Wizytacja – Msza św. za Rodziny na zakończenie

– Zatroszczmy się o rozwój tej wspólnoty. Każdy w niej ma swoje miejsce. Znajdźmy to miejsce, nazwijmy sobie i pomyślmy jak mogę tej wspólnocie lepiej służyć – mówił ks. bp Damian Bryl podczas Mszy św. za Rodziny, która odprawiona została w Konkatedrze na zakończenie wizytacji kanonicznej parafii Konkatedralnej. Biskup kaliski przez dwa dni wizytował parafię, by zapoznać się ze wszystkimi dziedzinami życia religijnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego.

Msza św. w intencji Rodzin parafii Konkatedralnej odprawiona została we wtorkowy wieczór. Podczas tej Eucharystii modlono się również za zmarłych, a widocznym symbolem pamięci o nich był zapalony znicz przez przedstawiciela rodziny.

W homilii ks. Biskup zaznaczył, że każdy człowiek włączony przez chrzest jest ważny w Kościele i ma w nim swoje miejsce. Zachęcał zgromadzonych w świątyni, by odkrywali swojego miejsce. – Św. Paweł zaprasza nas dzisiaj, żebyśmy pytali nie tyle co mnie Kościół daje, tylko co ja mogę dać Kościołowi, jak mogę tej wspólnocie służyć, jak mogę się w nią zaangażować – zachęcał wskazując, że we wspólnocie się tworzy Kościół. – Przyjechałem tutaj, aby zachęcić do tego rozwoju, pobudzić wszystkich i księdza proboszcza, duszpasterzy i was drodzy parafianie. Mogłem cieszyć się słuchając razem waszych sprawozdań, opowieści jak wiele dobrego dzieje się tutaj. Bogu chwała, że tak jest, ale chciałbym, żeby to nazwanie tego, co jest dobre i piękne, ofiarowane zostało teraz na tej Mszy św. Jezusowi, żeby to nas pobudziło, żeby iść dalej, żeby się gdzieś nie zatrzymać, żeby nie się nie dać zniechęcić – mówił ordynariusz diecezji. Biskup Damian zauważył, że również w parafii jest wiele problemów, z którymi należy się zmierzyć. – Czasy, w których żyjemy są trudne, są coraz bardziej wymagające dla nas ludzi wierzących. Niektórzy się zniechęcają, niektórzy odchodzą, dystansują się. Słyszałem także, że w waszej parafii, po tym całym covidzie, wielu nie wróciło do na przykład regularnej Mszy św. w niedzielę. Chciałbym, żebyśmy wyznając wiarę, że Jezus jest obecny w swoim Kościele, mocno trzymając się Pana Jezusa, nie tracili ducha, ale szli do przodu – zachęcał. Biskup podkreślał, że to Bóg prowadzi Kościół i nie zostawi go w potrzebie. Bp Bryl powiedział zgromadzonym, że o swoich wskazówkach i propozycjach powizytacyjnych napisze w liście skierowanym do księdza Proboszcza i Parafian. Zachęcał do włączenia się do wspólnego działania. – Chciałbym bardzo zaprosić, żeby w trosce o naszą wspólnotę troszczyć się o tych, którzy są w tej wspólnocie, którym zależy na Panu Bogu, którzy co niedzielę tu przychodzą i nawet w ciągu tygodnia modlą się. Chciałbym też prosić księdza proboszcza, naszych duszpasterzy i was drodzy parafianie, żebyście stawali się wspólnotą otwartą, wychodzącą, ewangelizującą wspólnotą, której pragnieniem jest, żeby dobra nowina o Jezusie dotarła do jak największej liczby osób. Chciałbym żebyście razem szukali sposobów jak zachęcić do powrotu do Kościoła tych, którzy zobojętnieli, którzy gdzieś zostali, których nie ma, którzy byli jeszcze niedawno temu, a których nie ma. Chciałbym prosić, żebyście szukali sposobów jak podprowadzić do Kościoła tych, którzy wprowadzają się do waszej parafii – prosił Biskup. Zachęcał również do dalszego dbania i troski o rozwój parafii.

Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz Adam Kosmała podziękował ks. Biskupowi za odbytą wizytację.

Wspólnie z ks. Biskupem modlił się ks. Proboszcz, ks. Fabian Domagalski, ks. prał. Tomasz Ilski oraz ks. kan. Sławomir Borowczyk – kanonik Kapituły Konkatedralnej.

Homilia bpa Damiana Bryla – przepraszamy za usterki na łączach internetowych

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Wizytacja kanoniczna bpa Damiana Bryla – 12-13 września 2022 r.:


Wizytacja 2022 - Msza św. za Rodziny na zakończenie
Scroll to Top
Skip to content