Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

– Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tych naszych patriotów rodaków, za tych którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Dziękujemy też przede wszystkim za tych, którzy w naszym mieście toczyli także działania zbrojne. Dziękujemy Bogu za to, że dziś żyjemy w wolnej Polsce – mówił 27 grudnia w Konkatedrze ks. Artur Zmyślony podczas Mszy św. za Ojczyznę i Miasto w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

– Gromadzimy się, aby uczcić pamiątkę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie, powstanie zwycięskie, które sprawiło, że Wielkopolska, ta ziemia, gdzie wzięły się początki państwa polskiego, powróciła do II Rzeczpospolitej. Chcemy dziś upamiętnić tych, którzy oddali za naszą Ojczyznę Polskę, którzy oddali życie także walcząc o niepodległość naszego miasta Ostrowa Wielkopolskiego – powiedział na początku Eucharystii celebrans.

W homilii ks. Artur Zmyślony, wikariusz parafii oraz kapelan rezerwy Wojska Polskiego, nawiązał do Słowa Bożego. Zauważył, że św. Jan Ewangelista był jedynym apostołem, który nie uciekł od Chrystusa podczas Jego ukrzyżowania i stał się symbolem wierności i odwagi. Podkreślił, że Wielkopolanie, podobnie jak św. Jan, stali przy krzyżu, czyli przy zniewolonej Polsce i czekali na jej zmartwychwstanie. Dodał, że wiara była kluczowym czynnikiem, który pozwolił Wielkopolanom przetrwać trudne czasy zaborów i odzyskać niepodległość. Wiara dawała im siłę do walki, nadzieję na zwycięstwo. – Wielkopolanie, choć pod zaborem pruskim trwali w tradycji polskiej, mówili po polsku, myśleli po polsku, ale także modlili się po polsku. I to właśnie wiara we Wszechmogącego Boga sprawiła, że tak pięknie, odnosząc się w swojej modlitwie, śpiewali „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Bóg pokierował tak losami, że udało się odzyskać to, co nasze. Nie tylko ziemię i budynki, ale przede wszystkim władze, a polski język znów stał się językiem urzędowym – powiedział ks. Artur. Zaznaczył, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale było też pokojowe. Powstańcy dążyli do odzyskania niepodległości bez rozlewu krwi. Zaapelował, aby pamiętać o wartościach, które wyznawali nasi przodkowie, i być godnym ich dziedzictwa. Kapłan podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią walczyć i ją pielęgnować, a Powstanie Wielkopolskie jest dowodem na to, że Polacy są gotowi walczyć o swoją wolność.

Razem z ks. Arturem Zmyślonym modlił się kleryk Alan Czerwiński oraz Kawaler Orderu Świętego Stanisława harcmistrz Maciej Maśliński.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, jednostek mundurowych, a także licznie zgromadzone poczty sztandarowe oraz harcerze.

Mszę św. uświetnił Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Renaty Pacyny.

Na zakończenie zaśpiewano „Boże, coś Polskę”.

Tego dnia złożono wieńce pod tablicą pamiątkową Powstańców Wielkopolskich znajdująca się na murze Urzędu Miejskiego, w miejscach pamięci narodowej: przy ul. Wrocławskiej przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

1 października 2021 r. Sejm RP przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a 28 października Senat poparł ją jednogłośnie. 23 listopada w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie ustawy przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych oraz władz samorządowych z Wielkopolski.

„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ofensywa otrzymała dyplomatyczne wsparcie w Paryżu. 16 lutego 1919 r. w Trewirze został podpisany układ z Niemcami, który objął również front wielkopolski, natomiast Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej, jednak front wielkopolski został ostatecznie zlikwidowany dopiero w marcu 1920 r.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2023
Scroll to Top
Skip to content