Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Procesją eucharystyczną zakończyła się w czwartek 18 czerwca Oktawa Bożego Ciała, czyli okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po Eucharystii odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Przed procesją odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. kan. Krzysztof Nojman. Wspólnie z ks. Proboszczem modlił się ks. prał. Tomasz Ilski, ks. Paweł Wczesny oraz ks. Mateusz Paprocki.

Homilię wygłosił ks. Paweł Wczesny, który na przykładzie drogi krzyżowej Chrystusa wskazał drogę człowieka. – Droga naszego życia niejednokrotnie jest bardzo podobna do drogi krzyżowej Chrystusa. Bo na tej drodze doświadczymy krzyża miłości i krzyża naszego życia. Będziemy w tym życiu w sytuacjach tak jak Pan Jezus skazywani i doświadczający słów, które ranią. Ale też będziemy jak Piłat, jak ten tłum krzyczący, by kogoś ukrzyżować, by kogoś pozbawić dobrego imienia. Będziemy jak Szymon z Cyreny niejednokrotnie przymuszeni by coś zrobić, by pomóc swojej żonie, mężowi, rodzicom, dziadkom. Niejednokrotnie będziemy jak Weronika, kiedy przyjdziemy z pomocą bezinteresownie. Ale też będziemy jak Jezus potrzebować tej pomocy, bo na tej drodze naszego życia zmierzymy się z czymś, co jest bardzo trudne, a jest to nasz osobisty grzech. I gdybyśmy się na tej drodze zatrzymali, smuta by była nasza historia – mówił kapłan. Pokazał na podstawie liturgii słowa jak wiele człowiek otrzymał od Boga. – Z miłości do każdego z nas Bóg posłał swojego Syna, aby wziął to wszystko, co ciebie i mnie przeraża, wziął na siebie i pokonał to na drzewie krzyża przechodząc tą drogę jako pierwszy. Jako pierwszy zmartwychwstając przywrócił nam nadzieję i pokazał, że miłością można przezwyciężyć największe ciemności tego świata. Że nadzieją i szacunkiem do drugiego człowieka można o wiele więcej zdziałać niż najróżniejszym słowem – powiedział ks. Paweł. Zachęcał zgromadzonych by wziąć na poważnie słowa Chrystusa o miłości. – Bóg miłością zwyciężył grzech i śmierć – podkreślał. – Warto, abyśmy dzisiaj Pana Boga uwielbili. Za to przebite serce Chrystusa. Za to, że nie brzydził się naszą osobistą męką i grzechem, ale podźwignął nas ze śmierci do życia i pokazał, że my też możemy każdego dnia zmartwychwstawać i żyć w miłości do Niego i drugiego człowieka – mówił ks. Wczesny.

W procesji do czterech ołtarzy wokół kościoła uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, dzieci sypiące kwiatki, poczty sztandarowe oraz wierni.

Przed bramą kościoła ks. Proboszcz Krzysztof Nojman udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. W świątyni poświęcone zostały przyniesione przez wiernych wianki z kwiatów i ziół, które są symbolem pracy.

Uroczystość uświetnił Chór Konkatedralny pw. św. Grzegorza pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Zakończenie Oktawy Bożego Ciała 2020
« z 3 »
Skip to content