Za Ojczyznę i Miasto w uroczystość NMP Królowej Polski

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, Głównej Patronki Polski i święto Konstytucji 3-go maja w Konkatedrze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii Konkatedralnej, ks. kan. Krzysztof Nojman, a homilię wygłosił wikariusz, ks. Mateusz Setecki.

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe odśpiewaniem przez Chór Nauczycielski „Gaude Mater Polonia”. – Modlę się za Polskę, za naszą Ojczyznę prosząc dla niej, dla wszystkich Polaków, dla narodu polskiego o szczególną opiekę Pana Boga, opiekę Matki Najświętszej, Królowej Polski – powiedział na początku Eucharystii ks. Proboszcz. – Maryja nasza Królowa, stała pod krzyżem Jezusa. To z niego czerpie moc do orędowania za nami i to dzięki jej wstawiennictwu nasz naród przez wieki doświadczał Bożej opieki. To ona broni naszej wiary od ponad tysiąca lat. Prośmy w tej Mszy św., aby to doświadczenie macierzyńskiej opieki naszej Matki, Królowej, stawało się źródłem mocy i mądrego wyznawania wiary Polaków w kraju i poza jego granicami – dodał ks. Krzysztof Nojman.

W homilii ks. Mateusz Setecki nawiązał od obchodzonego w tym roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. – Kiedy na naszej polskiej ziemi stanął krzyż stawiany rękami Mieszka i Dobrawy pod tym krzyżem stanęła ona – Maryja, matka Jezusa i nasza. I odtąd zabiega by Królestwo jej Syna rozszerzało się w naszej Ojczyźnie. Pod jej opiekę uciekali się od tysiąca lat nasi praojcowie. Wskazał jak silnie związani są Polacy z Matką Bożą, Królową Polski. – Porwała Maryja serca królów polskich: Chrobrego, Łokietka, Jana Kazimierza, Sobieskiego. Porwała serca rycerstwa pod Grunwaldem i Monte Cassino. Porwała serca polskich świętych, serca poetów i artystów. A przede wszystkim przygarnęła serca milio­nowych rzesz ludu polskiego, który do Niej się uciekał w doli i niedoli, w latach wojny i pokoju – mówił kapłan. Zwracał również uwagę, że w każdym ciężkim momencie historii Polski, ludzie gromadzili się i modlili się u stóp Jasnogórskiej Pani. – Tam, w czasach „czerwonego potopu” z milionami Polaków, wypraszał dla siebie i dla narodu, światła i moce, Prymas Tysiąclecia Kard. Stefan Wyszyński. Tam rodziły się i krystalizowały odważne myśli i ideały naszych braci robotników z niezapomnianego Sierpnia 1980 roku. Tam można usłyszeć modlitwę Namiestnika Chrystusowego, naszego Rodaka, gdy klęczał w czerwcu 1979 roku przed wizerunkiem Królowej Polaków, Jana Pawła II – powiedział ks. Mateusz. Wskazywał, że losy Polski są trwale związane z Maryją. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny i obchody Konstytucji 3 maja są jednością. – To święto jest symbolem jedności Kościoła i Ojczyzny. Ukazuje jak bardzo zrosły się ze sobą losy Kościoła i Ojczyzny, jak się wzajemnie przenikają. Nie da się ich oddzielić, jak niektórzy by tego chcieli – wskazał kaznodzieja. Wzywał do pojednania oraz zgody, by Polacy byli patriotami, by nie niszczyli swojej miłości do Ojczyzny. Mówił także by nie stawiać własnych interesów na pierwszym miejscu, a troszczyć się o wspólne dobro. – Nasza Ojczyzna ciągle potrzebuje miłości. Potrzebuje pomocy, jedności i zgody. Słaba znajomość historii, „długie weekendy” za miasto, coraz mniej zrozumienia tradycji, przeszłości. Niszczy to patriotyzm. A nasza Ojczyzna ciągle potrzebuje miłości. Potrzebuje poświęcenia w budowaniu dobra, a nie zabiegania o własne interesy. Oczyśćmy sumienia. Pojednajmy się z Bogiem i sobą. Polska potrzebuje wielkiej modlitwy. To w jej ręku leży przyszłość Kościoła i Ojczyzny w tym stuleciu i tysiącleciu. Na zakończenie homilii ks. Mateusz Setecki posłużył się słowami Marii Konopnickiej, która tak pisała w okresie niewoli do Polaków, aby ich podtrzymać na duchu – „Nigdym ja ciebie, ludu nie rzuciła, nigdym ci swego nie odjęła lica. Ja po dawnemu – moc twoja i siła. Bogurodzica”.

Wspólnie z ks. Proboszczem modlił się również ks. prał. Tomasz Ilski, ks. Jakub Rachwalski, ks. Waldemar Graczyk oraz ks. Paweł Wczesny.

Na zakończenie zaśpiewano „Boże, coś Polskę”.

Mszę św. uświetnił swoim śpiewem Chór Nauczycielski pod dyr. Janusza Lipińskiego oraz grą Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego.

W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni oraz: parlamentarzyści – Tomasz Ławniczak, Łukasz Mikołajczyk, Wicewojewoda – Marlena Maląg, Prezydent Miasta – Beata Klimek wraz z zastępcami, Przewodniczący Rady Miejskiej – Jarosław Lisiecki, Wicestarosta – Roman Pacholczyk, Przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Leraczyk, Honorowi Obywatele Miasta, delegacje z Miast Partnerskich, Radni Miejscy i Powiatowi, wójtowie i burmistrzowie powiatu ostrowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe.

Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem ks. Kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, wzniesionym jako wotum Wielkopolski za odzyskaną wolność po latach zaborów.

Tekst i zdjęcia: JR

Za Ojczyznę i Miasto w uroczystość NMP Królowej Polski - 2016
Skip to content