30-lecie kapłaństwa ks. Krzysztofa Nojmana

W niedzielę 24 maja 2020 r. proboszcz parafii Konkatedralnej ks. kan. Krzysztof Nojman świętował jubileusz 30-lecia kapłaństwa. – Mszę świętą sprawuję z podziękowaniem Bogu za dar powołania do życia kapłańskiego w 30. rocznicę święceń kapłańskich. W tych dniach wszyscy kapłani obchodzą rocznicę swoich święceń kapłańskich, pamiętajmy w swoich modlitwach o wszystkich kapłanach. Módlmy się również o nowe, liczne, dobre, święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego – mówił na początku Eucharystii ks. Proboszcz.

Na zakończenie Mszy św. życzenia złożyli przedstawiciele parafian i grup duszpasterskich. – Święty Paweł powiedział: „Jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana”. Czcigodny Księże Proboszczu, twój jubileusz 30 lat to właściwie umieranie dla Pana. Kiedy ponad 30 lat temu wstępowałeś do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu i kształciłeś się tam przez 6 lat umiałeś dla siebie. Umierałeś dla siebie po to, żeby żyć dla Pana. Całe twoje kapłaństwo to umieranie dla siebie, a życie dla Pana, poprzez posługę w Ostrzeszowie, potem w Ostrowie, potem, kiedy budowałeś parafię Matki Bożej Fatimskiej w Ostrowie to przecież nic innego jak życie dla Pana. W przestrzeni twojego serca Pan Bóg był zawsze na pierwszym miejscu. Czegóż możemy ci życzyć w dniu twojego jubileuszu. Życzymy ci, aby twoje ręce zawsze z taką świętością dawały nam Jezusa Chrystusa. Abyś ty żył Jezusem Chrystusem na co dzień, abyś w swoim kapłańskim posługiwaniu nam wszystkim, z którymi się spotykasz, tego Jezusa dawał. To jest dla nas najważniejsze. W imieniu wszystkich parafian konkatedry, w imieniu wszystkich grup duszpasterskich, które są tutaj bardzo ci bliskie, w imieniu rady parafialnej przyjmij od nas najserdeczniejsze życzenia. Niech Pan ci błogosławi, strzeże, chroni. Wszystkiego najlepszego – mówiła przedstawicielka parafian.

Podziękowania za życzenia i pamięć złożył jubilat, ks. Krzysztof Nojman. – Bardzo serdecznie dziękuję za pamięć, za te życzenia, przede wszystkim za zapewnienie o modlitwie. Dziękuję pocztom sztandarowym, wszystkim delegacjom, pani pięknie śpiewającej tam na chórze podczas tej Mszy świętej. Tak jak wspomniałem na początku Mszy św., my wszyscy kapłani w tych dniach obchodzimy taką czy inną rocznicę święceń kapłańskich. Prosimy was jeszcze raz o modlitwę za nas wszystkich, abyśmy trwali w tym powołaniu, byśmy potrafili najlepiej jak tylko możemy służyć Panu Bogu, ludziom, wiernym. Wczoraj święcenia kapłańskie w naszej diecezji, tutaj w naszym kościele trzech diakonów je otrzymało, kolejnych trzech w katedrze w Kaliszu. Myślę, że ten wczorajszy dzień dla naszej parafii i dla tej świątyni jest historyczny. Tak myślę, że być może to pierwszy raz w tym kościele właśnie miały miejsce święcenia kapłańskie. Wśród nich został wyświęcony ks. Mateusz Paprocki, diakon, który u nas przez ostatnie miesiące odbywał praktykę duszpasterską. Właśnie za chwilę udaję się do Przygodzic, tam o godz. 11:00 ks. Mateusz odprawi, w swojej rodzinnej parafii, prymicyjna Mszę świętą. Jeszcze raz składam serdeczne Bóg zapłać – powiedział ks. Proboszcz.

Ks. Krzysztof Nojman pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Śremie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 r. w Poznaniu z rąk arcybiskupa Jerzego Stroby. Był jednym z spośród 31 diakonów wyświęcanych wówczas na kapłanów. Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii odprawił 27 maja 1990 r. 1 lipca 1990 r. rozpoczął posługę kapłańską w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrzeszowie. W 1994 r. został wikariuszem w parafii konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. W 1998 r. biskup kaliski Stanisław Napierała skierował go do tworzenia nowej parafii i budowy kościoła przy ul. Krętej w Ostrowie, gdzie został proboszczem. 1 lipca 2015 r. został ustanowiony proboszczem parafii konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


30-lecie kapłaństwa ks. Krzysztofa Nojmana
Scroll to Top
Skip to content