Biskup Edward dziękował za 40 lat kapłaństwa

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy św. z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich. – Jubilat jest biskupem kochającym Kościół – mówił w homilii bp Ignacy Dec. Wraz z jubilatem modlili się: kard. Henryk Gulbinowicz, 4 biskupów, duchowieństwo i licznie zgromadzeni wierni.

W homilii bp Ignacy Dec przypomniał drogę do kapłaństwa rubinowego jubilata. Wskazał na jego służbę kapłańską i biskupią. – Chcemy dzisiaj to „dziękuję” biskupa wspomóc naszą modlitwą, naszą wdzięcznością za pasterza – powiedział kaznodzieja. Zauważył, że dzisiaj Kościół znów jest atakowany w przeróżny sposób. – Wylęgły się opinie, które dla człowieka zdrowo myślącego są przejmujące, niepojęte, aby takich sformułowań używać. Chcemy to nowe przykazanie Pana Jezusa dzisiaj przypomniane wziąć sobie do serca i miłować wszystkich także tych, którzy nas nie lubią, którzy nas szkalują, którzy chcą nam zamknąć usta, żebyśmy nie mieli prawa moralnego do nauczania – mówił hierarcha. Wskazywał na gorliwą służbę kapłańską biskupa Edwarda. – Jest bardzo konkretny, sprawiedliwy, ofiarny, bardzo oddany biednym, chorym, niepełnosprawnym. Ma niezwykłą wrażliwość na potrzeby, cierpienie człowieka, zwłaszcza biednego. To jest piękna cecha pasterza, którą powinniśmy mieć wszyscy jako uczniowie Pańscy. Odznacza się zdrową pobożnością i jest wierny w przyjaźni – akcentował duchowny. Podkreślał, że jubilat jest biskupem kochającym Kościół. – Dla niego Kościół jest matką, a matkę zawsze kocha się. Matkę chorą kocha się. I my dzisiaj Kościół kochamy taki jaki jest i mamy sposób oczyszczenia Kościoła, nie płynący od ludzi. Ten, który za nas umarł na krzyżu Ten nas oczyszcza, przed Nim klękamy, przed Nim grzechy wyznajemy i to jest oczyszczenie, uzdrowienie Kościoła, a nie formy oczyszczenia, które czasem nam proponują ludzie przewrotni – zaznaczył ordynariusz diecezji świdnickiej. Prosił o modlitwę w intencji biskupów i kapłanów. – Módlmy się nawzajem za siebie. Jest potrzebna życzliwa współpraca, ale też dar modlitwy i cierpienia za waszych pasterzy. Waszą modlitwą jesteśmy silniejsi i nasza posługa kapłańska jest bardziej owocna. Jeżeli zamiast krytyki klękacie i prosicie Dobrego Pasterza, żeby pomógł to On pomaga. Jak wybiera do kapłaństwa to wie co robi i każdemu daje tyle uzdolnień, żeby mógł ten krzyż w pracy kapłańskiej unieść. Módlmy się nawzajem i pilnujmy jedności. Nie dajmy się podzielić, zadbajmy o to, aby być rodziną Jezusową i w mocy Ducha Świętego budujmy królestwo w naszych sercach i wspólnotach, w których żyjemy – powiedział bp Dec.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa jubilatowi dziękował bp Łukasz Buzun. – Chciałbym dziękować za dobroć serca, otwartość, miłość pasterską, za te wszystkie dary, które są tak bardzo cenne dla uświęcenia ludu Bożego diecezji kaliskiej – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Życzenia od metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego odczytał biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek. – Rocznica święceń kapłańskich zachęca, aby sięgnąć do myślami do obrazu Chrystusa, Dobrego Pasterza, który powołał nas do swojej służby i który nieustannie ukazuje przykład troski i oddania życia za powierzony sobie lud Boży. Wyrażam głęboką wdzięczność za piękną i owocną współpracę metropolitarną oraz za oddanie sprawom Kościoła Powszechnego i budujące zaangażowanie w pracach Konferencji Episkopatu Polski – napisał w liście abp Gądecki. Bp Ignacy Dec przekazał jubilatowi pierścień 15-lecia diecezji świdnickiej. Słowa życzeń wypowiedział także paulin o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, który ofiarował biskupowi kaliskiemu kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W imieniu kapłanów z diecezji kaliskiej słowa wdzięczności i życzeń wyraził ks. prał. Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji. Życzenia złożyli także przedstawiciele osób konsekrowanych diecezji kaliskiej. Były też życzenia od prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego. W swoim przemówieniu biskup kaliski dziękował wszystkim zgromadzonym za wspólną modlitwę dziękczynną. Szczególne słowa wdzięczności skierował do kard. Henryka Gulbinowicza, który w 97. roku życia przybył do Kalisza na uroczystość. Dziękował obecnym biskupom, księżom, rodzinie i licznie przybyłym wiernym świeckim. Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski senior, bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, bp Stanisław Napierała, pierwszy biskup kaliski, duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje organizacji kościelnych i społecznych, siostra, rodzina i przyjaciele jubilata oraz wierni z diecezji kaliskiej.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak


Biskup Edward dziękował za 40 lat kapłaństwa
« z 4 »
Scroll to Top
Skip to content