Bierzmowanie w konkatedrze

W środowy wieczór w konkatedrze bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. – Sakrament bierzmowania jest sakramentem Ducha Świętego, dojrzałości chrześcijańskiej. Sensem tego sakramentu jest to słowo świadectwo. Osoba młoda, która przyjmuje ten sakrament wchodzi już w świat relacji, odpowiedzialności, gdzie już coraz bardziej ma się krystalizować osobowość człowieka, tożsamość, to, kim ja jestem – mówił biskup.

Na początku Eucharystii biskupa powitali przedstawiciele rodziców. – 15 lat temu, jako młodzi rodzice przyszliśmy do świątyni, przynieśliśmy nasze maleńkie dzieci, prosiliśmy o chrzest święty. Chcieliśmy by nasze dzieci były częścią tej Bożej rzeczywistości kościoła katolickiego. Wzięliśmy wtedy na siebie wielką odpowiedzialność za rozwój duchowy naszych dzieci. Wierzyliśmy, że nasza obecność, stała asystencja i dobry przykład, doprowadzi je do dzisiejszego dnia, do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej – mówili rodzice. – Prosimy więc dziś czcigodny księże biskupie o udzielenie naszym dzieciom sakramentu bierzmowania, by umocnione Duchem Świętym mogły być apostołami Chrystusa dla świata, a w przyszłości dla swoich dzieci a naszych wnuków – prosili rodzice.

W homilii biskup Łukasz wskazywał, że sakrament bierzmowania to otrzymanie darów Ducha Świętego, które pociąga za sobą zadanie wskazywania innym Boga. Zaznaczył, że sakrament bierzmowania to moment, w którym wyraża się swoją wiarę. – Zasadniczo właśnie rysą tego sakramentu są dary Ducha Świętego. Szczególnie odwaga, dar męstwa, żeby człowiek dał świadectwo swojej wierze. Nie bał się przeżegnać, nie bał się pójść do kościoła, przystąpić do sakramentów, żeby się nie bał wyznawać swojej wiary w sposób prosty, jasny i też by to pokazywał innym kolegom i koleżankom. To jest wasze zadanie na podstawie sakramentu bierzmowania – powiedział bp Łukasz.

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej zachęcał młodzież, by zaufała Bogu. Wskazywał na apostołów, którzy nie polegali tylko na swoich talentach i umiejętnościach, a ufali również Opatrzności Bożej. – Człowiek musi mieć odwagę żeby być otwartym żeby ufać, żeby zaufać. To jest to podstawowe nastawienie, które my określamy właśnie słowem „wiara”. To jest jakaś optymistyczna, można powiedzieć, twórcza pewność w tym sensie ludzkim, że człowiek ufa drugiemu człowiekowi, wierzy. Każdy z nas jakoś wierzy drugiej osobie, choć może się nad tym nie zastawania – mówił bp Buzun.

Biskup przestrzegał przed zagrożeniami czyhającymi na młodzież. Prosił rodziców, by na to uważali, a młodzież, by był otwarta w relacjach rodzinnych. – Tutaj młodzież może zadać sobie takie pytanie: na ile otwieram się na swoją mamę, na inne otwieram się na swego tatę, na ile jest we mnie tej otwartości, czy gdzie są przeszkody, że się zamykam i dlaczego. Sakrament bierzmowania jest sakramentem świadectwa, sakramentem odwagi chrześcijańskiej. A w tym względzie chyba potrzeba nam najwięcej odwagi – powiedział bp Buzun. Na zakończenie homilii wskazał na Maryję. – Prosimy dzisiaj Matkę Bożą, która właśnie była całkowicie otwarta na Boga. To wyraziła w tym słowie, w którym zgodziła się na wolę Bożą, kiedy powiedziała „tak”. Z tego nigdy się nie wycofała, przez całe swoje życie. Nie tylko się z tego się nie wycofała, ale szła ciągle do przodu. To ogarnęło całą Jej osobę, wszystkie Jej sprawy i myślenie i pragnienia. „Tak” wobec Boga. Prośmy niech Maryja przewodniczy nam tutaj podczas Eucharystii i sakramencie bierzmowania, abyśmy coraz bardziej byli ogarnięci przez to „tak” wobec Boga – zakończył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po homilii młodzież i wierni zgromadzeni w świątyni wyznali swoją wiarę oraz wyrzekli się szatana i jego pokus. Potem nastąpiła modlitwa o zesłanie Ducha św., po której bp Łukasz Buzun udzielił sakramentu bierzmowania. Bierzmowani po przyjęciu sakramentu otrzymywali od swoich świadków krzyżyk na szyję.

Na zakończenie Mszy św. młodzież podziękowała za otrzymany sakrament ks. biskupowi Łukaszowi, a także ks. Proboszczowi, kapłanom i katechetkom, którzy przygotowali ich do tej uroczystości oraz rodzicom.

Przed błogosławieństwem, ks. biskup Łukasz pobłogosławił krzyżyki, które otrzymała młodzież.

Uroczystość uświetnił zespół młodzieżowy.

Sakrament bierzmowania w Konkatedrze przyjęło 103 młodych ludzi. Za przygotowanie młodzieży w naszej parafii odpowiadał ks. Dariusz Kuliński. W związku z pandemią koronawirusa udzielenie sakramentu zostało przełożone z maja na wrzesień.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Bierzmowanie w konkatedrze 2020
« z 4 »
Scroll to Top
Skip to content