I Komunia św. [niedziela]
W ostatnią niedzielę maja do I Komunii świętej przystąpiło 66 dzieci. Ta wyjątkowa uroczystość jest jednym z najważniejszych momentów w życiu duchowym najmłodszych parafian. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Adam Kosmała, z którym modlił się ks. prał. Tomasz Ilski oraz ks. Eugeniusz Krawczyk. Homilię wygłosił ks. Artur Zmyślony, w której podkreślił znaczenie tej chwili, zachęcając dzieci do regularnego uczestnictwa we Mszy Świętej oraz do życia zgodnego z naukami Chrystusa.
Uroczystość I Komunii św. rozpoczęła się przed świątynią, gdzie ks. Proboszcz Adam pokropił dzieci pierwszokomunijne wodą święconą, a rodzice udzielili im błogosławieństwa. W uroczystej procesji, prowadzeni przez sztandar, zgromadzone dzieci weszły do kościoła.
Ks. Artur zauważył, że ten szczególny dzień dla zgromadzonych dzieci jest ważny także z innych względów. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki, co stanowi doskonałą okazję, aby pamiętać o mamach w modlitwach, dziękując im za miłość i poświęcenie. Ponadto, dzisiaj przypada uroczystość Najświętszej Trójcy, tajemnicy naszej wiary, którą czcimy, wierząc w jednego Boga w trzech osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Kapłan pytał dzieci, jaka jest pierwsza modlitwa, której się nauczyli. – „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen” – znamy ten gest i tę modlitwę. To jest pierwsza modlitwa, której człowiek się w życiu uczy. Wyobraźcie sobie, że nawet dzieci, które jeszcze nie potrafią mówić, już znają tę modlitwę i już się nią modlą. Na pewno widzieliście takie małe dzieciątko, które jeszcze nie za wiele mówi, ale już potrafi się przeżegnać. To jest podstawa naszej wiary, której uczymy się od początku naszego życia. Czynimy znak krzyża, który przypomina nam o śmierci Pana Jezusa na krzyżu, ale też wypowiadamy te słowa: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”, czyli w imię Trójcy Przenajświętszej – mówił kapłan, podkreślając, że te słowa są bardzo ważne. Świece, które dzieci trzymają, pochodzą z ich chrztu, co przypomina o ciągłości naszej wiary i odpowiedzialności, jaką ma każdy wierzący za jej przekazywanie. Pod koniec homilii ks. Artur zapalił świecę od Paschału, od której zapalono świece każdego dziecka, symbolizując, że światło Chrystusa jest w każdym człowieku wierzącym. Zachęcał dzieci i rodziców, aby codziennie zapraszać Pana Jezusa do swojego serca i żyć zgodnie z Jego nauką.
Na końcu ceremonii dzieci złożyły podziękowania Bogu, kapłanom, katechetom i nauczycielom oraz rodzicom. Mamy otrzymały od swoich dzieci piękne róże. Po błogosławieństwie każde dziecko otrzymało chlebek, którym tego dnia miały podzielić się ze swoimi najbliższymi i gośćmi podczas wspólnego świętowania tego ważnego w ich życiu dnia.
W ciągu dwóch dni w parafii Konkatedralnej do I Komunii św. przystąpiło 95 dzieci.
Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz