Ewangelizacja w rodzinie [DRE2021]

– W wychowaniu chodzi o to, żeby dziecko odkryło siebie wobec Ojca. Wobec Boga, który ma pomysł na jego życie, który ma jakieś marzenie o jego życiu, żeby dzieci odkrywały te marzenie i za Nim poszły – mówił podczas Diecezjalnych Rekolekcji Ewangelizacyjnych biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Artur Ważny. Podczas drugiego dnia rekolekcji w Konkatedrze odprawiona została Msza św., po której konferencję nt. „Ewangelizacja w rodzinie” wygłosił biskup z Tarnowa.

Eucharystii przewodniczył bp Artur Ważny, z którym modlili się kapłani z diecezji kaliskiej. Podczas homilii biskup zachęcał rodziców do przekazywania wiary. – Jeśli nie przekazujemy wiary, to może nam się wydawać, że ją mamy, ale tak naprawdę ona nam zostanie zabrana. Taka jest natura wiary. Ona żyje, jeśli jest przekazywana. Jeśli ją zatrzymujemy dla siebie to wcześniej czy później okaże się, że już jej nie ma – podkreślał bp Artur. – Najważniejsze by tak świecić lampą w życiu, takie dobre czyny pełnić, żeby dziecko zaczęło chwalić Ojca, żeby dziecko odkryło o co chodzi w życiu – mówił.

Podczas Mszy św. wspólnie z bp Ważnym modlił się m. in. ks. Krzysztof Raj, ks. Dominik Wieczorek, ks. Dominik Wodniczak, proboszcz parafii pw. św. Rodziny w Ostrowie Wlkp. i przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego ds. Nowej Ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej, ks. Michał Włodarski, rzecznik diecezji kaliskiej, ks. Daniel Zarębski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.

Po Eucharystii konferencję „Ewangelizacja w rodzinie” wygłosił biskup Artur. Zachęcał małżonków do wspólnej modlitwy. – Krótka, wspólna modlitwa to jest mówienie sakramentalne tak, ponawianie zaślubin, stawanie tak jakby przy ołtarzu. Odkrawacie wtedy duszę współmałżonka, jego pragnienia, marzenia. Mówicie głośno o co się modlicie, mówicie Bogu, a małżonek słyszy czym żyjesz. To nie jest oskarżenie, tylko mówisz do Boga, nawet trudne rzeczy, a on słyszy, modlicie się razem, ona słyszy. Poznajecie swoje dusze. (…) Modlitwa wspólna wprowadza was w świat Boga – podkreślał biskup Ważny.

Podczas konferencji bp Ważny podkreślał między innymi, że dzieci przyjmują system wartości rodziców. Potrzebna jest silna więź z dzieckiem, by ono przejęło wartości rodziców. Biskup mówił, że należy tworzyć więzi międzyludzkie, by móc zmieniać życie. Zachęcał, by słuchać a nie od razu pouczać. W czasie konferencji bp Artur wielokrotnie odnosił się do nauczania Ojca Świętego Franciszka. – Papież tak ładnie napisał, że chociaż możecie pięknie wychowywać swoje dzieci, nieuchronne jest to, że dziecko zaskakuje nas planami wypływającymi z wolności, łamiącymi wszelkie schematy. I to dobrze, że tak się dzieje. Dobrze, że dziecko was zaskakuje. Pewnie, że jak w złu to nie jest to miłe, ale trzeba to pokornie przyznać. Panie Boże, jesteś najlepszym Ojcem, a też dzieci Cię nie słuchają. To jest pociecha też, pokornie to przyjąć – mówił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Zachęcał by dzieci, w trudnych chwilach zanurzać we chrzcie. Podkreślał, że podczas chrztu świętego rodzice wyrzekli się złego ducha w imieniu dziecka i wyznali wiarę w jego imieniu. – Wasza władza rodzicielska działa cały czas – wskazywał biskup. Zachęcał, by podczas modlitwy, wyrzekać się zła w życiu nawet dorosłych dzieci i wyznawać w jego imieniu wiarę. – Wówczas na nowo zanurzacie go w łasce chrztu – zaznaczył, mówiąc, że Bóg oczekuje orędownictwa rodziców.

Zachęcamy do odsłuchania całości homilii biskupa Ważnego (15:30) i konferencji (1:13:00) wygłoszonej w Konkatedrze.

Po konferencji odbyło się czuwanie, które poprowadził biskup Artur. Wspólną modlitwę zakończył Apel Jasnogórski.

Ks. bp Artur Ważny wyświęcony na kapłana w Tarnowie w 1991 roku. Pracował jako wikariusz w Limanowej i Tarnowie – Mościcach, gdzie później był także proboszczem. Zaangażowany w duszpasterstwo młodzieży oraz wspólnoty ewangelizacyjne. Był duszpasterzem akademickim, dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Św. Józefa. Pełnił także posługę egzorcysty i ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej. Od grudnia 2020 roku biskup pomocniczy tejże diecezji. Ceniony rekolekcjonista i kaznodzieja.

Organizatorem Diecezjalnych Rekolekcji Ewangelizacyjnych jest Zespół Koordynacyjny ds. Nowej Ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej przy współpracy parafii Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim.

We wtorek w Ostrowskiej Konkatedrze Mszy Świętej o godz. 18.30 przewodniczyć będzie ks. kanonik Adam Kosmała, natomiast konferencję na temat „Jak być mężczyzną w XXI wieku” wygłosi Andrzej Lewek z Krakowa. W czasie rekolekcji adoracja Najświętszego Sakramentu trwa non – stop, czyli dzień i noc.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Ewangelizacja w rodzinie - DRE2021
Scroll to Top
Skip to content