Ks. Lucjan Kupiec odprawił Mszę św. w Konkatedrze

– Pan Bóg jest w stanie wybaczyć każdy grzech, ale tylko wtedy, jeżeli go wyznamy i za niego żałujemy – mówił ks. Lucjan Kupiec podczas Mszy św. prymicyjnej, którą odprawił w pierwszą sobotę czerwca w Konkatedrze. Neoprezbiter przez niespełna rok odbywał praktyki diakońskie w naszej parafii. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2021 r. w Kaliszu.

Ks. Lucjan w homilii mówił o grzechu, który oddala człowieka od Boga. Nawiązał do grzechu popełnionego w raju. – Kiedy Adam zgrzeszył zaczął bać się Boga. Myślę, że każdy z nas zna taką postawę ze swojego życia, kiedy przychodzi czas spowiedzi świętej, kiedy trzeba uklęknąć przy konfesjonale i wyznać swoje grzechy też możemy odczuwać lęk – mówił kapłan. Podkreślał, że ważne jest przezwyciężać ten lęk. Zachęcał zgromadzonych do częstego spowiadania się, by grzechów na duszy nie przybywało, a przez to także lęku. – Później człowiek popełnia kolejne grzechy, lęk staje się jeszcze większy i odłącza się na długi czas od Boga i od Kościoła – powiedział. Przestrzegał przed działaniem szatana, który pod pozorem niewinnego grzechu usypia czujność człowieka. Neoprezbiter wyjaśnił, czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu. – Grzech przeciwko Duchowi Świętemu, to tak mówiąc obrazowo, jak gdyby chory patrząc na lekarza, który chce go uzdrowić, patrzył na niego wrogo, patrzył jak na zagrożenie, a lekarstwo przez niego podsuwane odrzucał, jako truciznę. Takim właśnie czymś jest postawa człowieka wobec Boga, który oddalił się, który grzeszy przeciwko Duchowi Świętemu – stwierdził ks. Lucjan. Podkreślał, by nie lękać się wyznania grzechów, by zawsze mieć odwagę pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty.

Po Mszy św. wokół kościoła przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem, po której przedstawiciele grup duszpasterskich złożyli życzenia. – Księże Prymicjancie, życzymy tobie, byś przez całe swoje życie podążał z ufnością i nadzieją za Panem. Wszystko, co robisz, czyń z młodzieńczą pasją. Ciesz się światem i spotkaniami z ludźmi, a twoje serce niech przepełnia miłość, którą podzielisz się z potrzebującymi. Pielęgnuje w sobie uśmiech, nie zatrać nigdy poczucia humoru. Staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi, a On pokaże tobie prawdę i obdarzy swoim błogosławieństwem – życzyli przedstawiciele Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ.

W imieniu kapłanów głos zabrał ks. Artur Filipiak. – Chcielibyśmy dzisiaj usłyszeć wszyscy, pewne stateczne zapewnienie, do którego przywykliśmy: „Księże, spokojnie”. Myślę, że wszyscy wiemy, do kogo należą te słowa. Został już ks. Krzysztof na początku tutaj wymieniony i poruszony. Masz Lucjan patrona w niebie. Patrona, który troszczył się o ciebie tutaj na ziemi, w tej parafii. Wszyscy doskonale wiemy, że walczył też o ciebie, walczył o twoje kapłaństwo. Myślę, że teraz też będzie walczył o ciebie stojąc przy Bogu. Te słowa „spokojnie” niech ci towarzyszą na całej twojej drodze, byś nie zapomniał, że czasem warto się zastanowić, nie warto się śpieszyć i nieustannie gdzieś biec, zmierzać – mówił ks. Artur wspominając zmarłego w kwietniu ks. proboszcza Krzysztofa Nojmana.

Ks. Lucjan złożył podziękowania za przepracowany niespełna rok w parafii Konkatedralnej. – Wspomniany tutaj ks. Krzysztof Nojman mnie tutaj, można powiedzieć, zaprosił, wziął pod swoje skrzydła i przygarnął, zaopiekował się. Nie tylko te jego słowa pamiętam. Jest jeszcze wiele innych jego słów, które dodają mi odwagi – stwierdził ks. Kupiec. – Dziękuję wam za ten czas spędzony razem. Dziękuję za wszystkie miłe słowa dodające otuchy, za wszystkie rozmowy. Pragnę prosić was o modlitwę. Wiem, że modliliście się w mojej intencji i chciałbym, aby to trwało dalej, żebyście swoją modlitwą nadal mi towarzyszyli – prosił kapłan.

Na zakończenie ks. Kupiec udzielił specjalnego błogosławieństwa o randze błogosławieństwa papieskiego.

Wspólnie z ks. Neoprezbiterem modlił się ks. Dariusz Kuliński, ks. Marcin Kierzek, ks. Artur Filipiak oraz ks. Jakub Karpisiewicz. Obecny był również ks. Proboszcz Adam Kosmała. Podczas uroczystości śpiewała schola z Drużyny Pasterza.

Biskup kaliski Damian Bryl skierował ks. Lucjana na pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. św. Michała Archanioła w Rajsku.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Ks. Lucjan Kupiec odprawił Mszę św. w Konkatedrze
Scroll to Top
Skip to content