Katecheci w Konkatedrze

– Dziękuję, że chcecie, aby dobra nowina o Jezusie, naszym Panu, dotarła do każdego – mówił biskup kaliski Damian Bryl do katechetów zgromadzonych w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim. Nauczyciele religii pracujący w diecezji kaliskiej zainaugurowali kolejny rok szkolny i katechetyczny.

Mszy św. w ostrowskiej konkatedrze przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który w homilii podziękował katechetom za ich posługę. – Dziękuję, że chcecie, aby dobra nowina o Jezusie, naszym Panu, dotarła do każdego. Dziękuję za wasze decyzje, za wasze trwanie w tym powołaniu i misji – powiedział celebrans.

Prosił katechetów, aby nowy rok szkolny rozpoczęli w duchu wiary. – Wiara wymaga pokory i uznania, że nie wszystko od nas zależy. Bardzo ważne jest nasze zaangażowanie intelektualne i fizyczne, ale potrzebujemy błogosławieństwa Bożego – zaznaczył kaznodzieja.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii wskazał, że Matka Boża Bolesna pokazuje nam, że bycie uczniem Jezusa jest wymagające.

Stwierdził, że we współczesnych czasach spotykamy coraz więcej ludzi, którzy walczą z Panem Jezusem albo są obojętni wobec Niego. – Coraz bardziej dostrzegamy, że jest coraz więcej ludzi, którzy żyją inaczej. Chciałbym dzisiaj modlić się z wami, byśmy umieli odnaleźć się w takim świecie, gdzie dla niektórych Jezus jest mocnym znakiem sprzeciwu, żebyśmy nigdy nie zwątpili w to, że Jezus jest Panem. Chcę modlić się z wami, żebyśmy nie pogniewali się na tych, którzy mówią inaczej, ale byśmy dotknięci Bożą łaską szukali sposobów i znajdywali je jak im opowiedzieć o Jezusie i do Niego doprowadzić. To jest dzisiaj wielkie zadanie dla nas – akcentował hierarcha.

Przekonywał, że katecheta musi szukać oparcia we wspólnocie. – Takie spotkanie jak dzisiaj, gdy spotykamy innych katechetów, słyszymy ich słowa i świadectwa jest bardzo ważne. Wspierajmy się nawzajem, dzielmy się doświadczeniem. Nie twórzmy wspólnot, które marudzą i narzekają, ale twórzmy wspólnoty, które mocno trzymają się Jezusa i szukają Jezusa, aby Go nieść innym – podkreślał biskup kaliski.

Bp Damian Bryl wręczył dyplomy i albumy osobom obchodzącym w tym roku 25-lecie posługi katechetycznej.

Po Mszy św. konferencję dla katechetów wygłosił ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Kaliszu.

Podobne spotkania dla katechetów odbędą się także w Kaliszu, Wieruszowie i Jarocinie.

Obecnie w diecezji kaliskiej pracuje 750 katechetów, w tym ok. 540 osób świeckich i sióstr zakonnych.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak
Zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Katecheci w Konkatedrze 2021
Scroll to Top
Skip to content