VIII Ostrowski Orszak Trzech Króli

Pomimo niesprzyjającej deszczowej pogody mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego tłumnie przeszli ulicami miasta w VIII Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie już świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęło się Koronką w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a zakończyło Eucharystią sprawowaną w Konkatedrze.

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia modlono się również w intencji uczestników Orszaku, który już po raz 8. przeszedł ulicami Ostrowa Wielkopolskiego. O godz. 15:30 tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego otrzymali kolorowe korony i wyruszyli, prowadzeni przez gwiazdę Betlejemską, ulicą Limanowskiego, Kaliską i Sądową do Konkatedry. Kacper, Melchior i Baltazar przemieszczali się konno. Podczas marszu śpiewano kolędy, a prowadziła je młodzież wraz z ks. Fabianem Domagalski z Konkatedry oraz ks. Michałem Świgoniakiem z Sanktuarium Miłosierdzi Bożego. W Konkatedrze odprawiona została Eucharystia, podczas której ks. Fabian Domagalski modlił się za mieszkańców i uczestników orszaku.

W homilii ks. Fabian mówił do zgromadzonych w świątyni o znaczeniu uroczystości Objawienia Pańskiego. Zauważył, że święto Trzech Króli ma bogatą symbolikę. – Jan Chryzostom mówił, że gwiazda oznacza anioła. Gwiazda to anioł, który został posłany przez Boga miał swoją światłością wskazywać drogę. Przez setki lat zgadzano się z taką interpretacją – powiedział ks. Fabian, który przypomniał, że kilkaset lat później astronomowie wykazali inne znaczenie gwiazdy Betlejemskiej. – Mędrcy pochodzili z trzech kontynentów. Kacper miał pochodzić z Europy, Melchior miał pochodzić z Afryki, natomiast Baltazar z Azji. Wówczas dla ludzi, którzy nie mieli wiedzy geograficznej jak my dzisiaj, te trzy kontynenty były dla nich całym światem. Można zatem powiedzieć, tak symbolicznie, że ci wszyscy Mędrcy schodzą się z całego świata aż do centrum, Jerozolimy, która jest u styku tych trzech kontynentów – zauważył. Ks. Domagalski mówił również o symbolice darów przyniesionych w ofierze Nowonarodzonemu. – Złoto ma wskazywać na królewską misję Chrystusa, na to, że On został dany na świat jako król. Kadzidło, które używane jest w liturgii, ma wskazywać na boską naturę Chrystusa, że On jest Bogiem. Mirra była wykorzystywana przy starożytnych pogrzebach. Namaszczono nią ciała zmarłych, głównie bogatych, ponieważ był to bardzo drogi materiał – mówił ks. Fabian, który zaznaczył, że dary od Mędrców podkreśliły znaczenie Jezusa jako Mesjasza i Zbawiciela świata.

VIII Ostrowski Orszak Trzech Króli zorganizowany został przez Parafię Konkatedralną pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Parafię pw. Miłosierdzia Bożego. W rolę Mędrców wcielili się jeźdźcy z Ośrodka Jeździeckiego Borowianka.

Orszak Trzech Króli w 2023 r. zorganizowano w 753 miejscach w Polsce i kilkanaście za granicą – Zambia, Rwanda, Kamerun i Kongo, a także Anglia, Francja, Niemcy i inne kraje. W sumie prawie 800 miejsc, gdzie radośnie świętowano uroczystość Objawienia Pańskiego.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


VIII Ostrowski Orszak Trzech Króli
Scroll to Top
Skip to content