Pasterka

– Drodzy Parafianie, Drodzy Przyjaciele Naszej parafii, niech nasze zatrzymanie, zapatrzenie się i zasłuchanie w tajemnicę Betlejem, Tajemnicę Jezusa Syna Bożego, naszego Zbawiciela i Brata, Najświętszej Panienki Maryi i św. Józefa, pozwoli nam lepiej zauważać tych, którzy nas kochają, dla których jesteśmy cenni, i pozwoli nam lepiej wyrażać naszą miłość wobec nich – życzył przybyłym na Pasterkę o północy do Konkatedry ks. Proboszcz Adam Kosmała. Wigilia Bożego Narodzenia to wyjątkowa noc, w której chrześcijanie na całym świecie wspominają narodziny Jezusa Chrystusa.

W Konkatedrze odprawione zostały dwie Msze św. Pasterskie – o godzinie 22:00, która wypełniła świątynię po brzegi oraz tradycyjna o północy.

Pasterce o północy przewodniczył ks. Proboszcz, który w homilii nawiązał do przypowieści o zegarku, który został sprzedany za milion dolarów w muzeum. Ksiądz podkreślił, że każdy z nas ma swoją wartość, która jest doceniana przez Boga. Powiedział, że Bóg tak ukochał świat, że posłał na ziemię swojego Syna, Jezusa Chrystusa, który jest Królem Pokoju, który chce przynieść pokój na świat. Nawiązał do trwających na świecie wojen, szczególnie tam, gdzie dziś kieruje świat oczy – na Ukrainę i na Ziemię Świętą. – Wpatrzmy się w żłobek i dostrzeżmy w tym małym Jezusie, iż Bóg tak ukochał świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy…. Bo Bóg jest Miłością… a człowiek – zastanawiał się kapłan i dodał – Wojny, w Ziemi Świętej, na Ukrainie, giną dzieci i dorośli. Bóg chce dać Pokój, ale czy każdy człowiek o to się modli – dodał. Ks. Adam zakończył homilię składając życzenia zgromadzonym w świątyni.

Razem z ks. Proboszczem modlił się ks. Artur Zmyślony, a także kleryk Alan Czerwiński.

Pasterkę uświetnił śpiewem Chór Konkatedralny pw. św. Grzegorza pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

Podczas Pasterek w kierunku ołtarza podążała 1,5 metrowa Gwiazda Betlejemska, którą przygotowała Pani Monika Grobelna. Natomiast Żłóbek, jak co roku, przygotował Pan Paweł Moch z pomocnikami.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Pasterka 2023
Scroll to Top
Skip to content