Ingres Bpa Edwarda Janiaka do Konkatedry

W niedzielę, 7 października 2012 roku, odbył się Ingres Ks. Biskupa Edwarda Janiaka do Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.15 od procesji z probostwa do kościoła. W wejściu Ks. Biskup ucałował krzyż i w drodze do ołtarza błogosławił wiernym. Zaproszony przez Ks. Proboszcza zasiadł na katedrze podkreślając, że jest pasterzem diecezji kaliskiej.

Nowego biskupa w jego drugiej świątyni powitał Ks. Proboszcz Tomasz Ilski. – Wszyscy, którzy należą do Boga i do Jezusa Chrystusa stoją przy biskupie. Należymy do Boga i dlatego pragniemy stać przy Tobie drogi Ojcze. Ten kościół – Konkatedra Ostrowska jest Twoim kościołem. Jesteś u siebie. Razem z Tobą Ostrów i Południowa Wielkopolska pragnie kroczyć drogami, które wskazuje nam Bóg. Modlimy się by nie zabrakło Ci sił w wypełnianiu Twojego biskupiego hasła „Oportet servire” – Trzeba, abym służył. Ale za razem prosimy Cię, Księże Biskupie, byś nas zarażał mocą Twego zawołania, byśmy potrafili służyć prawdzie i miłości. Byśmy potrafili służyć Bogu – powiedział Ks. Proboszcz.

Następnie słowo do Biskupa skierował Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. – Ekscelencjo, Księże Biskupie. W imieniu władz i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, władz i mieszkańców Powiatu Ostrowskiego witam serdecznie w drugiej świątyni naszej diecezji. Witam z radością, ale przede wszystkim z wielką nadzieją. Z wielką nadzieją witamy biskupa, którego zawołanie jest tak bliskie naszemu wielkopolskiemu sercu i rozumowi. Witam w mieście, którego patronem jest św. Stanisław biskup i męczennik, a honorowym obywatelem – Jan Paweł II.Jarosław Urbaniak ofiarował w imieniu władz i mieszkańców ekslibris przedstawiający konkatedrę.– Ostrów znany jest także z ekslibrisów. Mam nadzieję, że ten skromny dar – ekslibris – wykonany przez ostrowskiego artystę, pana Czesława Wosia, Ksiądz Biskup przyjmie, a on ozdobi bibliotekę Księdza Biskupa – powiedział Prezydent. Powitanie przygotowały również ostrowskie dzieci i młodzież oraz przedstawiciele naszej parafii.

Przed rozpoczęciem Mszy św. głos zabrał pierwszy biskup kaliski, Stanisław Napierała. – Ekscelencjo, drogi Księże Biskupie. O Ingresie w dniu 12. września bieżącego roku do Katedry i objęciu urzędu biskupiego, dziś odbywasz Ingres do Konkatedry. Boża Opatrzność złączyła oba Twoje Ingresy z Matką Bożą. Ingres do Katedry Kaliskiej odbyłeś bowiem w dniu, w którym kościół wspominał imię Maryi. Dzisiejszy zaś Ingres do Konkatedry odbywasz we wspomnienie Maryi, Matki Bożej Różańcowej. Maryja i Józef widnieją wpisani w symbolicznej formie w Twoim biskupim herbie. Jezus eucharystyczny, Maryja i Józef – tych troje stanowią w Twoim herbie wymowny skrót jakby streszczający program Twojej biskupiej posługi. – powiedział Biskup Senior. Na zakończenie dodał – Wszyscy otaczamy Cię szacunkiem i miłością. Wszyscy pragniemy trwać zjednoczeni z Tobą w posłudze i posłuszeństwie. Księże Biskupie Edwardzie, nasz pasterzu. Wstępując na tron biskupi tu w Konkatedrze – podobnie jak w Katedrze – nauczaj, uświęcaj, prowadź.

Eucharystię koncelebrowało około 50 kapłanów, m.in. Bp Senior Stanisław Napierała, Infułat Tadeusz Szmyt, Proboszcz Konkatedry Tomasz Ilski i poprzedni Proboszcz Alfred Mąka.

W homilii Ks. Bp Edward mówił o podstawowych zadaniach biskupich. – Przypominanie praw bożych, głoszenie ich na co dzień. Wspomniał także swojego poprzednika, o jego wysiłku włożonym w tworzenie diecezji kaliskiej. – To on przez ponad dwadzieścia lat głęboko wpisał się w dzieje diecezji, bo tworzył jej struktury. Ekscelencjo, swoją pracą, świadectwem życia, gorliwością troszczyłeś się o Kościół kaliski. (…) Cieszę się, że mamy własne seminarium, kurię, dom księży emerytów. Mamy własne kadry naukowe, wychowawcze. To Twoja mądrość i ta długomyślność sprawiły, że możemy normalnie pracować, chwalić Pana Boga i pogłębiać wiarę.
W uroczystość Matki Bożej Różańcowej wzywał wszystkich – Jest jeszcze wielu ludzi, którzy z trudami sięgają po różaniec jakby się wstydzili. Mówią, że to modlitwa dla starych ludzi, a nawet traktują tę modlitwę jako dawny schemat modlitwy przekazany przez tradycję, że to klepanie paciorków. Pamiętajmy, że rozum nie jest w opozycji do religijności. Raczej pomaga nam w wielu sprawach, ponieważ każe podchodzić do rzeczywistości z dystansem, ale jednocześnie źle się dzieje kiedy ten racjonalizm staje się narzędziem ateizacji.

Ordynariusz mówił do rodziców, by wychowywali swoje dzieci w duchu wiary i religijności. – Dziecko od samego początku potrzebuje rodziców. (…) Uświadamiają dziecku co jest w życiu ważne, co się liczy, o co warto walczyć. (…) To Wy kochani rodzice dzisiaj decydujecie o przyszłości Waszych dzieci. Właśnie dzisiaj, kiedy ono wchodzi w życie, to to dzisiaj decyduje o tym czy później będą te depresje czy nie. Czy będzie mocne, gotowe przyjąć ciężary życia codziennego. (…) Nie jest tajemnicą, że dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych. (…) Dziecko, z którym rodzice się modlą będzie się modliło. Dziecko, z którym rodzice czytają Pismo Święte będzie chciało poznawać tę księgę. Dziecko, którego rodzice regularnie przystępują do Spowiedzi i Komunii św. będzie tęskniło za tym sakramentem – mówił Biskup.

Do ołtarza w procesji z darami Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak i Starosta Ostrowski Paweł Rajski przynieśli chleb. Kwiaty wręczyli Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki i Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, natomiast 5-cio osobowa rodzina złożyła dary chleba, wina i wody.

W Ingresie uczestniczyły siostry zakonne i osoby konsekrowane. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych z ostrowskich parafii, miasta, straży, bractw oraz szkół. Uroczystość została ubogacona śpiewem Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka i Chóru Konkatedralnego św. Grzegorza pod dyrekcją Magdaleny Nowickiej. Obecna była również Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyrekcją Mariana Sikorskiego.

W uroczystości udział wzięli, m.in. Poseł – Piotr Walkowski, władze miasta z Prezydentem Jarosławem Urbaniakiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Lisieckim, władze powiatu z Starostą Pawłem Rajskim i Przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Leraczykiem, władze gminy Ostrów Wielkopolski i gmin sąsiadujących.

Na zakończenie Biskup Edward Janiak zwrócił się z prośbą do wiernych – Skoro jestem w uroczystość Matki Bożej Różańcowej, to jak Wam zostanie jakieś ziarenko na różańcu – pamiętajcie o biskupie Edwardzie, żeby moja posługa wśród Was była owocna duchowo, abym był odważnym świadkiem Boga.

Materiał telewizji PROART – tutaj.

Tekst: JR
Zdjęcia: JR (galeria 1), Ewa Kotowska-Rasiak (galeria 2)


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony) 

Ingres Bpa Edwarda Janiaka do Konkatedry

(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony) 

Ingres Bpa Edwarda Janiaka do Konkatedry 2
Skip to content