Modlitwa za górników
– Praca jest dla nas wszystkich uczestnictwem w dziele stworzenia i odkupienia – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Konkatedrze sprawował dziękczynną Eucharystię w intencji osób związanych z pracą w przemyśle węglowym. W piątkowy, listopadowy wieczór modlono się o bezpieczeństwo, pomyślność, błogosławieństwo pracowników związanych z górnictwem, ich rodzin oraz firm współpracujących z ostrowską Centralą Zbytu Węgla „Węglozbyt”. Uroczystości odbyły się w związku z nadchodzącym wspomnieniem św. Barbary, tzw. Barbórką, tradycyjnym dniem górników.
– W naszej wspólnej modlitwie chcemy dziękować wszystkim, którzy pracują wokół węgla i angażują się w ten trudny zawód, wymagający ogromnej odpowiedzialności i poświęcenia – mówił w homilii biskup Bryl. – Przychodzimy dziś do tej świątyni, by prosić Boga o błogosławieństwo i sens w naszej pracy, aby przynosiła ona dobry owoc i była źródłem godnych warunków życia, a jednocześnie była dla nas wszystkich drogą do Boga – powiedział. Podczas homilii biskup Damian zwrócił uwagę na to, że praca nie jest jedynie środkiem do zdobycia środków materialnych, ale może być również źródłem głębokiej satysfakcji i sposobem na realizację powołania. Podkreślił, że praca może być formą współpracy z Bogiem w dziele stworzenia i odkupienia. Biskup kaliski przypomniał również o znaczeniu odpoczynku i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Podkreślił, że praca nie powinna pochłaniać całego naszego życia, ale powinna być częścią większej całości – życia duchowego i rodzinnego. – Odpoczynek pozwala nabrać do pracy odpowiedniego stosunku, nie zatopić się w pracy, zauważyć, że obok pracy są także inne wartości: wiara, Ojczyzna, rodzina. Wszyscy zatem potrzebujemy odpoczynku, potrzebujemy niedzieli, dnia wolnego – wskazywał. Podkreślając duchowy aspekt pracy, biskup nawiązał do słów Papieża Franciszka i św. Jana Pawła II, zwracając uwagę na rolę odpowiedzialności człowieka za świat, ale także potrzebę troski o ziemię jako dar powierzonego człowiekowi przez Boga. – Praca jest dla nas wyrazem troski o Boże stworzenie, czymś więcej niż sposobem zdobywania środków do życia. Jest współpracą z Bogiem, który stworzył ten świat i powierzył nam troskę o jego przyszłość – mówił biskup Damian. Na zakończenie homilii, biskup Bryl życzył wszystkim górnikom bezpiecznej pracy oraz powierzył ich opiece św. Barbary i św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.
Razem z ks. Biskupem Mszę św. koncelebrował ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz Konkatedry, ks. Dariusz Pietraś, kapelan Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność przy KWK Bobrek-Centrum, ks. kan. Jacek Bochniak, proboszcz parafii NSPJ w Gorzycach Wielkich.
Podczas Eucharystii obecny był poczet sztandarowy CZW „Węglozbyt”. W uroczystości udział wzięła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyr. Dariusza Kasperka oraz solistka Maja Wielgus.
„Centrala Węglowa” w Katowicach powstała 20 lutego 1945 r., od 1949 „Centrala Zbytu Węgla”, której przedmiotem działalności była gospodarka węglem, brykietami i koksem na obszarze całego kraju. Historia ostrowskiej jednostki sięga 1968 roku, kiedy to otwarto Składowisko Węgla. Powierzchnia ostrowskiego składowiska jest jednym z największych w Europie i wynosi 42 ha, co umożliwia składowanie około 1,7 mln ton surowca.
Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz