Bierzmowanie

– Sakrament bierzmowania jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, czy też sakramentem odwagi, przyznaniem się do swojej wiary. Przede wszystkim jest sakramentem, czyli łaską, udzielaną po to, żeby człowiek na nią odpowiadał i z nią współpracował – mówił w Konkatedrze bp Łukasz Buzun, który udzielił sakramentu bierzmowania młodym parafianom.

We wtorkowe popołudnie, w Ostrowskiej Konkatedrze, na początku Eucharystii rodzice zwrócili się do biskupa z prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania latoroślom. – Księże biskupie Łukaszu, przez ostatnie kilkanaście lat uczyliśmy nasze dzieci rozpoznawać dobro i zło. Staraliśmy się doprowadzić je do dojrzałych wyborów i wartości oraz do rozwinięcia w nich poczucia odpowiedzialności. Poprzez słowa, czyny, wrażliwość na chrześcijańskie tradycje i zwyczaje, ale także właściwą hierarchię wartości prowadziliśmy nasze dzieci do poznania Boga i Jego miłości. Dziś nasze pociechy rozpoczynają kolejny etap swojego życia – mówili przedstawiciele rodziców. – W imieniu rodziców, prosimy cię Księże Biskupie, abyś udzielił sakramentu bierzmowania naszym dzieciom i by Duch Święty, którego otrzymają wszystkiego ich nauczył – prosili.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał znaczenie słowa „amen”, które wyraża nasze „tak” dla Boga. Wskazywał, że do sakramentu bierzmowania trzeba dojrzeć. – Sakrament bierzmowania jest po to, żeby człowiek młody, powoli, bo nikt od razu nie jest dojrzały, nawet jeśliby dziesięć sakramentów przyjął na raz, powoli dojrzał do pewnych decyzji i żeby te decyzje obejmowały zasadniczo całe jego życie, aż po grób – mówił bp Łukasz.

– Kościół jest po to, udziela sakramentów każdemu z nas po to, przystępujemy do sakramentów po to, żeby coraz bardziej w naszym życiu i wreszcie na 100% wybrzmiało to „tak” wobec Boga – podkreślał biskup. – Duch Święty chce na różne sposoby człowieka doprowadzić, można powiedzieć do przytomności, do jasności umysłu, do tego, żeby wiedział, chciał i dojrzał do tego, żeby Panu Bogu mówić tak, a grzechowi nie” – zaznaczył bp Buzun. Wskazywał, że znając duszę człowieka, Duch Święty robi to w sposób delikatny, często poprzez małe znaki, a czasem stawiając w trudnych życiowych sytuacjach.

Bp Łukasz zwrócił uwagę, że najcenniejszym darem jaki otrzymujemy od Boga to przebaczenie. – Przebaczenie jest darem dla nas najcenniejszym, jaki otrzymujemy od Boga. Jest rozjaśniający nas, podnoszący, napełniający, prowadzący. Po to jest sakrament bierzmowania, żebyśmy do tego dojrzewali, do takiej postawy. Tam jest dar mądrości, dar rozumu, dar pobożności, wszystko po to, żebyśmy w tym zasmakowali, jakoś w to weszli. To jest ta przestrzeń Kościoła, przestrzeń sakralna, po to jest to wszystko, co tu się dzieje – mówił bp Łukasz.

Zachęcał młodzież, by zapraszała do swojego życia Maryję. – To zaproszenie jest istotne, ona chce być zapraszana, chce żebyśmy otwierali się na jej obecność, chce byśmy też jej ufali. My się tego uczymy, nie jest to proste, uczymy się ufać swoim rodzicom, przede wszystkim jako tym, których Pan Bóg stawia najbliżej nas, swojej mamie, która nosiła nas pod swoim sercem, swojemu tacie. To jest bardzo istotne, żeby się tutaj uczyć ufać, otwierać, rozmawiać, być szczerym – powiedział biskup. Zaznaczył, że modląc się do Matki Bożej, jednocześnie modlimy się też do Ducha Świętego, bo Maryja jest Nim napełniona.

Po homilii młodzież i wierni zgromadzeni w świątyni wyznali swoją wiarę oraz wyrzekli się szatana i jego pokus. Potem nastąpiła modlitwa o zesłanie Ducha Świętego, po której bp Łukasz Buzun udzielił sakramentu bierzmowania. Młodzież, jako widoczny znak bierzmowania, otrzymała krzyżyki na szyję, które na zakończenie zostały poświęcone.

Pod koniec Eucharystii miały miejsce podziękowania za otrzymany sakrament.

Za przygotowanie młodzieży w naszej parafii odpowiadał ks. Dariusz Kuliński.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Bierzmowanie 2021
Scroll to Top
Skip to content