Misterium Męki Pańskiej w Ostrowie
Po raz pierwszy, w sobotę wieczorem, odbyło się w Ostrowie Misterium Męki Pańskiej pt. „To tajemnica”. W inscenizacji wzięło udział ponad 50 osób, wśród których przeważała młodzież. Autorem scenariusza jest ks. Adam Kraska.
Misterium rozpoczęło się na ostrowskim rynku odśpiewaniem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Słowo wprowadzające do mieszkańców skierował ks. biskup senior Teofil Wilski. – Misterium to duchowe uczestniczenie w faktach z życia Pana Jezusa, które opisują Ewangelie. Duchowo chcemy stanąć przy Chrystusie i towarzyszyć miłością, wdzięcznością, wspólnotą wiary – mówił. Wskazał, że Pan Jezus dzisiaj także bierze na siebie cierpienia i kłopoty ludzi. – Kiedy włączamy się Jego misterium męki, to On bierze na siebie męki, cierpienia, kłopoty tych, którzy są bliscy śmierci, tych, którzy są zrozpaczeni i chce nas wspomagać – powiedział biskup. Zachęcał do naśladowania Maryi kroczącej za Jezusem. – Prośmy Matkę Najświętszą, która towarzyszyła Panu Jezusowi tak dyskretnie z oddala, aby i nam towarzyszyła na naszych drogach, na których dźwigamy swój krzyż i by nas wspomagała, była przy nas tak jak była przy Chrystusie, jako matka– podkreślił ks. biskup Teofil Wilski.
Spektakl rozpoczął się od wjazdu Jezusa do Jerozolimy i sceny z Wieczernika. Na tyłach ratusza umiejscowiony był Ogród Oliwny, na zachodniej ścianie miał miejsce sąd Kajfasza, a na balkonie ratusza – sąd Piłata. Stamtąd Jezus przeszedł z krzyżem ul. Kościelną do Konkatedry, gdzie pokazana została autentyczna scena ukrzyżowania. Ciało Jezusa zostało przeniesione do grobu zlokalizowanego w grocie lourdzkiej przy świątyni.
Spektakl był dedykowany ks. Henrykowi Kamińskiemu, który pod koniec lat 70. od wystawienia w Ostrowie Wielkopolskim Męki Pańskiej rozpoczął prezentowanie tej sztuki. Została ona wystawiona 800 razy, a świadczy o tym tablica upamiętniająca to wydarzenie znajdująca się w Seminarium Chrystusowców w Poznaniu.
Misterium zostało stworzone w oparciu o Pismo Święte i scenariusz ks. Kamińskiego. Reżyserami spektaklu są: ks. Adam Kraska, wikariusz parafii Ducha Świętego w Ostrowie i Piotr Szczepaniak. W organizację misterium zaangażowanych było ponad 50 osób głównie młodzież z parafii Ducha Świętego i III Liceum Ogólnokształcącego. Za oprawę techniczną odpowiedzialny był Paweł Moch, a oprawą muzyczną zajęli się: Małgorzata Puchalska i Radosław Grzelak. Stroje osób, które wcieliły się w role postaci biblijnych były stylizowane do epoki, w której żył Chrystus. Próby trwały kilka miesięcy. Najpierw odbywały się w parafii Ducha Świętego, a potem w Domu Katolickim przy Konkatedrze.
Rozpoczynając misterium ks. Adam Kraska podziękował ks. kanonikowi Maciejowi Wyzujakowi, proboszczowi parafii Ducha Świętego i ks. prałatowi Tomaszowi Ilskiemu, proboszczowi Konkatedry za życzliwość.
Misterium zostało wystawione w ramach Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Zobacz także relację na portalach:
– Misterium Męki Pańskiej na ulicach Ostrowa Wlkp. – Radio Rodzina
– Misterium Męki Pańskiej – ostrow24.tv
– Ostrów: Misterium Męki Pańskiej obejrzały tłumy mieszkańców [ZDJĘCIA] – naszemiasto.pl
– Misterium Męki Pańskiej – gazetaostrowska.pl
– Misterium Męki Pańskiej – Urząd Miejski