Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Tomasza
We wtorek 21 maja w Konkatedrze złoty jubileusz kapłaństwa świętował ks. prałat Tomasz Ilski – proboszcz-senior parafii. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, z którym modliło się wielu kapłanów, m.in. ks. prał. Zbigniew Cieślak – wikariusz biskupi oraz ks. dziekan Andrzej Szudra.
Zgromadzonych w świątyni powitał ks. Proboszcz Adam Kosmała. – Cieszymy się, że mamy taki skarb w naszej parafii jak ks. Tomasz, który jest wiernym spowiednikiem wielu, wielu osób – zaznaczył.
Na początku homilii Arcybiskup Marek przywołał słowa Jezusa z Ewangelii wg św. Marka, gdzie mówi On o tym, że zostanie wydany w ręce ludzi, którzy Go zabiją. Wówczas uczniowie zareagowali obojętnie, nie rozumiejąc dramatyzmu sytuacji. Jezus naucza ich o służbie, mówiąc, że „kto chce być pierwszy, niech będzie ostatni ze wszystkich i sługą wszystkich”.
Metropolita Krakowski podkreślił, że życie chrześcijańskie jest nie tylko pełne radości, ale również cierpienia. Odniósł się również do słów zawartych na obrazku prymicyjnym ks. Tomasza. – Na swoim obrazku prymicyjnym wybrałeś fragment właśnie z pierwszych listów św. Pawła do Koryntian, gdzie jest mowa o tym, jak trzeba cierpieć dla Chrystusa, jak trzeba szukać podstaw do tego, aby cierpieniom nie ulec. Wybrałeś słowa „Cóż masz, czego byś nie otrzymał?”. Bo mając świadomość tego, kim się jest, trzeba w pokorze, w prawdzie za to i wdzięczności spojrzeć najpierw na to wszystko, co od Boga się otrzymuje – mówił kapłan. Zaznaczył, że w dalszej kolejności należy być gotowym do bycia na wzór Chrystusa i znakiem nadziei dla świata. – Świadomość, że jeśli jest to taka wielka łaska, tak wielki dar, to w takim razie całkowite przyjęcie do Chrystusa aż po gotowość bycia na Jego wzór, znakiem sprzeciwu dla świata, aż po gotowość bycia widowiskiem i śmieciem dla tego świata, ale także i przede wszystkim, aż po bycie znakiem nadziei dla tego świata – powiedział przyjaciel ks. Tomasza.
Arcybiskup Jędraszewski wspominał również czasy wspólnej posługi w nieodległym Odolanowie i posługę w konfesjonale w ostrowskiej farze. – Pamiętam te ówczesne zmagania o charakterze przede wszystkim duchowym, o kształtowanie ducha prawdy w tamtym zakłamanym systemie, o kształtowanie sumień ludzkich. Te długie spowiedzi, zwłaszcza w okresie adwentowym czy Wielkopostnym, także tutaj w Farze Ostrowskiej, do której przyjeżdżaliśmy spowiadać, gdzie było czterdziestu spowiedników jednocześnie przez kilka dni od rana do wieczora. A szczególnym przywilejem, w cudzysłowie oczywiście, młodych księży było to, że starsi sadzali ich przy drzwiach, gdzie wiał zimny wiatr, gdzie zacinał czasem deszcz, śnieg, gdzie było najwięcej ludzi. Bywało i tak, że siedzieliśmy naprzeciwko siebie w konfesjonałach i co jakiś czas, mimo upływających godzin, uśmiechaliśmy się do siebie. Ale wiedzieliśmy, że jesteśmy w pierwszym szeregu walki o Boże Królestwo – powiedział. Biskup mówił również o całej kapłańskiej drodze ks. Tomasza. Wspominał również o stanie wojennym, kiedy ks. Ilski był duszpasterzem akademickim w Poznaniu i wspierał studentów w różnym stopniu. Abp Jędraszewski wspomniał spotkanie 20 czerwca 1983 roku papieża Jana Pawła II w poznańskiej katedrze. Podczas tego wydarzenia papież wygłosił znamienne spontaniczne słowa o kapłaństwie, podkreślając jego wymiar eklezjalny i Chrystusowy. Podkreślił, że ksiądz Jubilat, jako kapłan, jest kontynuatorem misji Chrystusa i uobecnia Go w świecie.
Na zakończenie Metropolita Krakowski złożył życzenia jubilatowi. – Abyś zawsze był godny tej czci, którą nas kapłanów obdarza sam Chrystus. Abyśmy każdego dnia był bezgranicznie wdzięczny za dar kapłaństwa i abyś tę wdzięczność spłacał całym swoim obecnym i przyszłym życiem, tak bowiem, jak zechce tego sam Pan Bóg. Niech to twoje dalsze życie kapłańskie, będzie błogosławione w duchu ośmiu błogosławieństw. Niech będzie owocne tą szczególną obecnością życia samotnego, by być wszystkim dla wszystkich, jak to wyraża św. Paweł. I byś ciągle cieszył się opieką i miłością Matki Kapłanów, zwłaszcza tej, którą tak umiłowałeś, Matki Bożej Pulkowskiej, życzę tobie, drogi księże Tomaszu – zakończył abp Marek Jędraszewski.
Pod koniec Eucharystii przedstawiciele grup parafialnych oraz znajomi złożyli jubilatowi życzenia z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich.
Ks. Tomasz Ilski, syn Stanisława i Stefanii urodził się 21 lutego 1949 r. w Czajkowie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim – matura w 1967 roku. W latach 1968-1970, już jako kleryk, odbył zasadniczą służbę wojskową w Bartoszycach, gdzie utworzono specjalną jednostkę dla kleryków w imię walki ze „złym zachodem”, gdzie próbowano ich indoktrynować w duchu komunistycznym i szykanowano za prowadzenie praktyk religijnych. 24 maja 1974 roku przyjął święcenia kapłańskie w Katedrze Poznańskiej z rąk arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka. Mszę św. prymicyjną odprawił 26.05.1974 roku w parafii rodzinnej św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Ks. Tomasz na pierwszą placówkę wikariuszowską trafił do parafii św. Marcina w Odolanowie, gdzie spędził dwa lata. W latach 1976-1980 służył w parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie. Następnie skierowany został w latach 1980-1985 do parafii św. Stanisława Kostki na Poznańskich Winiarach. W tym czasie był duszpasterzem akademickim, gdzie współpracował ze studentami z Akademii Rolniczej. W lutym 1981 r. podczas strajków na poznańskich uczelniach odprawiał Msze św. (m.in. w gmachu Akademii Rolniczej), był spowiednikiem studentów. Wspomagał Niezależne Zrzeszenie Studentów poprzez ukrywanie powielacza, współuczestniczył w druku pism podziemnych. Od marca 1982 r. władze komunistyczne składały na niego oficjalne zażalenia do Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Pierwszą parafią proboszczowską ks. Tomasza w latach 1985-1999 była parafia pw. św. Idziego Opata w Domasłowie. Przez kolejnych osiem lat (1999-2007) był proboszczem parafii pw. św. Anny w Bralinie z Sanktuarium Matki Bożej na Pólku. Z dniem 1 lipca 2007 r. mianowany został proboszczem parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, którą kierował do czasu przejścia na emeryturę w 2015 roku. Wówczas zamieszkał przy parafii, gdzie na co dzień służy pomocą duszpasterską. Prałat, prepozyt honorowy Kapituły Konkatedralnej.