15-lecie Apostolatu Maryjnego

W sobotę 26 października Apostolat Maryjny przy parafii Konkatedralnej świętował 15-lecie swojej działalności. Uroczystość była okazją do podziękowania Bogu za minione lata i spojrzenia z nadziejąw przyszłość.

Obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 w Konkatedrze. Zgromadzonych w świątyni powitał ks. Proboszcz Adam Kosmała. Kapłan wygłosił konferencję, przypominając historię św. Katarzyny Labouré SM, która 27 listopada 1830 roku doznała objawienia maryjnego związanego z powstaniem Cudownego Medalika. – Jako seminarzystka, Katarzyna zaczęła mieć wizje mistyczne. Podczas nowenny odprawianej przed przeniesieniem relikwii św. Wincentego a Paulo, każdego dnia objawiało się jej serce tego świętego. Codziennie widywała Jezusa. Pisała później o tym: „Obdarowano mnie wielką łaską: mogłam oglądać Pana w Najświętszym Sakramencie. Widywałam Go przez wszystkie dni mego seminarium” – mówił kapłan. Przypomniał również o wizjach z udzialłem Matki Bożej. – Najważniejsze objawienie miało miejsce 27 listopada 1830 r. Wtedy Matka Boża powierzyła Katarzynie specjalną misję. Podczas wspólnych modlitw w kaplicy pojawiła się przed nią Niepokalana. „Cała Jej postać promieniowała takim pięknem, że nie potrafię tego opisać” – powiedział, dodatkowo opisując całą wizje świętej Cudownego Medalika. – Wraz z rozpowszechnianiem się małego medalika rozpoczęła się lawina cudownych uzdrowień fizycznych i duchowych. Medalik zaczęto nazywać „cudownym” – dodał kapłan. Przed rozpoczęciem Eucharystii Apostolat Maryjny modlił się różańcem.

W południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Jerzy Salamon, opiekun Apostolatu Maryjnego diecezji kaliskiej, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Chełmcach. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Adam Kosmała, który opowiedział o szybkim rozwoju kultu Maryjnego w miejscu objawień, czyli kaplicy Sióstr Miłosierdzia we Francji. – Od samego początku kult wyrażał się dużym napływem ludzi do miejsca objawienia, czyli do kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy ulicy du Bac. Rozwój pobożności maryjnej uzmysławia liczba medalików, jakie rozdano zaraz w pierwszych latach. Najpierw bito je w Paryżu, następnie w Lyonie, gdyż nie nadążano z ich produkcją. W ciągu dwóch pierwszych lat wybito i rozdano czy sprzedano ponad 8 milionów medalików – powiedział ks. Proboszcz wskazując, że po pięciu latach liczba ta wzrosła do 21 milionów, a w późniejszych latach zaprzestano liczenia. – Kult Niepokalanej od Cudownego Medalika nie zrodził się tylko z samego objawienia, lecz z potwierdzających je cudów, wśród których były uzdrowienia i nawrócenia – mówił kapłan. Wskazywał na wiele cudów dokonywanych za przyczyną Matki Bożej. – Od samego początku nikt nie był w stanie zliczyć owych cudów, ponieważ tak duża była liczba zgłaszanych zdarzeń. Ile zaś łask spłynęło, o których nie donoszono, to wie jedynie Bóg – dodał ks. Adam.

Wspólnie z ks. Jerzym Salamonem i ks. Proboszczem Adamem Kosmałą Eucharystię sprawował ks. Paweł Kubiak z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu, a także księża wikariusze z naszej parafii: ks. Dominik Wieczorek, ks. Artur Zmyślony i ks. Fabian Domagalski.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele Apostolatów Maryjnych z parafii Narodzenia NMP w Chełmcach, św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu, a także z Wniebowzięcia NMP w Kaliszu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


15-lecie Apostolatu Maryjnego

Zobacz również