Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca [aktualizacja]
31 grudnia 2022 r. o godz. 9.34 odszedł do Domu Ojca papież-emeryt BENEDYKT XVI. W kwietniu skończył 95 lat. O śmierci Benedykta XVI poinformował w sobotnie przedpołudnie rzecznik Stolicy Apostolskiej. – Z żalem informuję, że papież emeryt, Benedykt XVI, zmarł dziś o 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje zostaną przekazane tak szybko, jak to będzie możliwe – przekazał w pisemnym oświadczeniu.
Najświeższe aktualizacje na dole strony…
Benedykt XVI, Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl, tj. Bawaria, Niemcy. Już w dzieciństwie religia pełniła doniosłą rolę w jego życiu, swoje dalsze losy zawsze wiązał z kapłaństwem. W czasie II wojny światowej został przymusowo wcielony w szeregi wojsk niemieckich. Służył w zapleczu logistycznym, nigdy nie został wysłany na front. Przez krótki okres był internowany w obozie jenieckim w pobliżu Ulm. Po wojnie Joseph Ratzinger wstąpił do seminarium duchownego we Freiburgu, podjął też studia na Uniwersytecie w Monachium. 29 czerwca 1953 r. wraz ze swoim starszym bratem Georgiem otrzymał święcenia kapłańskie. Dwa lata później zdobył stopień doktora za pracę o św. Augustynie. W 1957 r. ks. Ratzinger uzyskał habilitację za rozprawę o św. Bonawenturze. W kolejnych latach kontynuował swoja karierę naukową (wykładał na uniwersytetach, współpracował z katolickimi czasopismami). W 1977 roku Ratzinger został ustanowiony arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W 1981 roku Jan Paweł II mianował go prefektem Kongregacji Nauki i Wiary. Od tego czasu Ratzinger pełni służbę w Stolicy Apostolskiej, był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Po śmierci polskiego papieża kard. Ratzinger przewodniczył uroczystościom pogrzebowym. 19 kwietnia 2005 roku został wybrany na 265 papieża. W dniach 25–28 maja 2006 roku pielgrzymował do Polski. W czasie swojej podróży apostolskiej odwiedził Warszawę oraz miejsca związane z osobą papieża Jana Pawła II: Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Oświęcim. 11 lutego 2013 r. papież Benedykt XVI ogłosił, że po rozważeniu w sumieniu swego stanu zdrowia i sił z dniem 28 lutego rezygnuje z posługi papieskiej. Jego decyzja wywołała szok na świecie. Benedykt XVI został emerytowanym papieżem pierwszym od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu. Zamieszkał tu w klasztorze Mater Ecclesiae znajdującym się w Ogrodach Watykańskich. 27 kwietnia 2014 r. uczestniczył na Placu św. Piotra w kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, będąc w gronie koncelebransów uroczystości kanonizacyjnych.
W dniach 18-24 czerwca 2020 roku Benedykt XVI po raz pierwszy od swojej rezygnacji opuścił Watykan i udał się na pięciodniową wizytę do Niemiec, aby odwiedzić swojego ciężko chorego brata księdza infułata Georga Ratzingera, jak również groby rodziców i siostry. Georg Ratzinger zmarł zaledwie dwa tygodnie później, w wieku 96 lat. Po powrocie z Niemiec emerytowany papież Benedykt XVI zachorował. Wg biografa Petera Seewalda cierpiał na infekcję trądzika różowatego. 22 października 2020 r. na facebookowej stronie hiszpańskiej wspólnoty modlitewnej Movimento CIEN opublikowany został apel o modlitwę w jego intencji. W treści zawarte zostały słowa osobistego sekretarz emerytowanego papieża abp Georga Gansweina: „Papież Benedykt XVI jest jak świeczka, która powoli i spokojnie gaśnie”. We wpisie można było przeczytać: „Jego eminencja oświadcza, że papież Benedykt XVI jest jak świeczka, która powoli i spokojnie gaśnie, jest on w pokoju z Bogiem, ze sobą i ze światem”. Jednak w rozmowie z włoskim tygodnikiem „Oggi” z 5 listopada 2020 r. abp Ganswein zapewnił, że pojawiające się w mediach informacje o złym stanie zdrowia Benedykta XVI nie były prawdziwe. Stwierdził, że Benedykt XVI czuje się dobrze, stosownie do jego wieku, i choć jest już wątły, mówi cichym głosem, to jego umysł nadal pozostaje jasny.
W środę 28 grudnia 2022 r. podczas audiencji generalnej papież Franciszek poprosił o modlitwę za „bardzo chorego” Benedykta XVI. – Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta, który w ciszy wspiera Kościół. Jest bardzo chory – wskazał Franciszek. – Pamiętając o nim prośmy Boga, by go pocieszał i wspierał w jego świadectwie miłości do Kościoła aż do samego końca.
Zmarł w ostatnim dniu roku, 31 grudnia 2022 r. o godz. 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie.
Aktualizacja – 31.12.2022 12.20
W czwartek 5 stycznia odprawiona zostanie Msza św. pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka o czym poinformował w sobotę dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni. Msza św. na placu Świętego Piotra rozpocznie się o godzinie 9:30.
Aktualizacja – 31.12.2022 13.25
Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Ś7więtego Piotra począwszy od 2 stycznia.
Aktualizacja – 31.12.2022 14.55
Pontyfikat Benedykta XVI w liczbach:
- 24 podróże zagraniczne, podczas których odwiedził 24 państwa, w tym Hiszpanię i Niemcy po 3 razy
- 31 podróży po Włoszech
- 15 odwiedzonych parafii i sanktuariów rzymskich
- 11 obrzędów kanonizacji, którym przewodniczył i ogłosił świętymi 45 osób, w tym 19 kobiet i 26 mężczyzn z 20 krajów, wśród których jest 5 Polaków: Józef Bilczewski, Stanisław Sołtys (Kazimierczyk), Szymon z Lipnicy, Zygmunt Szczęsny Feliński i Zygmunt Gorazdowski
- 870 błogosławionych z 27 krajów, z których 2 ogłosił osobiście: bł. Jana Henryka Newmana – 19 września 2010 w Birmingham i Jana Pawła II – 1 V 2011 w Watykanie
- 120 niemowlakom udzielił chrztu św. podczas Niedziel Chrztu Pańskiego
- 1335 biskupów mianował podczas pontyfikatu
- 5 sakr biskupich udzielonych przez Benedykta XVI
- 307 hierarchów, w tym 10 Polaków otrzymało z jego rąk paliusze arcybiskupie
- 90 duchownych, w tym 3 Polaków: Stanisław Dziwisz z Krakowa, Stanisław Ryłko z Kurii Rzymskiej i Kazimierz Nycz z Warszawy otrzymali insygnia godności kardynalskiej
- 314 audiencji w Watykanie dla 251 polityków ze 111 państw świata
- 340 środowych audiencji ogólnych oraz kilkaset innych publicznych spotkań wiernych odbyło się podczas tego pontyfikatu
Aktualizacja – 31.12.2022 godz. 16:19
„Trwajcie mocni w wierze. Nie dawajcie się wprowadzić w błąd. Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem, a Kościół ze wszystkimi jego brakami jest zaiste jego ciałem” – słowa z testamentu duchowego zmarłego emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone przez włoską agencję prasową ANSA. Testament duchowy napisany przez papieża w 2006 roku, czyli początku jego pontyfikatu. Podkreślono, że nigdy nie został zmieniony. Tekst napisany po niemiecku i liczy około 4 tysiące znaków.
Aktualizacja – 31.12.2022 godz. 17:20
Stolica Apostolska poinformowała w wydanym komunikacie, że ciało zmarłego papieża emeryta zostanie złożone w Grotach Watykańskich.
Od poniedziałku, począwszy od godz. 9 rano, ciało zostanie wystawione w Bazylice św. Piotra. Bazylika będzie otwarta 2 stycznia do godz. 19.00, a we wtorek i w środę – od godz. 7 do 19. Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża odbędą się na placu Świętego Piotra o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka.
Aktualizacja – 31.12.2022 godz. 18:30
– Mówiąc o uprzejmości, myśl kieruje się w tym momencie w sposób spontaniczny do najdroższego Papieża Seniora Benedykta XVI, który opuścił nas dzisiejszego ranka. Ze wzruszeniem wspominamy jego osobę, tak szlachetną, tak łagodną – mówił papież Franciszek podczas nieszporów za kończący się rok w bazylice Świętego Piotra. – Odczuwamy w sercach wielką wdzięczność: wdzięczność Bogu za podarowanie tego człowieka Kościołowi oraz światu; wdzięczność samemu Benedyktowi XVI za wszelkie dobro, jakiego dokonał, zwłaszcza za jego świadectwo wiary i modlitwy, szczególnie w ciągu ostatnich lat wycofanego życia. Tylko Pan zna wartość oraz siłę wstawiennictwa Papieża Seniora, jego ofiar złożonych na rzecz dobra Kościoła – dodał Ojciec Święty.
Aktualizacja – 01.01.2023 godz. 14.40
KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W KALISZU
KOMUNIKAT W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIĄ i POGRZEBEM BENEDYKTA XVI
Dnia 31 grudnia 2022 r. odszedł do Domu Ojca Papież Senior Benedykt XVI. Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia na Placu św. Piotra o godz. 9.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek.
Biskup Kaliski zachęca, aby w dzień pogrzebu Benedykta XVI wszystkie parafie i wspólnoty diecezji kaliskiej włączyły się do modlitwy w intencji Zmarłego Papieża. Jeśli to możliwe, prosimy o odprawienie Mszy św. żałobnych. Niech zewnętrznym znakiem żałoby będą wywieszone flagi z kirem oraz wystawiony w widocznym miejscu wizerunek Zmarłego Papieża. Prosimy, aby w dniu pogrzebu Benedykta XVI 5 stycznia o godz. 9.30 zabiły dzwony kościelne we wszystkich parafiach naszej diecezji.
W sobotę 7 stycznia o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie celebrowana Msza św. dziękczynna za życie papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce z udziałem Episkopatu.
Diecezjalne dziękczynnie za życie i pontyfikat Benedykta XVI będzie miało miejsce podczas Mszy św. celebrowanej w niedzielę 8 stycznia o godz. 18.30 w katedrze kaliskiej. Zapraszamy do udziału w Mszy św. kapłanów oraz wiernych naszej diecezji.
Aktualizacja – 01.01.2023 godz. 14.50
EWTN Polska opublikowała zdjęcia ze spoczywającym ciałem Benedykta XVI w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae.
Aktualizacja – 01.01.2023 godz. 15.15
Rzecznik Watykanu Matteo Bruni poinformował, że papież Franciszek jako pierwszy przybył do domu Benedykta XVI na wiadomość o jego śmierci. Ojciec Święty polecił natychmiast ogłosić informację o śmierci papieża-emeryta. Rzecznik przekazał także, że w niedzielę w Mater Ecclesiae składane są „prywatne wizyty”.
Aktualizacja – 01.01.2023 godz. 16:20
Testament duchowy Benedykta XVI napisany 29 sierpnia 2006 roku.
Benedykt XVI – Mój testament duchowy
Jeśli o tak późnej porze mojego życia spoglądam wstecz na dziesiątki lat, które przeżyłem, to najpierw widzę, jak wiele mam powodów do dziękczynienia. Przede wszystkim dziękuję samemu Bogu, dawcy wszelkiego dobrego daru, który dał mi życie i prowadził mnie przez różne chwile zamętu; zawsze podnosił mnie, gdy zaczynałem się potykać i zawsze na nowo dawał mi światło swego oblicza. Z perspektywy czasu widzę i rozumiem, że nawet ciemne i męczące odcinki tej drogi służyły mojemu zbawieniu i że to w nich On mnie dobrze prowadził.
Dziękuję moim rodzicom, którzy dali mi życie w trudnym czasie i którzy kosztem wielkich wyrzeczeń, swoją miłością przygotowali dla mnie wspaniały dom, który jak jasne światło rozświetla wszystkie moje dni do dziś. Jasna wiara mojego ojca nauczyła nas, dzieci, wierzyć i jako drogowskaz stała zawsze mocno pośród wszystkich moich osiągnięć naukowych; głębokie oddanie i wielka dobroć mojej matki są dziedzictwem, za które nie mogę jej wystarczająco podziękować. Moja siostra przez dziesiątki lat pomagała mi bezinteresownie i z czułą troską; mój brat jasnością swoich sądów, energiczną stanowczością i pogodą ducha zawsze torował mi drogę; bez tego ciągłego poprzedzania i towarzyszenia mi nie mógłbym znaleźć właściwej drogi.
Z serca dziękuję Bogu za wielu przyjaciół, mężczyzn i kobiet, których zawsze stawiał u mojego boku; za współpracowników na wszystkich etapach mojej drogi; za nauczycieli i uczniów, których mi dał. Z wdzięcznością powierzam ich wszystkich Jego dobroci. I chcę podziękować Panu za moją piękną ojczyznę w Bawarskich Prealpach, w której zawsze widziałem, jak prześwituje blask samego Stwórcy. Dziękuję ludziom mojej ojczyzny, ponieważ w nich na nowo doświadczyłem piękna wiary. Modlę się, aby nasza ziemia pozostała ziemią wiary i błagam was, drodzy rodacy: nie dajcie się odwrócić od wiary. I wreszcie dziękuję Bogu za całe piękno, którego mogłem doświadczyć na wszystkich etapach mojej drogi, ale szczególnie w Rzymie i we Włoszech, które stały się moją drugą ojczyzną.
Wszystkich, których w jakikolwiek sposób skrzywdziłem, z serca proszę o przebaczenie.
To, co powiedziałem wcześniej do moich rodaków, mówię teraz do wszystkich w Kościele powierzonych mojej służbie: trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zwieść! Często wydaje się, że nauka – z jednej strony nauki przyrodnicze, a z drugiej badania historyczne (zwłaszcza egzegeza Pisma Świętego) – są w stanie zaoferować niepodważalne wyniki sprzeczne z wiarą katolicką. Przeżyłem od dawna przemiany nauk przyrodniczych i mogłem zobaczyć, jak przeciwnie, zniknęły pozorne pewniki przeciw wierze, okazując się nie nauką, lecz interpretacjami filozoficznymi tylko pozornie odnoszącymi się do nauki; tak jak z drugiej strony, to właśnie w dialogu z naukami przyrodniczymi również wiara nauczyła się lepiej rozumieć granicę zakresu swoich roszczeń, a więc swoją specyfikę. Już sześćdziesiąt lat towarzyszę drodze teologii, w szczególności nauk biblijnych, i wraz z następowaniem po sobie różnych pokoleń widziałem, jak upadają tezy, które wydawały się niewzruszone, okazując się jedynie hipotezami: pokolenie liberałów (Harnack, Jülicher itd.), pokolenie egzystencjalistów (Bultmann itd.), pokolenie marksistów. Widziałem i widzę, jak z plątaniny hipotez wyłaniała się i znów wyłania rozumność wiary. Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem – a Kościół, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami, jest naprawdę Jego ciałem.
Na koniec pokornie proszę: módlcie się za mnie, aby Pan, mimo wszystkich moich grzechów i niedoskonałości, przyjął mnie do wiecznego mieszkania. Do wszystkich powierzonych mi osób moje modlitwy płyną z całego serca, dzień po dniu.
Aktualizacja – 02.01.2023 godz. 14:05
W poniedziałek rano ciało zmarłego Benedykta XVI przetransportwano do Bazyliki św. Piotra, gdzie będzie wystawione od 9.00 do 19.00, a we wtorek i w środę – od godz. 7.00 do 19.00. Przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie czekają tłumy wiernych, chcących oddać hołd zmarłemu papieżowi.
Aktualizacja – 02.01.2023 god. 16:17
Matteo Bruni – dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował, że trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie złożona w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra w Watykanie. Trafi do krypty, w której spoczywał Jan Paweł II zanim został beatyfikowany.
Aktualizacja – 04.01.2023 god. 14:35
Jak podaje VaticanNews podczas pogrzebu Benedykta XVI przewidziano jedynie nieznaczne modyfikacje ze względu na inny status Papieża, który ustąpił z urzędu.
W środowy wieczór po zamknięciu Bazylki św. Piotra ciało Benedykta XVI zostanie złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znajdą się w niej paliusze, które nosił zmarły Papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym po krótce została opisana jego papieska posługa.
W czwartek o godz. 8.45 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z Bazyliki na Plac św. Piotra, gdzie odmówiony zostanie różaniec za zmarłego Papieża. O godz. 9.30 rozpocznie się Msza pogrzebowa. Przewodniczyć jej będzie Ojciec Święty Franciszek, ale ze względów zdrowotnych, jak to już bywało przy innych okazjach, będzie ją sprawował dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. W sumie w koncelebrze weźmie udział ponad 120 kardynałów, 400 biskupów i 4 tys. kapłanów.
Obrzędy pogrzebowe jedynie w niewielkiej mierze będą się różnić od obrzędów przewidzianych na pogrzeb urzędującego papieża. Nie będzie na przykład końcowych modlitw diecezji rzymskiej i Kościołów wschodnich. Inne też będą czytania mszalne. Wykorzystana zostanie Trzecia Modlitwa Eucharystyczna.
Po zakończeniu Mszy Papież odprawi też końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do Bazyliki św. Piotra. Podobnie jak w wypadku pogrzebu Jana Pawła II kolejna część ceremonii ma charakter prywatny i nie będzie transmitowana przed media.
W Bazylice watykańskiej cyprysowa trumna zostanie opieczętowana przez Kapitułę św. Piotra, Prefekturę Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych, a następnie zamknięta w dwóch kolejnych trumnach: cynkowej i drewnianej. Dopiero potem ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.
Podczas uroczystości pogrzebowych jedynie delegacje dwóch państw, Włoch i Niemiec, będą miały charakter oficjalny. Pozostali szefowie państw i rządów będą obecni w charakterze prywatnym.
Aktualizacja – 04.01.2023 god. 22:15
Msza św. pogrzebowa | Vatican News
Aktualizacja – 05.01.2023 godz. 9:30
W godzinę rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI dzwony z wieży kościelnej parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim pożegnały zmarłego papieża-seniora.
Aktualizacja – 05.01.2023 godz. 14:20
W czwartek 5 stycznia odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego papieża-seniora Benedykta XVI. Mszy św. pogrzebowej na Placu św. Piotra przewodniczył Ojciec Święty Franciszek, a koncelebrowało ją 120 kardynałów, 400 biskupów i 3,7 tys. kapłanów. W pogrzebie uczestniczył także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i inni biskupi polscy oraz przedstawiciele państwa na czele z Prezydentem RP.
– Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!” – mówił w homilii Ojciec Święty Franciszek. Podkreślił, że podczas tej liturgii wspólnota kościelna chce powierzyć swego brata w ręce Ojca. – Niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę płonącą olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia – powiedział Papież.
Po zakończeniu Eucharystii kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, odprawił końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropił trumnę wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna została przeniesiona w procesji do Bazyliki św. Piotra. Pochówek Benedykta XVI odbył się w Grotach Watykańskich, gdzie ta część ceremonii pogrzebowej miała charakter prywatny. Papież-senior spoczął w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.
Aktualizacja – 05.01.2023 godz. 20.40