Koncert kolęd Chóru Nauczycielskiego

Po raz 29. w Konkatedrze odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego. Koncert poprowadziła Aleksandra Kiełb-Szawuła wzbogacając poezją bożonarodzeniową.

Nagranie koncertu – tutaj

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego przyciągnął do Konkatedry wielu słuchaczy. Historia koncertu kolęd Chóru Nauczycielskiego w tej świątyni sięga roku 1990. Usłyszeć było można, m. in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Mizerna cicha”, „Cicha noc”. Partie solowe wykonała Katarzyna Wieczorek – sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, akompaniował Łukasz Kryjom. Wystąpił również kwartet wokalny wyłoniony spośród chórzystów w składzie: Lucyna Nawrocka-Rajch, Katarzyna Kujawa, Karol Zmyślony i Marcin Kasprzak.

Na zakończenie półtoragodzinnego koncertu głos zabrała Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, podkreślając od ilu lat organizowany jest ten koncert. – Ile przez te 28 lat zmieniło się w naszym mieście, ale ile też zmieniło się w naszym życiu. Ile to miejsce, matka naszych ostrowskich kościołów, Ostrowska Konkatedra widziała radości, ale widziała też smutki. Ile przeżyliśmy radości z powodu narodzin naszych dzieci, a ile też było smutnych pożegnań naszych najbliższych i naszych przyjaciół. Wiele się zmieniło przez te 28 lat w naszym mieście, w naszych rodzinach, w naszym życiu. Ale jedno pozostaje stałe i niezmienne – te koncerty. To taki nasz mały ostrowski cud. Takie nasze małe ostrowskie Betlejem. Prezydent dziękowała artystom za piękny koncert i wszystkim zgromadzonym widzom. Beata Klimek zwróciła się również do chórzystów. – To wielki zaszczyt i honor, że mamy w Ostrowie takich artystów, to są nasi artyści, najpiękniejsi ambasadorzy naszego miasta. Prezydent dziękowała również gospodarzowi miejsca. – Dziękuję ks. Proboszczowi Krzysztofowi Nojmanowi.  Ten koncert nigdzie indziej by nie wybrzmiał tak pięknie, jak właśnie tu. Za tę gościnność i możliwość obecności i wspólnie wyśpiewanej modlitwy z serca dziękuję. Kończąc Pani Prezydent złożyła życzenia noworoczne.

Głos zabrał również ks. Proboszcz Krzysztof Nojman. Zacytował piękny fragment zapisany w śpiewniku, który dzień wcześniej otrzymali uczestnicy Orszaku Trzech Króli.  – „Nie ma chyba utworów mocniej wpisanych w polską kulturę i tradycję niż kolędy. Są one wyjątkowo ukochane przez Polaków i trudno bez nich wyobrazić sobie przeżywanie Bożego Narodzenia. Śpiewane od stuleci w świątyniach i rodzinnych domach, polskie kolędy zawierają w sobie cząstkę narodowej tożsamości i budują szczególne poczucie wspólnoty. Najstarsze z nich pochodzą aż z XV wieku, ich autorami byli najwięksi polscy poeci i myśliciele, a muzykę tworzyli wybitni kompozytorzy”. Moi drodzy, (…) o bogactwie naszego kulturowego i duchowego dziedzictwa powinnyśmy pamiętać wszyscy. Myślę, że taki koncert jak ten, którego byliśmy świadkami po prostu nam w tym bardzo pomaga.

Na zakończenie Ostrowska Konkatedra wybrzmiała kolędą „Bóg się rodzi”.

Nagranie koncertu – tutaj

Po uruchomieniu filmiku należy włączyć dźwięk, klikając na ikonę głośnika w prawym dolnym rogu odtwarzanego materiału.


Tekst i zdjęcia: JR


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony)

Koncert kolęd Chóru Nauczycielskiego
Scroll to Top
Skip to content