Ingres bpa Damiana Bryla do Katedry Kaliskiej
Bp Damian Bryl odbył 27 marca ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu. – W świecie, w którym pojawia się tak wiele myśli, idei, poglądów chcemy iść drogą wierności Ewangelii Jezusa Chrystusa, wierności Jego nauczaniu, które podejmuje i pogłębia refleksja Kościoła – mówił w homilii biskup kaliski.
W drzwiach katedry bp Damian Bryl otrzymał od abp. Grzegorza Rysia krzyż do ucałowania, a następnie biskup kaliski pokropił zgromadzonych wodą święconą.
Przed rozpoczęciem liturgii przemówił administrator apostolski abp Grzegorz Ryś, który odwołując się do wkroczenia Pana Jezusa do świątyni w Jerozolimie wskazywał, że ingres do katedry zawsze dokonuje się w Chrystusie. – Wszyscy, którzy choć trochę znamy bpa Damiana jesteśmy głęboko przekonani, że wybrał tę datę swojego ingresu w pełni świadomie po to, żebyśmy tutaj dzisiaj oczami wiary widzieli wkraczającego Chrystusa i to właśnie takiego, jakim Go pokazuje wydarzenie Niedzieli Palmowej, kiedy wkracza do swojej świątyni – zaznaczył metropolita łódzki.
Dziękował Panu Bogu za nowego biskupa kaliskiego. – Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi za nominację bpa Damiana do Kalisza. Dziękuję od siebie za to, że było mi dane przez siedem miesięcy być tutaj, ale wyłącznie do posługi , pewnie dlatego nigdy nie ośmieliłem się celebrować Eucharystii w tej katedrze wiedząc, że czeka na swojego biskupa i cieszę się, że dzisiaj go ostatecznie otrzymuje – powiedział abp Ryś.
Pierwszym znakiem objęcia diecezji przez nowego biskupa kaliskiego było odczytanie przez biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna bulli nominacyjnej papieża Franciszka. Na znak łączności biskupa kaliskiego ze Stolicą Apostolską bp Buzun przekazał pismo nominacyjne bp. Damianowi Brylowi.
Następnie dotychczasowy administrator apostolski diecezji kaliskiej abp Grzegorz Ryś przekazał pastorał, będący symbolem władzy pasterskiej metropolicie poznańskiemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu, a ten wręczył go nowemu ordynariuszowi diecezji kaliskiej.
Bp Bryl został poprowadzony przez abpa Stanisława Gądeckiego i abpa Grzegorza Rysia, na katedrę, czyli miejsce przewodniczenia liturgii. Jest ona symbolem jedności i wspólnoty wiernych diecezji z jej biskupem.
Przy tronie biskupim odbyło się złożenie homagium, czyli znaku czci, szacunku i posłuszeństwa nowemu biskupowi. Złożyli je: przedstawiciele duchowieństwa – prepozyci kapituł: katedralnej – ks. prałat Adam Modliński, kolegiackiej – ks. prałat Jacek Plota, konkatedralnej – ks. kanonik Krzysztof Nojman, przedstawiciele osób życia konsekrowanego – s. Amanda Krystyna Litwińska ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, s. dr Natalia Musidlak, doradca metodyczny ds. nauczania religii przy Oddziale Dokształcania Nauczycieli w Kaliszu i diecezjalna referentka ds. zakonów żeńskich oraz orionista ks. Sylwester Sowizdrzał wiceprowincjał Zgromadzenia „Małe Dzieło Boskiej Opatrzności, przedstawiciele rodzin – Barbara i Paweł Kociok z córkami: Zosią, Kasią i Marysią.
W kazaniu biskup kaliski zaznaczył, że szczególnie w tych trudnych czasach niepokoju, zamętu i niepewności wiara jest umocnieniem, wsparciem i daje nadzieję. – Dzisiaj wyznajemy, że Jezus Dobry Pasterz jest obecny w Kościele, który żyje w diecezji kaliskiej. Wyznajemy, że wspólnota ta jest dla Niego droga, cenna, ukochana, że ją prowadzi od prawie 30 lat, że jej błogosławi i pragnie jej dobra. Jezus żyje w tej wspólnocie, przychodzi do każdego, kto tworzy tę społeczność. Przychodzi nade wszystko w Eucharystii, w innych sakramentach, błogosławieństwach, ale także w dziełach miłosierdzia i solidarności, przychodzi przez swoje sługi diakonów, prezbiterów i biskupów – powiedział celebrans.
Akcentował, że historia diecezji kaliskiej to dzieje błogosławieństwa, to wydarzenia diecezjalne, parafialne, wspólnotowe, to osobiste doświadczenia i przeżycia, ale nade wszystko dzieje Boga, który jest blisko. – Dzisiaj chcemy uwielbiać obecnego i działającego Boga, Jego błogosławieństwo i łaskę, u początków i na poszczególnych etapach rozwoju naszej diecezji. Chcemy dziś także wspominać tych, którzy otwarci na Boże działanie stali się pasterzami, przewodnikami, budowniczymi i liderami tej wspólnoty, a także wszystkich zaangażowanych w różnych miejscach i czasie – zaznaczył kaznodzieja.
Wskazywał, że w diecezji miały miejsce sytuacje trudne i bolesne. – Niestety w Kościele doświadczamy także naszej słabości, niedoskonałości i upadków. Ufając, że miłość jest większa niż grzech wołamy o Boże miłosierdzie. Chcemy prosić o przebaczenie, wszystkich którzy w jakikolwiek sposób zostali skrzywdzeni. Chcemy wszystkie te sprawy w duchu prawdy poddać ocenie i podjąć stosowne konsekwencje. Chcemy podjąć wszystko co w naszej mocy, jednocześnie pokornie prosząc o łaskę, aby takie doświadczenia nie miały miejsca – mówił ordynariusz kaliski.
Patrząc w przyszłość biskup kaliski zaproponował wspólnocie Kościoła kaliskiego pięć priorytetów.
Pierwszym z nich ma być coraz głębsze poznawanie Jezusa Chrystusa, który jest jedynym fundamentem wszelkich działań w Kościele.
Kolejny priorytet to wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii. – W świecie, w którym pojawia się tak wiele myśli, idei, poglądów chcemy iść drogą wierności Ewangelii Jezusa Chrystusa, wierności Jego nauczaniu, które podejmuje i pogłębia refleksja Kościoła poprzez wieki. Prawda którą przyniósł Chrystus daje życie, wyzwolenie i zbawienie. Dzisiaj razem módlmy się o otwartość w przyjęciu Ewangelii, wierność w życiu według jej wskazań, umiejętność i odwagę w głoszeniu, oraz stałość w jej obronie – wskazywał hierarcha.
Zachęcał, aby wspólnota diecezjalna i wszystkie wspólnoty ją tworzące stawały się miejscami spotkania, podejmowanego w szacunku, miłości i zrozumieniu. – Chcemy uczyć się dostrzegać człowieka w jego konkretnej sytuacji, nie w takiej jak byśmy chcieli by był, ale w jakiej jest rzeczywiście, chcemy być z człowiekiem w jego troskach i radościach. Trzeba dać osobom czas, by się otworzyli, zwłaszcza tym, którzy mają trudniejsze doświadczenia Kościoła. Dlatego nieustannie uczymy się postawy wsłuchiwania się i dialogu – akcentował duchowny.
Dodał, że czas pandemii pokazuje jak bardzo ważna jest wzajemna troska, wsparcie, wspólna modlitwa. – Dzisiaj chcemy się modlić, aby miłość wzajemna, której ważną twarzą jest solidarność, była najważniejszą zasadą życia Kościoła, który razem budujemy w diecezji kaliskiej – powiedział.
Biskup kaliski podkreślał, że potrzebna jest dziś nowa wyobraźnia miłosierdzia, której przejawem będzie nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr.
Zaznaczył, że zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka wspólnota diecezjalna powinna być „Kościołem wyruszającym w drogę”. – Dla Kościoła zawsze ważny jest człowiek, konkretny człowiek – stwierdził celebrans.
Homilię zakończył modlitwą z listu „Patris Corde” papieża Franciszka przyzywającą św. Józefa. – Chrystus, Dobry Pasterz prowadził Kościół w diecezji kaliskiej przez 29 lat istnienia. Ufamy, że dalej będzie z nami, dlatego w duchu ufności, z nadzieją podejmujemy to wszystko, co przed nami. W te wszystkie sprawy chcemy zaprosić naszego przemożnego Opiekuna, św. Józefa – powiedział bp Bryl.
Po komunii św. obecni w katedrze zaśpiewali dziękczynne „Te Deum”.
Przed błogosławieństwem pasterskim list Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio odczytał ks. prałat Andrea Francia, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.
W liście Nuncjusz Apostolski dziękował abp. Grzegorzowi Rysiowi za dzielne i roztropne administrowanie diecezją w okresie oczekiwania na nowego biskupa diecezjalnego. – Był to delikatny czas budowania jedności prezbiterium, koordynowania pracy duszpasterskiej, kształtowania atmosfery wzajemnego zaufania i podejmowania zmian, które potrzebowały pilnej interwencji. Nie była to praca łatwa, ale już zaczyna przynosić owoce. Papież Franciszek z bliska przyglądał się procesowi jednania wspólnoty kaliskiej – napisał abp Pennacchio.
Zaznaczył, że papież Franciszek powierzył bp. Damianowi Brylowi zadanie pogłębiania jedności i pokoju w życiu diecezji.
Akcentował, że trudności z przeszłości i ciężkie próby przeżywane przez Kościół kaliski nie mogą przyćmiewać piękna wiary, żywotności Ewangelii i zaangażowania wszystkich w urzeczywistnianiu wartości chrześcijańskich.
– Po krzyżu jest zawsze radosna światłość zmartwychwstania, a Pan nigdy nie opuszcza swojej trzody, lecz ją wspiera i pomaga w jej odrodzeniu. Na tej drodze bp Damian i cała diecezja kaliska ma przemożnego orędownika u Boga – św. Józefa, który z pobliskiego sanktuarium spogląda ojcowskim wzrokiem na całą diecezję zjednoczoną w wierności, posłuszeństwie i duchu współpracy ze swoim nowym pasterzem – napisał Nuncjusz Apostolski w Polsce.
List do nowego biskupa kaliskiego skierował także prezydent RP Andrzej Duda.
Słowa życzeń i podziękowań w imieniu biskupów polskich wypowiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.
Dziękował bp. Damianowi Brylowi za jego posługę w archidiecezji poznańskiej. Wymienił m.in. pracę duszpasterską w parafii Bożego Ciała w Poznaniu, posługę spowiednika i kierownika duchowego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, pracę adiunkta na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, redagowanie miesięcznika „Katecheta”, prace wykonane w ramach „Dzieła Biblijnego Archidiecezji Poznańskiej”.
Podziękował za prace kurialne w ramach Rady Biskupiej, Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej, Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Rady Formacji Kapłanów, Referatu Katechetycznego, Referatu Nauki i Kultury, Referatu Duszpasterstwa Akademickiego, formacji zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich.
Dziękował też za prace w ramach Konferencji Episkopatu Polski w Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa, Rady ds. Rodziny oraz Rady Stałej. – Archidiecezja Poznańska i Konferencja Episkopatu Polski mają niemały dług wobec Ciebie – powiedział abp Gądecki.
W imieniu biskupów, wiernych zgromadzonych w katedrze i łączących się duchowo za pośrednictwem mediów życzył biskupowi kaliskiemu, aby pokornie pełnił służbę w diecezji kaliskiej. – Życzymy Tobie, aby powodzenia nie napełniły Cię pychą, by przeciwności Cię nie niepokoiły, a trudności nie doprowadziły do rozpaczy – podkreślał przewodniczący Episkopatu Polski.
Polecił bpa Damiana Bryla opiece św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.
W imieniu duchowieństwa i wiernych diecezji kaliskiej przemówił ks. prałat Zbigniew Cieślak, wikariusz biskupi ds. administracyjnych, natomiast w imieniu władz Miasta Kalisza przemówił Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski.
Słowa podziękowania wyraził bp Damian Bryl. Dziękował Panu Bogu za powołanie, misję i za to, że jest zawsze wierny.
Wyraził wdzięczność wobec papieża Franciszka, Nuncjusza Apostolskiego, obecnych arcybiskupów i biskupów.
Dziękował też pierwszemu biskupowi kaliskiemu. – Chciałbym szczególnie podziękować za obecność naszego biskupa seniora Stanisława, który u początku naszej diecezji tak mocno i pięknie zaangażował się w jej tworzenie – powiedział bp Bryl.
Słowa podziękowania skierował do kapłanów, przedstawiciel Kościołów chrześcijańskich, przedstawicieli władz i służb mundurowych, a także do mamy, rodzeństwa i rodziny, alumnów oraz wiernych.
Mszę św. z biskupem kaliskim Damianem Brylem koncelebrowali: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita poznański, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, bp Wiesław Mering, biskup włocławski, bp Szymon Stułkowski, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej, bp Zdzisław Fortuniak, biskup senior archidiecezji poznańskiej, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, bp Stanisław Napierała, biskup kaliski senior, ks. prał. Andrea Francia, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, przedstawiciele księży diecezji kaliskiej.
We Mszy św. uczestniczyli: mama i rodzeństwo bpa Damiana Bryla, rodzina, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz wiernych.
Uroczystość uświetniły chór „Lira” z Wieruszowa i Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.
Uroczystość transmitowały: Telewizja Trwam, Telewizja Internetowa „Dom Józefa” i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak