II Ostrowski Orszak Trzech Króli

Obchodzona 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, jest znana jako święto Trzech Króli. Organizowane w tym dniu orszaki nawiązują do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby pokłonić się dzieciątku i złożyć dary – złoto, kadzidło i mirrę. Ponad 420 orszaków w Polsce – w tym Ostrów Wielkopolski. Po raz drugi ulicami Ostrowa Wielkopolskiego przemaszerował Orszak Trzech Króli, na który zaprosiła Prezydent Miasta oraz ostrowskie Duchowieństwo.

Kilkaset osób, pomimo mrozu, z koronami na głowach zebrało się w kościele pw. św. Pawła Apostoła, by po krótkim powitaniu przez Proboszcza, ks. Jacka Kitę wyruszyć w kierunku Konkatedry. W Parku Miejskim miała miejsce pierwsza stacja – „Spotkanie z Herodem”. Przedstawienie przygotowała młodzież wraz z nauczycielami z Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Jana Pawła II. Następnie orszak udał się do Konkatedry na spotkanie z Nowonarodzonym Dzieciątkiem. Na całej trasie Orszaku wybrzmiewały kolędy śpiewane przez uczestników.

W Konkatedrze Mszę św. sprawowało ostrowskie duchowieństwo pod przewodnictwem Proboszcza ks. kan. Krzysztofa Nojmana. Wystawione zostało przedstawienie pt. „Aby rodzina miała czas na miłość” przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 z rodzicami, nauczycielami i aktorami. Przedstawieniu towarzyszył chór „Gama” ze SP 5.

Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz podziękował za liczny udział w orszaku. Dziękował również Pani Prezydent Beacie Klimek za pomoc finansową oraz objęcie tego pochodu honorowym patronatem oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania orszaku.

Mszę św. ubogaciła kapela ludowa „Furmany” z Gorzyc Wielkich.

W tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł w 420 polskich miastach i miejscowościach, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie sprzed 2016 lat – Mędrcowie ze Wschodu, wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta. W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Na Orszaku przedstawiane są również sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze Złem, Brama do Nieba. W poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w miastach Polski.Retransmisja telewizji internetowej DOM JÓZEFA


II Ostrowski Orszak Trzech Króli
Scroll to Top
Skip to content