Narodowe Święto Niepodległości

– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ojczyznę, za naród, za to miasto, za dobro wspólne. Temu mamy służyć poprzez swoje piękne życie, poprzez swoją pracę porządną, poprzez swoją służbę, poprzez to, że jesteśmy, że żyjemy i działamy – mówił w Święto Niepodległości ks. kan. Krzysztof Nojman. Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odprawiona została w środę 11 listopada o godz. 10.00 w ostrowskiej konkatedrze.

W 102. rocznicę odzyskania niepodległości w konkatedrze tradycyjnie odprawiona została Msza św. za Ojczyznę i Miasto. – Chcemy dzisiaj wznosić wielkie dziękczynienie do Pana Boga, za naszą Ojczyznę Polskę, za wolność. Modlitwą ogarniamy tych wszystkich, którzy o Polskę walczyli, którzy oddali za nią życie. Modlimy się również za nasze miasto Ostrów Wielkopolski, za wszystkich sprawujących władzę w państwie i naszym mieście, o siłę dla niech, o roztropność, o mądrość w podejmowaniu decyzji dla dobra narodu, dla dobra Polski – mówił na wstępie proboszcz konkatedry.

W homilii ks. Krzysztof Nojman przypomniał żywot św. Marcina z Tours. – W życiu św. Marcina jest jedno takie zdarzenie, o którym wszyscy pamiętają i mówią. Otóż będąc jeszcze żołnierzem rzymskim, legionistom, Marcin spotyka u bram żebraka, biednego człowieka, nagiego, zmarzniętego. I Marcin w przyodziewa go połową swego płaszcza – mówił kapłan. Wskazał, że wiele osób musiało przechodzić obok biedaka nie zwracając na niego uwagi. W późniejszym czasie św. Marcinowi ukazał się Chrystus, który był przyodziany w ten sam płaszcz, który ofiarował biednemu. – Moi drodzy, może warto byśmy dzisiaj postawili sobie pytanie, zapytali samych siebie, dokonali też pewnej refleksji. Co jest takim moim płaszczem, odzieniem? Co ja mogę dać, co jest tą moją połową płaszcza? Mogę dać drugiemu człowiekowi siebie, dobre słowo, pomoc, kromkę chleba. Mogę ofiarować mu pieniądze, zainteresowanie, mogę współczuć innym, mogę dać siebie, jako człowieka prawdziwego, człowieka, który staje w prawdzie. W prawdzie wobec siebie, wobec Pana Boga. Mogę dać drugiemu także wiarę w Chrystusa. Co tak naprawdę dajemy w swoim życiu innym? Co dajemy w swojej Ojczyźnie, co dajemy swojemu miast, co dajemy swojemu narodowi? Czy potrafimy iść nieraz pod prąd, czy potrafimy być sobą, czy potrafimy przeciwstawić się złu? Co daje drugiemu człowiekowi, co daje swojej rodzinie, najbliższym? – zastanawiał się ks. Nojman. Podkreślał, że św. Marcin, swoją decyzją o ofiarowaniu żołnierskiego płaszcza, naraził się na wyśmianie, krytykę a nawet karę.

Ks. Krzysztof Nojman zachęcał zgromadzonych, że lepiej jest dawać aniżeli brać. Zaznaczył, że każdy powinien działać dla dobra wspólnego. Podkreślał, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za Ojczyznę, miasto, bliskich. – Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ojczyznę, za naród, za to miasto, za dobro wspólne. Temu mamy służyć poprzez swoje piękne życie, poprzez swoją porządną pracę, poprzez swoją służbę, poprzez to, że jesteśmy, że żyjemy i działamy – mówił proboszcz konkatedry.

W Mszy św. uczestniczyli Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Senator RP Ewa Matecka, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Walkowski, przedstawiciele służb mundurowych oraz jednostek samorządowych.

Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną i trwającą pandemią koronawirusa COVID-19, uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odbyły się bez tradycyjnej oprawy z zachowaniem obowiązujących obostrzeń.

Msza św. była transmitowana na żywo na naszym kanale na YouTube. Retransmisja dostępna poniżej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Narodowe Święto Niepodległości 2020
Scroll to Top
Skip to content