Droga Krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych

Ostrowscy artyści odprawili w Niedzielę Palmową Drogę Krzyżową. Nabożeństwu przewodniczyli: ks. biskup senior Teofil Wilski i proboszcz Konkatedry ks. prałat Tomasz Ilski.

W niedzielę, 13 kwietnia, w ostrowskiej Konkatedrze po Mszy św. wieczornej odprawiono drogę krzyżową, której towarzyszyły słowa „Kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje”. Rozważania do stacji drogi krzyżowej przygotowali i odczytali ostrowscy twórcy: Andrzej Leraczyk, Małgorzata Błoch, Elżbieta Mikołajczyk, Ewa Kotowska-Rasiak, Monika i Marek Wiąckowie, Bogumiła Gruszczyńska-Kozan, Jerzy Kania, Anna Torz, Wojciech Gawłowski, Małgorzata i Tomasz Mieloch, ks. Adam Kraska, Regina Podskarbi, Katarzyna Rynkowska, Maria Maciejewska, Karol Marszał. Pomiędzy kolejnymi stacjami w świątyni rozbrzmiewał śpiew w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka, Kwartetu Wokalnego „Alter Ego”, solistek: Reginy Plewy-Gad i Małgorzaty Puchalskiej. Dzieła znanych kompozytorów zagrały: Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego, Saxo Deon w składzie: Robert Matuszewski i Piotr Słociński, skrzypaczka Romualda Błoch, gitarzystka Katarzyna Rynkowska, trębacz Norbert Wardawy, organista Karol Kopiec. W bocznych nawach świątyni można było oglądać ekspozycję malarstwa przedstawiającą stacje drogi krzyżowej wykonaną przez ostrowskiego malarza prof. Tadeusza Gaworzewskiego.

Proboszcz ostrowskiej Konkatedry podziękował twórcom za ich postawę i zaangażowanie w życie religijne. – Bardzo serdecznie Państwu dziękuję za Waszą wiarę, a także za to, że tutaj w Ostrowie tworzycie kulturę chrześcijańską, a to wiąże się z życiem i miłością. Chociaż każdy z nas jest słaby, upada, to myślę, że dzięki Wam możemy dostrzegać Chrystusa – powiedział ks. prałat Tomasz Ilski.

Przed udzieleniem błogosławieństwa ks. biskup podkreślał, że droga krzyżowa twórców zachęca do refleksji nad własnym życiem. – Pan Jezus na swojej drodze krzyża spotyka nas na naszej drodze i nas umacnia, bo miłuje Ojca i miłuje ludzi. Ta miłość była Jego siłą, kazała Mu wstać z upadków, przygniecenia krzyżem i iść dalej. Daj nam Panie więcej miłości do Boga, miłości do braci i sióstr, abyśmy też umieli nieść swój krzyż, powstawać i stale zwyciężać mocą Twego zmartwychwstania – mówił ks. biskup Teofil Wilski.

Taką drogę krzyżową odprawiono w Ostrowie Wielkopolskim po raz drugi, a jej inicjatorem był Andrzej Leraczyk. Organizatorami nietypowego nabożeństwa były Ostrowskie Środowiska Twórcze i proboszcz Konkatedry, a patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent miasta Jarosław Urbaniak. Droga krzyżowa odbyła się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej.


Droga Krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych 2014
Scroll to Top
Skip to content