Betlejemskie Światło Pokoju

Tradycyjnie, na kilka dni przed świętami, do konkatedry dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, które przynieśli ostrowscy harcerze. Betlejemskie Światło Pokoju to symbol pokoju i pojednania, przekazywany od 1986 r. (w Polsce od 1991 r.). W tym roku odbywa się pod hasłem „Światło służby.

Betlejemskie Światło wyruszyło w drogę 17 listopada. Światło w Grocie Narodzenia Pańskiego zapaliła dziewięcioletnia Maria Khoury z Betlejem. Od 1986 roku ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii. W tym roku ze względu na pandemię, Światło zapaliła dziewczynka mieszkająca w Betlejem. – Moja rodzina i ja jesteśmy dumni, że staliśmy się częścią tej pięknej tradycji bożonarodzeniowej – powiedziała Maria. Betlejemski Ogień wyruszył samolotem do Austrii, skąd 13 grudnia dotarł do Polski.

O Betlejemskim Świetle Pokoju

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Co roku takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. W tym roku sztafeta Betlejemskie Światło Pokoju, w związku z trwającą pandemią koronawirusa, wygląda skromniej niż w latach ubiegłych.

Betlejemskie Światło Pokoju może każdy zabrać ze sobą do domu. Wystarczy odpalić płomień od znajdującego się w kościele znicza, który będzie płoną do godz. 14.00 w Wigilię Bożego Narodzenia.

Tekst (na podstawie swiatlo.zhp.pl) i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Betlejemskie Światło Pokoju 2020
Skip to content