Marsz dla Życia i Rodziny

11 czerwca w Konkatedrze odprawiona została Msza św., która zapoczątkowała Marsz dla Życia i Rodziny. Tegoroczny marsz odbył się pod hasłem „Czas na Rodzinę”. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia w Ostrowie Wielkopolskim. Mszę św. w intencji Marszu dla Życia i Rodziny odprawił ks. Proboszcz Krzysztof Nojman.

– Gromadzimy się na tej Mszy św., aby modlić się w obronie życia poczętego, za wszystkie polskie rodziny, za tych wszystkich, którzy dzisiaj będą brali udział w marszach dla życia i rodziny. Wszystkich ogarniamy naszą modlitwą. Módlmy się także za tych, którzy są wbrew życiu o ich nawrócenie i opamiętanie – powiedział na początku Eucharystii ks. Proboszcz Krzysztof Nojman.

Homilię wygłosił ks. Paweł Wczesny, w której zaznaczył jak wielka jest miłość Boga do ludzi, którym dał możliwość dawania życia. – Od samego początku Bóg mówi o rodzinie, o przymierzu miłości tak pięknej, tak niesamowitej, że Stwórca, który jest źródłem wszelkiego życia podzielił się z nami możliwością stworzenia życia. Bo to rodzice w miłości małżeńskiej przekazują jako owoc miłości swojemu potomstwu, dzieciom, tym perełkom, ten niesamowity dar. Bóg dzieli się miłością – powiedział kapłan. Wskazał również, że Bóg zostawił człowiekowi list miłosny, poprzez który walczy o każdego człowieka. – Ten list miłosny, który został dla każdego z nas napisany jest nazywany Pismem Świętym. Ten list, który możemy odczytywać, w którym Bóg nieustannie walczy, walczy właśnie o każdego z nas, abyśmy sami nie zginęli w śmierci, nie mieli w sobie nienawiści i braku życia. Walczy o człowieka, ale tym samym też walczy z grzechem. I Bóg pokonuje to wszystko poprzez Chrystusa, w Chrystusie. Bóg pokonuje grzech i śmierć – powiedział ks. Paweł. Wskazywał również, że będąc chrześcijanami jesteśmy zobowiązani przekazywać innym jak powinni żyć. – Dlatego jesteśmy tak bardzo jako chrześcijanie wezwani by swoją postawą, swoim życiem, swoją miłością mówić  tą trudną prawdę. Mówić o rodzinie, o nierozerwalności małżeństw, mówić o świętości małżeństw, ale przede wszystkim też o świętości życia, mówić i pokazywać. Dlaczego? Dlatego, że Bóg tak umiłował świat, umiłował każdego z nas, dlatego, że chce nam ukazać swoje Boże życie – mówił ks. Wczesny.

Ks. Paweł Wczesny nawiązał do słów Ojca Świętego, św. Jana Pawła II wypowiedzianych w Kaliszu. – Kwestia obrony życia, rodzin i małżeństwa to nie jest kwestia religijna tylko i wyłącznie, to nie jest kwestia światopoglądu, to nie jest kwestia filozofii, ale to jest kwestia prawa. Prawa tak ważnego, tak naturalnego wpisanego w życie człowieka – mówił wikariusz. Kończąc kazanie kapłan powiedział – My nie tylko walczymy o Słowo Boże, o miłość. My chcemy walczyć o życie, o piękne życie, o życie, które troszczy się o drugiego. I tego życia rodzinnego, małżeńskiego, kapłańskiego w naszych powołaniach sobie i Wam życzę.

III Ostrowski Marsz dla Życia i Rodziny wyruszył spod Konkatedry do Parku Miejskiego przez ulicę Wiosny Ludów, Kolejową, Plac 23 Stycznia, Raszkowską, Konopnickiej, 60 Pułku Piechoty, Królowej Jadwigi, Rynek, Kościelną, Ledóchowskiego i Al. Powstańców Wielkopolskich.

Finał marszu miał miejsce przy Amfiteatrze w Parku Miejskim, gdzie odbył się piknik ze słodkim poczęstunkiem i występami młodych artystów ze szkoły muzycznej.

Marsze dla Życia i Rodziny to fenomen wśród wydarzeń o charakterze publicznym. Od kilkunastu lat w maju i czerwcu ulicami szeregu miejscowości idą tłumy ludzi, którzy bronią każdego życia ludzkiego i głoszą jego niepodważalną wartość. Idą, by publicznie wyrazić przywiązanie do rodziny zbudowanej na nierozerwalnym małżeństwie kobiety i mężczyzny. Idą, bo nie chcą ulec obłędnym ideologiom deprawującym młodzież. Idą, bo bronią prawa rodziców do wychowania dzieci.

Marsze dla Życia i Rodziny są manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Imprezę wyróżnia jej afirmatywny charakter, ponieważ Marsze to przede wszystkim święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny. To również sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości. Uczestniczą w nich przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale także różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia. W minionych latach do udziału w wydarzeniu zachęcały znane i cenione osoby, m.in.: Marzena Nykiel, prof. Jan Żaryn, Przemysław Babiarz czy Krzysztof Ziemiec.

Tekst i zdjęcia: JR


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony) 

Marsz dla Życia i Rodziny 2017
Scroll to Top
Skip to content