Z Królową Polski w intencji Ojczyzny i Miasta

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz święto Konstytucji 3-go Maja w Konkatedrze została odprawiona Msza św. w intencji  Ojczyzny i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Krzysztof Nojman, z którym modlił się ks. prał. Tomasz Ilski oraz ks. Marcin Kierzek.

– Nasze myśli i serca biegną dziś w stronę tej, która jest nasza najlepszą Matką i oblubienicą Ducha Świętego, a którą od wieków nazywamy naszą Królową. Król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku uroczystym aktem oddał nasz kraj pod opiekę Matki Bożej pobierając ją za Królową Polski. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski główną patronką naszego kraju. Podziękujmy dziś Panu Bogu za to, że dał nam Maryję, która króluje nad naszą Ojczyzną. Podziękujmy za Konstytucję 3-go Maja, w rocznicę ustanowienia, którą dzisiaj obchodzimy – mówił na początku Mszy św. proboszcz Konkatedry ks. kan. Krzysztof Nojman. – Prośmy dla nas wszystkich, dla Polski, o Boże błogosławieństwo, by Maryja Królowa Polski zawsze nad naszą Ojczyzną czuwała.

Homilię wygłosił wikariusz Konkatedry ks. Dariusz Kuliński. – Polonia semper fidelis – Polska zawsze wierna, od samego początku swojego istnienia nie tylko przyjęła, ale zawsze była wierna i realizowała ten testament Jezusa spod krzyża: Oto Matka twoja, oto Twój syn. Właśnie ta szczególna miłość i więź pomiędzy Maryją, matką Boga, a naszą Ojczyzną budowała niezachwianą wiarę w naszym narodzie. Wiarę w Jezusa Chrystusa, wiarę, która pozwoliła przetrwać najtrudniejsze momenty. Wiarę, która budziła nadzieję, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, choć po ludzku wszystko wydawało się niejednokrotnie stracone – zauważył ks. Dariusz. Nawiązał do śpiewanego na początku Mszy św. pierwszego hymnu Polski „Bogurodzicy”. – Ta historia pierwszego hymnu pierwszej Rzeczpospolitej pokazuje nam jasno i wyraźnie, jak te tradycje i wartości patriotyczne splatały się z wartościami religijnymi. Przypomniał wydarzenia bitwy pod Grunwaldem, kiedy śpiew „Bogurodzicy” w ustach wojsk Korony Królestwa Polskiego doprowadziły do zwycięskiej walki z Krzyżakami. Kapłan nawiązał również do obrony Jasnej Góry, które utwierdziło w przekonaniu naród polski o szczególnej opiece Matki Bożej. Wspomniał także Bitwę pod Wiedniem, gdzie król Jan III Sobieski wypowiedział słowa „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył”. – Czym dla Polaków jest Królowa Polski okazało się w pełni tak naprawdę w czasie zaborów, kiedy to Jasnogórskie Sanktuarium z wizerunkiem Królowej Polski stało się duchową stolicą narodu żyjącego pod trzema zaborami. Kult Królowej Korony Polskiej odegrał wielką rolę w budzeniu tożsamości narodowej, budowaniu świadomości podczas tej długiej i ciemnej nocy zaborów – powiedział ks. Kuliński.

– Warto żyjąc w tym współczesnym świecie postawić sobie pytanie. Jak my wypełniamy, jako żyjący w XXI wieku Polacy, ten duchowy testament Jezusa Chrystusa, który przyjęli i tak skutecznie i gorliwie realizowali nasi przodkowie – podkreślał wikariusz Konkatedry. – Czy nadal, tak jak Jan Apostoł, jesteśmy wierni Panu Bogu i Matce Najświętszej, stojąc pod krzyżem do końca. Czy może tak jak Apostołowie spod tego krzyża po prostu uciekamy bojąc się o swoje życie, o swoje stanowiska i posady. Czy może tak jak Judasz żyjemy blisko Jezusa, ale za Jego plecami prowadzimy zupełnie inne życie – zastanawiał się kapłan. Kończąc homilię ks. Dariusz zauważył, że w razie niebezpieczeństwa, wojny, kataklizmów ludzie zwrócą się do Boga wypełniając świątynie, bo to w Bogu mają nadzieję.

Na zakończenie zaśpiewano „Boże, coś Polskę”.

Mszę św. uświetnił swoim śpiewem Chór Męski ECHO pod dyr. Andrzeja Ryłko oraz grą Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego.

W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni oraz: parlamentarzyści, władze miejskie i powiatowe, Honorowi Obywatele Miasta, delegacje z Miast Partnerskich, Radni Miejscy i Powiatowi, wójtowie i burmistrzowie powiatu ostrowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe i harcerze.

Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem ks. Kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, wzniesionym jako wotum Wielkopolski za odzyskaną wolność po latach zaborów.

Na murze znajdującym się pomiędzy Grotą MB z Lourdes a dawnym wikariatem odsłonięto tablicę w hołdzie inwalidom wojennym.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Z Królową Polski w intencji Ojczyzny i Miasta
« z 4 »

Skip to content