Koncert Chóru Chłopieco–Męskiego „Pueri Claromontani” z Jasnej Góry

W niedzielę, 24 lipca w Konkatedrze odbył się koncert Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani” z Jasnej Góry pod dyrekcją Jarosława Jasiury, z asytą siostry Marii Bujalskiej oraz organisty Michała Pyrkosza.

– Ta pieśń „Ze wzgórz Częstochowy rozlega się dzwon”, głos – te słowa wyraźnie nam mówią skąd ten chór do nas przybywa, z tego jakże ważnego miejsca dla naszego narodu. Niech ten dzisiejszy koncert będzie dla nas takim duchowym wprowadzeniem do przeżywania Światowych Dni Młodzieży, wprowadzeniem do przeżycia naszego duchowego czy też fizycznego spotkania w najbliższych dniach z Ojcem Świętym Franciszkiem – powiedział ks. Proboszcz Krzysztof Nojman witając zgromadzonych w świątyni oraz chórzystów. – Przywieźliśmy Wam pozdrowienia od Matki Bożej. Jak wiecie Matka Boża umiłowała sobie dzieci do przekazywania ważnych informacji w Fatimie, Lourdes, La Salette – wszędzie przy niej stały dzieci. Dzisiaj też myślę, że nasi chłopcy opowiedzą Wam to, co jest najważniejsze, to posłanie, z którym do Was przyjeżdżamy, że Matka Boża cały czas nas kocha, zawsze będzie kochać i zawsze wskazuje na swojego Syna i mówi: Czyńcie wszystko co wam Pan powie – powiedział na wstępie dyrygent Jarosław Jasiura.

Podczas koncertu można było posłuchać utwory m.in. „Ze wzgórz Częstochowy”, „Boga Rodzica”, „Jasnogórska można Pani”, „Witaj Jutrzenko”.

Chór „Pueri Claromontani” po koncercie uświetnił swoim śpiewem Eucharystię o godz. 18.00.

Po powrocie do Częstochowy chór będzie się przygotowywał do czwartkowej wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze, który przybędzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski Pueri Claromontani powstał w roku 2003 w wyniku przekształcenia Chóru Chłopięcego Ośrodka Promocji GAUDE MATER. Inicjatorem powstania chóru był o. Nikodem Kilnar, ówczesny podprzeor Jasnej Góry. Pueri Claromontani działa obecnie pod dyrekcją Jarosława Jasiury, dyrygenta, kompozytora i organisty i zrzesza chłopców w wieku przed-mutacyjnym. Na przestrzeni lat liczba członków zmieniała się. W chwili obecnej liczy około 80 chłopców w wieku od 7-14 lat. Wśród wielu ważnych dla Pueri Claromontani uroczystości i koncertów, które na stałe wpisały się w chóralny kalendarz jest wspomnienie św. Cecylii. 22 listopada każdego roku w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, swoje przyrzeczenia chóralne składają nowi chórzyści. Otrzymują wówczas stroje liturgiczne białe komże, które są symbolem czystości duszy, z jaką chłopcy mają pełnić swoją służbę. W ten dzień pozostali członkowie chóru – odnawiają swoje przyrzeczenia. Drugim ważnym, a zarazem cyklicznym wydarzeniem są „Pawełki”, uroczysta nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów i opiekuna dzieci. Obok licznych koncertów, Chór przygotowuje oprawę muzyczną w czasie niedzielnych Mszy Św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 13.00

Tekst i zdjęcia: JR


Koncert „Pueri Claromontani” z Jasnej Góry
Scroll to Top
Skip to content