Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej

W Wielki Piątek została odprawiona w Konkatedrze Liturgia Męki Pańskiej, którą celebrował ks. Marcin Kierzek.

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół nie sprawuje Eucharystii. Ołtarz ma być zupełnie. obnażony: bez krzyża, świeczników i obrusów. Liturgię Męki Pańskiej sprawuje się po południu ok. godz. 15, jeśli racje duszpasterskie nie przemawiają za późniejszą porą.

Liturgia składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W tym dniu Komunię św. rozdziela się wiernym jedynie podczas sprawowania liturgii Męki Pańskiej; chorym, którzy nie mogą uczestniczyć w tym obrzędzie, można zanieść Eucharystię o każdej porze dnia. Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się bez śpiewu na wejście. Kapłan i diakon, ubrani w szaty mszalne koloru czerwonego, i poprzedzeni usługującymi, udają się w ciszy do ołtarza i po oddaniu mu czci padają na twarz lub klękają. Wszyscy zgromadzeni przez pewien czas na klęcząco modlą się w ciszy. Następnie kapłan z posługującymi udaje się na miejsce przewodniczenia.

Podczas liturgii obecny był ks. proboszcz Krzysztof Nojman, ks. Paweł Wczesny, który wygłosił homilię, ks. Dariusz Kuliński, ks. prał. Tomasz Ilski i ks. Eugeniusz Krawczyk.

Transmisję na żywo prowadziła telewizja internetowa diecezji kaliskiej DOMJOZEFA.tv

Fragmenty tekstu za: wiara.pl
Zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Wielki Piątek 2019
« z 3 »
Scroll to Top
Skip to content