Msza św. z sakramentem chorych

We wtorek 5 czerwca w Konkatedrze została odprawiona Msza św. w intencji osób chorych i w podeszłym wieku. Podczas liturgii można było przyjąć sakrament chorych. Eucharystię odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Krzysztof Nojman.

W homilii ks. Proboszcz mówił o nowej ewangelizacji. Opowiadając, na czym polega nowa ewangelizacja podkreślił, że znaczną rolę odgrywają właśnie ludzie starsi i chorzy. – Można wręcz mówić o Ewangelii cierpienia. Ktoś głosi Słowo Boże, głosi Jezusa Chrystusa swoim cierpieniem, swoją chorobą, swoim podeszłym wiekiem. Może to się wydawać dziwne, zaskakujące, bo przecież chory najczęściej nie wychodzi z domu, jest w szpitalu obłożnie chory. Jak ten ktoś może głosić światu Ewangelię. To jest ewangelizacja przez krzyż, który chory człowiek nosi w życiu na swoich ramionach – wyjaśniał kapłan. Zachęcał zebranych, by ewangelizowali ludzi wokół siebie. – Jeśli tak spróbujemy podejść do problemu choroby, do problemu cierpienia, krzyża, który muszę nieść w życiu, to wówczas dostrzegę, że to jest właśnie sposób na głoszenie Ewangelii. To jest sposób na głoszenie innym ludziom Pana Boga – podkreślał ks. Nojman. Prosił, by chorzy i starsi byli źródłem mocy dla Kościoła i ludzkości. Zachęcał, by ofiarowali swoje cierpienia za swoje rodziny, Kościół czy kapłanów. – To jest najpiękniejszy dar z waszej strony, jaki możecie ofiarować innym ludziom – mówił ks. Proboszcz. – Cierpienie i choroba ma wielką duchową moc przemieniać siebie i przemieniać świat, w którym żyjemy i który nas otacza – dodał kapłan.

Po Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo czerwcowe oraz procesja eucharystyczna w kościele.

Na zakończenie ks. Proboszcz zwrócił się do zgromadzonych w kościele z prośbą o modlitwę w intencji neoprezbiterów, w szczególności pochodzącego z parafii ks. Aleksego Stasiaka oraz ks. Grzegorza Kaczorkiewicza, który w ostatnim roku odbywał w parafii praktyki. Każdy przy wyjściu ze świątyni otrzymał od wspomnianych kapłanów obrazki prymicyjne.

Po Eucharystii w dużej sali Domu Katolickiego odbyło się spotkanie przy kawie dla chorych oraz osób, które noszą sztandary parafialne i innych zaangażowanych w przebieg procesji. Spotkanie umiliła swoim śpiewem 13-letnia Emilka.

Tekst i zdjęcia: JR


Msza św. z sakramentem chorych
« z 3 »
Scroll to Top
Skip to content