Schola Gregoriana Pragensis w Konkatedrze

W sobotę, 19 maja 2012 roku w Konkatedrze odbył się koncert, na którym wystąpiła Schola Gregoriana Pragensis. Był to prolog XX Chanterelle Festival. Tradycją już jest, że festiwal Chanterelle rozpoczyna się w murach naszej świątyni.

Charyzmatyczny zespół Schola Gregoriana Pragensis – to jeden z najznakomitszych chorałowych zespołów w Europie. Zespół został założony w 1987 roku przez Davida Ebena, który ukończył w Paryskim Konserwatorium kierunek dyrygentura śpiewu gregoriańskiego i przez kilka sezonów prowadził Paryski Chór Gregoriański (Choeur Gregorien de Paris). Schola przeznacza wiele czasu na nagrania i koncerty, w kraju i za granicą: Włochy, Hiszpania, Słowacja, Węgry, Izrael, Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Norwegia, Szwecja, Israel i Polska (m.in. w ramach „Wratislavia Cantans” we Wrocławiu, „Gaude Mater” w Częstochowie, „Wieczorów Wawelskich” w Krakowie czy galowego koncertu w kościele Ewangelickim w Warszawie zorganizowanym przez Filharmonię Narodową). Nagrania zespołu nagradzane były wieloma nagrodami (Choc du Monde de la Musique, 10 de Repertpoire, Golden Harmony Award dla czeskiej płyty roku za CD „Rosa Mystica”).
Dzięki intensywnym studiom nad średniowiecznymi źródłami w repertuarze zespołu znajduje się wiele rzadkich, nowo odkrytych kompozycji z wieków od XIII do XV. Koncerty prezentują publiczności programy złożone z dzieł pochodzących z początków europejskiej kultury muzycznej, lecz przedstawianych w żywy i emocjonalnie zaangażowany sposób. Spotkanie z Zespołem pozostawia zawsze niezapomniane, mistyczne wręcz wrażenie, ich prezentacje – to mistrzostwo najwyższej klasy.

Skip to content