Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. 1 listopada wspomina się wszystkich tych, którzy osiągnęli już zbawienie. W naszej tradycji 1 i 2 listopada to czas szczególnego nawiedzania grobów bliskich zmarłych.

Tradycyjnie na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego miała miejsce procesja z modlitwą za zmarłych, po której odprawiona została Eucharystia. Przewodniczył jej ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz parafii Konkatedralnej, z którym modlił się ks. prał. Tomasz Ilski, ks. prał. Andrzej Szudra, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, ks. kan. Mariusz Pohl, proboszcz parafii pw. MB Fatimskiej oraz ks. kan. Bogumił Kempa, Wikariusz sądowy.

W homilii Ksiądz Proboszcz wspominał zmarłych na skutek trwającej pandemii. Przywołał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego, który ostatnie chwile przed męczeńską śmiercią wypełnił modlitwą. Wskazał, że ludzie podłączeni do respiratora nie mają takiej szansy. – Pacjent na OIOM-ie nie ma już takiej możliwości. Umiera niejako obok siebie, w samotności bez rodziny i najbliższych. Nie mogą mu towarzyszyć w ostatnich tchnieniach życia. Staje się męczennikiem, niemym świadkiem, który w sposób niewerbalny zaświadcza o wierze, nadziei i miłości – mówił kapłan.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Wszystkich Świętych 2021
Skip to content