I Komunia św. – 30 maja

– Te dzieci dzisiaj po raz pierwszy będą w pełni uczestniczyły we Mszy świętej. W pełni to znaczy, że przyjmą Jezusa do swojego serca. I tak już będzie na zawsze, miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie – mówił ks. kan. Krzysztof Nojman podczas uroczystości przyjęcia pierwszej Komunii św. w Konkatedrze. W sobotnie popołudnie, po raz pierwszy, Komunię św. przyjęło dziewięcioro dzieci.

– Cieszymy się, że właśnie dzisiaj serca naszych dzieci wypełni Bóg w pierwszej Komunii świętej. Do tej wyjątkowej i tak ważnej dla całych naszych rodzin chwili, staraliśmy się jak najlepiej przygotować. Wydaje się nam, że na swój sposób i możliwości, nasze dzieci, dojrzały do tego, aby w tajemnicy Eucharystii uczestniczyć w sposób pełny – mówili na początku Eucharystii przedstawiciele rodziców.

W homilii ks. Proboszcz Krzysztof Nojman nawiązał do panującej pandemii. – W tym wolnym czasie, który przeżywamy, czasie epidemii, przynajmniej u jej początku, dla niektórych ludzi wiernych było nie do pomyślenia, że nie mogą przyjść do kościoła na Mszę świętą, że są pozbawieni właśnie do tego zjednoczenia z Bogiem w komunii świętej. To znaczy, że komunia święta i Eucharystia dla tych ludzi jest czymś bardzo, bardzo ważnym. Nie wyobrażają sobie tego duchowego życia bez Mszy św., bez komunii świętej – mówił kapłan. Wskazywał, że komunia święta jest pokarmem duchowym, który daje siłę do walki ze swoimi słabościami, grzechem, a także daje siłę do dobrego życia. Ks. Nojman podkreślał rolę, jaką pełni środowisko, w którym dzieci się wychowują. – Drodzy rodzice trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że czymś istotnym jest nasz dom, jest nasza rodzina, jest to wszystko, co tam się dokonuje. Rodzice są pierwszymi wychowawcami dla swojego dziecka i nikt i nic rodziców nigdy nie zastąpi. Ani szkoła, ani nauczyciela, ani katecheta, ani ksiądz, ani Kościół. Dom jest najistotniejszy i doskonale wiemy, że to, co się wyniesie w swoim życiu ze swojego domu, ze swojej rodziny, od swoich rodziców to później na bardzo długo pozostaje to w naszym dorosłym życiu – powiedział proboszcz Konkatedry wskazując, że właściwe postawy zaowocują w dorosłym życiu dzieci, gdy w ich życiu pojawią się problemy, czy załamanie w wierze. Kapłan zachęcał rodziców, by rozwijali i pielęgnowali wiarę w Jezusa u swoich dzieci. Podkreślał, że Chrystus jest przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, który jest pełen miłosierdzia dla człowieka.

Do Pierwszej Komunii świętej przystąpiło, wraz z rodzicami i rodzeństwem, dziewięcioro dzieci.

Z racji panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV2 uroczystość I Komunii świętej nie odbywa się zgodnie z pierwotnym planem. Dzieci przyjmą Pana Jezusa w dwóch ostatnich dniach maja, we wrześniu, a także w przyszłym roku.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


I Komunia św. - 30 maja
« z 2 »
Skip to content