Fundacja Profeto
Fundacja Profeto – jak powstała, czym się zajmuje i dlaczego tak bardzo potrzebuje teraz Waszego wsparcia i modlitwy.
Podstawowym celem, jaki stawia sobie Fundacja jest ewangelizacja, głoszenie Chrystusa wszędzie i na różne sposoby, czyli Słowo i otwartość serca. Fundacja wydaje media katolickie i prowadzi dzieła miłosierdzia.
Wydarzeniem, które dało początek naszej działalności były pierwsze internetowe rekolekcje pod nazwą „Ciemne noce Nikodema”, wygłoszone przez ks. Michała Olszewskiego w grudniu 2011 roku. Odniosły one duży sukces i żeby nie stracić ludzi, którzy tłumnie w nich uczestniczyli, aby dać im więcej powstał pomysł na portal profeto.pl, który stał się amboną słowa z myślą przede wszystkim o młodszych pokoleniach między 18 a 40 rokiem życia. – Zero newsów, żadnej polityki, tylko słowo… pisane, mówione i mnóstwo video – mówił ks. Michał Olszewski SCJ. Profeto wystartowało w listopadzie 2012.
Dziś profeto.pl publikuje codzienne Słowo Boże z komentarzami różnorodnych autorów: świeckich i duchownych w wersji pisanej i w wersji video blogów; homilie i kazanie, wartościowe artykuły z życia Kościoła, artykuły poruszające tematy ważne dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci. Współpracuje z około siedemdziesięcioma autorami. Średnio trzy razy w roku przygotowuje serie rekolekcji internetowych.
By jeszcze mocniej przyciągnąć młodych ludzi, stworzyliśmy chrześcijańskie radio, które wystartowało w czerwcu 2014 r. – bez newsów i polityki, grające głównie nowoczesną muzykę chrześcijańską. To okazało się strzałem w dziesiątkę, tak jak wprowadzenie aplikacji PROFETO na telefony komórkowe, dzięki której można w łatwy sposób słuchać radia Profeto, czytać artykuły z portalu, oglądać video materiały i śledzić nasze podcasty. Dzisiaj radia można słuchać w całej Małopolsce analogowo na 92.1 FM oraz 100.3 FM, w największych miastach Polski przez odbiorniki w systemie cyfrowym DAB+ a na całym świecie przez Internet. W Internecie Profeto osiągnęło prawie 2 mln odbiorców, z czego większość to osoby między 20 a 40 rokiem życia.
Założycielem i prezesem Fundacji Profeto jest ks. Michał Olszewski SCJ, który przez ostanie 10 lat wygłosił kilkaset serii rekolekcji w różnych parafiach na terenie Polski, w tym wiele serii dla młodych. Od wielu lat głosi także poza granicami Polski, szczególnie w USA. Jest entuzjastą nauczania papieża Franciszka, misjonarzem miłosierdzia i członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP. Wraz z Profeto od 2013 r. organizuje w wielu miejscach w Polsce spotkania ewangelizacyjne, które są przestrzenią do głoszenia słowa, adoracji oraz modlitwy o uzdrowienie.
Ksiądz Michał Olszewski wydał też ponad dwadzieścia książek i audiobooków.
W naszych mediach: portal, radio, kanał na YouTube, media społecznościowe oraz w naszych wydawnictwach książkowych nie znajdziecie komentarzy politycznych, zabierania głosu w sprawach bieżących, agitacji ani nawet zawoalowanej propagandy tej czy innej partii. Naszą partią jest Jezus Chrystus w Kościele, a naszym programem miłosierdzie.
Fundacja Profeto w ramach swojej działalności nieustannie podejmuje działania na rzecz osób poszkodowanych przestępstwem, w tym osób lub rodzin dotkniętych przemocą, w szczególności dzieci i młodzieży. Współpracujemy ze specjalistami pomagającymi osobom w trudnej sytuacji: psychologami, psychoterapeutami, prawnikami, którzy często pro bono, na naszą prośbę, są w stanie pomagać osobom w potrzebie. Utrzymujemy dwa mieszkania treningowe, w których osoby w kryzysie życiowym lub po zakończonych terapiach mogą stanąć na nogi, znaleźć pracę, zacząć życie na nowo.
W pewnym momencie zrodził się pomysł utworzenia ośrodka, jako szczególnego miejsca dla osób pokrzywdzonych przestępstwami. Wynikał on z doświadczeń własnych członków i pracowników fundacji, a także szeregu rozmów przeprowadzonych z ofiarami, z którymi mieliśmy jako fundacja kontakt, a w szczególności kobietami, ofiarami przemocy domowej.
Fundacja przystąpiła do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i konkurs ten wygrała. Od grudnia 2021 roku przy ulicy Dobrodzieja w Warszawie powstaje Archipelag – wyspy wolne od przemocy, innowacyjny, pierwszy w Polsce kompleksowy, całodobowy ośrodek pomocy ofiarom przestępstw różnego rodzaju. To w związku z realizacją tego projektu Fundacja Profeto stała się ofiarą najpierw wielomiesięcznej nagonki medialnej, a od marca – działań prokuratury.
Ks. Michał Olszewski SCJ został aresztowany na trzy miesiące. Taką formę działania uważamy za dotkliwie niesprawiedliwą. Pomieszczenia Fundacji zostały przeszukane, mimo że Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura posiadają wszystkie dokumenty związane z finansowaniem projektu „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” ze środków Funduszu Sprawiedliwości i – z tego, co nam wiadomo – przeprowadziły w tej sprawie audyt, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości.
Środki dotacji były wydatkowane tylko i wyłącznie na działania związane z zaprojektowaniem, wybudowaniem i wyposażeniem Centrum wsparcia dla ofiar przestępstw. Wszelkie przelewy były wykonywane za pośrednictwem przeznaczonego na ten cel rachunku bankowego. Wszelkie płatności były wykonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Księdzu Michałowi w dniu aresztowania postawiono zarzuty, które jego obrońca uważa za absurdalne, a zastosowane środki – w tym areszt – za niewspółmierne z zarzucaną winą.
Fundacja Profeto ma zablokowane konta, zaplombowany został wóz transmisyjny, zabrane komputery i telefony. Radio nie zostało wyłączone tylko dlatego, że ma koncesję KRRiT. Fundacja to my, jej społeczność, pracownicy, wolontariusze, nasi dobroczyńcy i goście naszych mediów. Otrzymujemy niesprawiedliwe ciosy za to, że wzięliśmy udział w otwartym konkursie i komisja zdecydowała, że nasz projekt jest godny realizacji.
Ksiądz Michał jest przedstawiany jako nawiedzony egzorcysta od salcesonu. Mówi się o nim jak o złodzieju, budującym nowe imperium medialne. Media z głównego nurtu przedstawiają tylko tę przerysowaną, karykaturalnie powykręcaną i kompletnie oderwaną od rzeczywistości wersję jego tożsamości.
W litanii przydomków księdza Michała nie pojawia się misjonarz miłosierdzia, ewangelizator młodzieży, rekolekcjonista. To nie pasuje do ich tezy nawiedzonego księdza, która bardzo dobrze przyciąga uwagę w nagłówkach.
Wierzymy, że po burzy medialnej i politycznej, gdy już nikt nie będzie miał interesu w szkalowaniu naszego dzieła, „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” powstanie i będzie służył wszystkim, bez względu na poglądy polityczne, wyznanie, płeć, orientację itd. Wierzymy, że cała ta sprawa wyjaśni się zgodnie z Bożą wolą, a miłosierdzie przy Dobrodzieja będzie rzeczywiście się rozlewało na rzeczywistych beneficjentów, czyli ofiary przemocy.
Niestety w tym momencie sami czujemy się ofiarami przemocy i tak myślimy także o ks. Michale Olszewskim SCJ.
Zwracamy się do Was z prośbą o otulenie nas, tego dzieła, księdza Michała w tym trudnym czasie. Wierzymy głęboko, że ten czas i te doświadczenia, które na nas spadają, są po coś i wyniknie z tego większe dobro, dla nas, dla tych, którym chcemy pomagać i szerzej dla całego naszego społeczeństwa.
Prosimy więc wszystkich ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących, z lewa i z prawa o modlitwę, o okruch dobrej myśli w intencji Archipelagu, którego budowa na ten moment została wstrzymana. Prosimy też o modlitwę za nas, a w szczególności za księdza Michała. Prosimy też o wsparcie finansowe, które możecie okazać kupując książki ks. Michała
Przyjeżdżamy do Was z książkami księdza Michała i innymi produktami z naszego Sklepu z Sercem, z którego dochód jest przeznaczony na dzieła prowadzone przez Profeto.
—
Załączam jeszcze dwa linki, w których szerzej można posłuchać o samym projekcie Archipelag – mówią Ewelina Zamojska, red. naczelna Profeto i ks. Michał Olszewski:
oraz wywiad z obrońca ks. Michała już po jego aresztowaniu, wyjaśniający sprawę aresztowania i zarzutów: