Przygotuj się na Zmartwychwstanie

Najważniejsze święta w roku liturgicznym już za nieco ponad tydzień. U progu Wielkiego Tygodnia każdy z nas powinien zadać sobie pytanie czy zdążył przygotować się na Zmartwychwstanie?

W Kościele mamy specjalny czas na przygotowanie się do największych świąt związanych z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Ten czas nazywany jest Wielkim Postem, który trwa czterdzieści dni. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Przesłanie tego czasu to przygotowanie do godnego przeżycia świąt będących fundamentem Kościoła i wiary.

Jednym z elementów takiego przygotowania jest udział w nabożeństwach pasyjnych (gorzkie żale, droga krzyżowa). W piątki w Wielkim Poście w Konkatedrze droga krzyżowa odprawiana jest o godz. 8.30, 17.00 (dla dzieci), 18.00. Gorzkie żale w niedzielę o godz. 15.30.

W kościołach organizowane są nauki zwane rekolekcjami. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Wczoraj w Konkatedrze rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ks. dr Waldemar Graczyk. Potrwają do środy 21 marca.

Ostrów Wielkopolski w ostatni weekend Wielkiego Postu obfituje w wydarzenia, które mają pomóc wiernym w przygotowaniu się do świąt.

W piątek 23 marca o godz. 19.15 ulicami Miasta przejdzie tradycyjna droga krzyżowa. Z Ostrowskiej Konkatedry do kościoła św. Antoniego mieszkańcy miasta będą nieśli krzyż rozważając stacje drogi krzyżowej.

W sobotę 24 marca o godz. 19.30 w Parku Miejskim i na ulicach miasta po raz piąty przedstawione zostanie Misterium Męki Pańskiej pt. „Dramat Człowieka”. Wielkie widowisko z głębokim przekazem, na które warto przyjść z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi.

Niedziela 25 marca to Niedziela Palmowa inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień. Kościół wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Tego dnia o godz. 10.45 wokół Konkatedry przejdzie procesja z palmami.
Wieczorem o godz. 19.00 biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun odprawi drogę krzyżową ostrowskich środowisk twórczych. To już szósty raz, gdzie sztuka połączy się z sacrum.

Wielki Tydzień to już ostatni czas na pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty. Ostatnim dniem spowiedzi w Ostrowie, jest spowiedź w Konkatedrze – 28 marca (8.30 – 10.00, 10.30 – 12.00, 14.30 – 16.00, 16.30 – 18.00, 19.00 – 21.00).

Czasu pozostało niewiele, ale ważne jest byś skorzystał/skorzystała z możliwości przygotowania się do przeżycia w pełni świąt Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie dokona się tajemnica zbawienia.

Tekst: JR

Skip to content