego odcinka frontu południowego, którego dowódcą był podporucznik Włodzimierz Wawrzyniak, absolwent Gimnazjum Katolickiego w Ostrowie (obecne I LO). Historyk Józef Pietrzak podkreślał, że podporucznik Wawrzyniak prowadził walki tworząc jak najlepsze warunki dla żołnierzy, dzięki czemu ofiar wśród polskich oddziałów było stosunkowo mało. Dla porównania w Powstaniu Warszawskim zginęło prawie 200 tys. ofiar, natomiast Powstanie Wielkopolskie zaledwie 2 tys. W tej części udział wziął Proboszcz Ostrowskiej Konkatedry ks. kan. Krzysztof Nojman, który wcielił się w rolę kapelana, który błogosławił żołnierzom.
Podczas widowiska przy Domu Katolickim ks. Proboszcz Krzysztof Nojman oraz Prezydent Miasta Beata Klimek odsłonili kolejne ostrowskie jabłuszko, jabłuszko Republiki Ostrowskiej, które przedstawione jest z flagą orłem Republiki Ostrowskiej. Jest to już czternaste jabłuszko, które można spotkać w wielu miejscach w Ostrowie Wielkopolskim. Każde z nich ma symbol i nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.
Ostatnią częścią tego dnia obchodów było patriotyczne śpiewanie i Piknik Obywatelski przy Domu Katolickim.
W rekonstrukcję historyczną zaangażowanych zostało ponad 50 osób, a organizację ponad 20. Przygotowania trwały miesiąc, a organizatorzy chcieli przedstawić widowisko w inny sposób niż przed dziesięcioma laty. W rekonstrukcji pod kierownictwem Bartosza Lisiaka udział wzięli: Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 33FR z Moskwy (Rosja), Grupa Rekonstrukcji Historycznej Artyleria Skierniewice, ZHP Hufiec Ostrów Wielkopolski, ZHP Hufiec Ostrzeszów, a także Koło edukacji patriotycznej „Pamięć wciąż żywa”, SP 14, Chór Nauczycielski, Ostrowska Orkiestra Koncertowa, aktorzy Pracowni Teatralnej OCK Nasz Teatr, harcerze ostrowskiego Hufca ZHP, inne zespoły chóralne i ostrowianie. Scenariusz napisał historyk Józef Pietrzak, a reżyserowała Wielisława Dankielewicz-Czajka.
W niedzielę o godz. 12.00 w Konkatedrze odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Przed Eucharystią odśpiewany zostanie hymn narodowy oraz zabrzmią dzwony kościelne.
Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz
https://youtu.be/Af1UunSz7Sg
Wydarzyło się:
- Za Ojczyznę i Miasto w 100-lecie odzyskania niepodległości
- „Śpiewamy dla Niepodległej”
- 100. rocznica odzyskania niepodległości z Marszałkiem Piłsudskim