Wizytacja – Bierzmowanie

– W tych prostych słowach i gestach zawarta jest tajemnica, której do końca nie rozumiemy, nie potrafimy wyjaśnić, ale w której możemy uczestniczyć, bo wierzymy – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Eucharystii, na której udzielony został sakrament bierzmowania. Mszą św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania zakończył się pierwszy dzień wizytacji kanonicznej parafii Konkatedralnej.

Po rozpoczęciu Eucharystii głos zabrała przedstawicielka rodziców, która zwróciła się do ks. Biskupa z prośbą o udzielenie sakramentu.

Chciałbym was dzisiaj zaprosić, byśmy ten czas dobrze przeżyli. Coś ważnego dzieje się z nami. Pan Bóg przychodzi do nas, choć tak zwyczajnie, prosto i niepozornie, ale prawdziwie. Przyjmijmy go jak najlepiej – zachęcał na początku Eucharystii biskup Damian.

Dialog z Biskupem Brylem prowadził ks. Proboszcz Adam Kosmała, który zapewnił o przygotowaniu młodzieży do sakramentu.

– Pan Jezus, Boży Syn, jest Bogiem wielkim, potężnym, ale jest także Bogiem kochającym. Bogiem, dla którego człowiek jest ważny, Bogiem, któremu zależy na nas – zaznaczył w homilii biskup Damian prosząc młodych ludzi, by to zapamiętali i wzięli je sobie do serca. – Bogu na was zależy, Bogu na mnie zależy, nie jestem sam. Jest Ktoś, dla kogo jestem ważny – podkreślał. Biskup Bryl prosił młodzież, by przyjęli sakrament z wiarą. – Zadbajcie proszę, aby przyjąć ten sakrament z wiarą i otwartym sercem – mówił. – Bierzmowanie jest zawsze zaproszeniem, wyzwaniem, żeby się zaangażować, żeby piękniej żyć. Podejmijcie to wyzwanie – zachęcał młodych ludzi. Bp Damian mówił, że bycie dorosłym to dokonywanie dobrych wyborów, szczególnie w dzisiejszym świecie. Prosił również by uczyć się miłości do drugiego człowieka. – Wiara w Pana Boga nie jest po to, żeby ułatwiać nam życie, ale po to, żeby życiu nadawać sens. Wiara w Pana Boga czasami kosztuje i wymaga – zaznaczył biskup kaliski dodając, że bierzmowanie jest nie tylko darem, ale i wyzwaniem dla młodzieży. Prosił rodziców i świadków, żeby pamiętali, że młodzi ciągle ich potrzebują, choć sami mogą twierdzić, że tak już nie jest. – Potrzebują dobrych słów i rad, mimo że często nie chcą słuchać i różne rzeczy wykrzykują. Nade wszystko ci młodzi ludzie potrzebują, żebyśmy my dorośli byli blisko nich, by mogli na nas liczyć. Dlatego bardzo proszę nie zostawiajmy ich samych, bądźmy blisko, by mogli przyjść, podzielić, oprzeć, przeżyć coś ważnego razem z nami. Nie zostawiajmy ich samych – prosił bp Damian.

Po homilii młodzież i wierni zgromadzeni w świątyni wyznali swoją wiarę oraz wyrzekli się szatana i jego pokus. Potem nastąpiła modlitwa o zesłanie Ducha Świętego, po której bp Damian Bryl udzielił sakramentu bierzmowania. Młodzież, jako widoczny znak bierzmowania, otrzymała krzyżyki na szyję, które na zakończenie zostały pobłogosławione.

Pod koniec Mszy św. młodzież podziękowała za otrzymany sakrament.

Za przygotowanie młodzieży w naszej parafii odpowiadał ks. Artur Filipiak oraz kapłani i świeccy, którzy przygotowali młodzież w grupach. W ostatnich dniach przygotowania do sakramentu prowadził ks. Fabian Domagalski.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Wizytacja kanoniczna bpa Damiana Bryla – 12-13 września 2022 r.:


Wizytacja 2022 - Bierzmowanie
Skip to content