Konkatedra chlubą Ostrowa

– Ta świątynia stała się świadkiem dziejów Ostrowa i naszej ojczyzny, a przede wszystkim dziejów wiary – mówił ks. biskup Stanisław Napierała podczas Mszy św. odprawionej z okazji setnej rocznicy konsekracji Konkatedry.

Tegoroczny odpust ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Konkatedrze połączono z obchodami setnej rocznicy konsekracji świątyni. Mszy św. 8 maja, przewodniczył ks. biskup Stanisław Napierała. – Dzisiaj przeżywamy setną rocznicę konsekracji tego kościoła dokonanej 6 października 1907 roku. W tym kościele wierni Ostrowa umacniali swoją wiarę, modlili się o wolną ojczyznę, z utęsknieniem czekali na odrodzenie Polski w 1918 roku, a później w czasie uciemiężenia hitlerowskiego i sowieckiego błagali Boga o życie w prawdzie i wolności. Kościół ten przepełniony był modlitwą Episkopatu Polski z Prymasem Tysiąclecia i późniejszym Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Od 1992 roku Konkatedra ostrowska jest Twoim kościołem Księże Biskupie – mówił witając biskupa proboszcz Konkatedry. Na początku Eucharystii delegacje władz miejskich i powiatowych oraz przedstawiciele grup duszpasterskich składali ks. biskupowi życzenia imieninowe. W homilii pasterz diecezji kaliskiej zaznaczył, że konsekracja kościoła to uroczyste oddanie Bogu zbudowanej świątyni. – Tak uczynili ostrowianie 6 października 1907 roku. Oddali Bogu tę świątynię. Radowali się, że ją zbudowali bardzo prędko, bo w 26 miesiącach. Zbudowali ostrowianie Panu tę świątynię neoromańską, przestrzenną i potem ją pięknie wyposażyli – mówił ks. biskup Napierała. Wskazał, że świątynia jest świadkiem dziejów ojczyzny. – Ta świątynia była miejscem, gdzie lud Boży Ostrowa gromadził się, żeby spotkać się z Bogiem. Tutaj także Polska odzywała się w ludzie Bożym. Ostrowianie to ludzie znani z ukochania ojczyzny. Tu w różnych okresach dziejów ojczyzny, w ciągu tych stu lat, ostrowianie wołali do Boga o wolność z wielką nadzieją, innym razem dziękowali Panu Bogu. Ta świątynia stała się świadkiem dziejów Ostrowa i naszej ojczyzny, a przede wszystkim dziejów wiary –- powiedział biskup kaliski. Dodał, że Ostrów zawsze był dumny z tej świątyni zwanej ostrowską Farą. – Kiedy powstała diecezja kaliska, 25 marca 1992 r., Ojciec Święty Jan Paweł II Farę ostrowską wyniósł i ustanowił w nowej diecezji Konkatedrą. Obok Katedry w Kaliszu ta świątynia jest świątynią diecezji i biskupią – przypomniał celebrans. Ukazał, że ta świątynia ma szczególne prawa i przywileje, ponieważ przy niej istnieje od 1995 roku Kapituła Konkatedralna, a także jest miejscem, gdzie są święceni diakoni dla diecezji. Wskazał też na św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który od początku istnienia parafii, czyli od 1434 roku jest jej patronem. – Św. Stanisław był pasterzem. Nie mógł milczeć na zło, które się działo. Poniósł śmierć męczeńską. W dzisiejszych czasach trzeba to odczytać według tego, co się nazywa poprawnością polityczną. Nie może biskup milczeć tam, gdzie są naruszane Boże prawa -– wołał biskup. Wyliczył, że w ciągu stu lat ostrowska Fara miała siedmiu proboszczów. Podziękował poprzedniemu proboszczowi ks. prałatowi Alfredowi Mące za podjęcie dzieła odnowy kościoła i nazwał Konkatedrę chlubą Ostrowa.
W procesji z darami dzieci ofiarowały kwiaty, chleb i owoce. Były też dary od władz samorządowych. Prezydent Ostrowa i starosta powiatu ostrowskiego ofiarowali kielichy mszalne. Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Na zakończenie uroczystości ks. biskup podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i ogłosił radosną nowinę, jaką było podniesienie proboszcza Konkatedry ks. kanonika Tomasza Ilskiego do godności prałata.

Scroll to Top
Skip to content