Droga Krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych

Ostrowscy artyści odprawili w Niedzielę Palmową Drogę Krzyżową. Nabożeństwu przewodniczyli: ks. biskup Teofil Wilski i proboszcz konkatedry ks. prałat Tomasz Ilski.

W niedzielę, 29 marca, w ostrowskiej konkatedrze po Mszy św. wieczornej odprawiono Drogę Krzyżową pod hasłem „Drogą Maryi”. W swoim rozważaniu do drogi krzyżowej ks. biskup Teofil Wilski wskazywał na Maryję. – Od wypowiedzenia „Oto ja Służebnica Pańska” wiedziała, że Jej życie jest głęboko związane z misją Syna. Od Symeona dowiedziała się, że Jej serce przeniknie miecz boleści. Zawierzyła Bogu i w głębokim pokoju żyła z tą prawdą w sercu – mówił biskup pomocniczy senior. Podkreślał, że Maryja szła wiernie za Jezusem. – Jej matczyne Serce przeczuwało i przeżywało Ogrójec, przesłuchanie, wyrok, uwięzienie, Kalwarię. Gdy Jej serce krwawiło współczuciem, widziała obojętność tłumu, bark uczniów, brutalność żołdactwa. Widziała Syna wyczerpanego, poranionego, dźwigającego krzyż śmierci. On cierpiał, że widzi to Matka, ale Oboje wiedzieli, że dopełniają wspólnej misji. W bólu zachowała pokój i jakby dystans do objawienia boleści. Tak się miał dokonać udział Matki w dziele Syna. Do końca stała Matka Boleściwa, w głębi serca wiedziała jednak, że nie na tym koniec – zaznaczył biskup.

Rozważania do stacji Drogi Krzyżowej przygotowali i odczytali ostrowscy twórcy: Małgorzata Błoch, Wojciech Gawłowski, Bogumiła Gruszczyńska-Kozan, Jerzy Kania, Aleksandra Kiełb-Szawuła, Ewa Kotowska-Rasiak, ks. Adam Kraska, Andrzej Leraczyk, Karol Marszał, Małgorzata i Tomasz Mielochowie, Elżbieta Mikołajczyk, Łukasz Mikołajczyk, Daniela i Paweł Mochowie, Regina Podskarbi, Andrzej Rogalka, Monika i Marek Wiąckowie, Krystyna Wojciechowska, Bożena i Czesław Wosiowie. Pomiędzy kolejnymi stacjami w świątyni rozbrzmiewał śpiew w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka, Kwartetu Wokalnego „Alter Ego” (Regina Plewa-Gad, Magdalena Kajewska, Małgorzata Graf, Magdalena Nowicka), wokalistek: Aleksandry Kiełb-Szawuły, Małgorzaty Puchalskiej, Katarzyny Rynkowskiej, Justyny Wojtkowiak. Dzieła znanych kompozytorów zagrały: Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego, Saxodeon (Robert Matuszewski, Piotr Słociński), pianistka Zofia Mikołajczyk, pianista Adam Podskarbi, trębacz Norbert Wardawy, gitarzysta Maciej Wojtkowiak, organista Karol Kopiec. W bocznej nawie świątyni można było oglądać prace malarskie prof. Tadeusza Gaworzewskiego z cyklu „Maryja z Jasnej Góry”.

Proboszcz ostrowskiej konkatedry podziękował twórcom za ich postawę i zaangażowanie w życie religijne. – Nie da się zrozumieć Europy bez kultury chrześcijańskiej jak i człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. Dziękuję wszystkim ludziom kultury ziemi ostrowskiej, dziękuję Wam szanowni Państwo za to, że potraficie kochać, dziękuję Wam za to, że chcecie odkrywać Boże wartości i chyba najpełniej tę Bożą Miłość można odnaleźć krocząc z Maryją za Chrystusem. Bądźcie wspaniałym zaczynem na naszej ostrowskiej ziemi i bądźcie przekonani, że tylko ten, kto jest przy Chrystusie jest człowiekiem kultury – powiedział ks. prałat Tomasz Ilski. Na zakończenie drogi krzyżowej pasterskiego błogosławieństwa udzielił ks. biskup Teofil Wilski.

Taką Drogę Krzyżową odprawiono w Ostrowie po raz trzeci, a jej inicjatorem był Andrzej Leraczyk. Organizatorami nietypowego nabożeństwa były Ostrowskie Środowiska Twórcze i proboszcz konkatedry.


Droga Krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych 2015
Scroll to Top
Skip to content