Święto Niepodległości

– Walczmy, tak jak możemy, modlitwą i czynem, aby Polska zawsze była wolna, ale uczyńmy też wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była rzeczywistym królestwem Maryi i Jej Syna – mówił ks. kan. Adam Kosmała w Narodowe Święto Niepodległości podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Msza św. odprawiona została o godz. 10.00 w Konkatedrze, którą celebrował ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz parafii. – Z wielką radością ofiaruję tę Mszę św. za naszą Ojczyznę w Narodowe Święto Niepodległości, za Polskę, wszystkich Polaków w Polsce i za granicą, mieszkających blisko i daleko. W szczególności modlę się za wszystkich mieszkańców naszego miasta Ostrowa Wielkopolskiego i okolic – mówił kapłan witając wszystkich zebranych.

W homilii ks. Adam zacytował Jasnogórskie Śluby Narodu. Wskazał, że tekst ślubów ułożył więziony w Komańczy Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, dziś już błogosławiony. – Tekst ślubowania Prymas napisał w więzieniu, 16 maja 1956 r. Został on odczytany po uroczystej Mszy św. na Wałach Jasnogórskich z udziałem około miliona wiernych. Przy ołtarzu stał pusty fotel, na którym przeor Jasnej Góry złożył wiązankę biało-czerwonych róż. Był to wymowny znak przypominający o uwięzieniu kard. Wyszyńskiego – mówił kapłan. Wskazał, że mija 65 lat od aktu oddania Narodu. – Wciąż nie wypełniliśmy tego, co obiecaliśmy, jako Polacy, choć po każdym fragmencie wszyscy dwukrotnie wołali: Królowo Polski, przyrzekamy! – podkreślał. Zauważył, że naród polski często błagał Boga o pomoc, jednak, gdy pokój nastawał, Polacy szybko o tym zapominali. – Myślę, że nie ma niczego gorszego na ziemi niż wojna. I że najpiękniejszą rzeczą na ziemi jest Wolność i Pokój. Ale tylko Bóg jest dawcą Prawdziwego Pokoju. Jeśli Naród odrzuci Jezusa Chrystusa i Boże Przykazania, jeśli Naród odrzuci swoją Królową – Maryję, jakże potem, w chwili zagrożenia granic, możemy Ich prosić o pomoc – zastanawiał się kapłan. Wzywał, by w dniu Narodowego Święta Niepodległości, wzywać pomocy i miłosierdzia w walce o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Na zakończenie homilii zachęcał, by walczyć modlitwą i czynem, aby Polska w dalszym ciągu była wolnym krajem, by była rzeczywistym królestwem Jezusa i Maryi, a Naród był im poddany w życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym. – Aby Polska była Polską. Niech Bóg błogosławi Polskę – zakończył ks. Adam Kosmała.

Eucharystia zakończyła się odśpiewaniem „Boże, coś Polskę”.

Uroczystości uświetnił Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego.

W Mszy św. uczestniczyli – Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Senator RP Ewa Matecka, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Walkowski, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych oraz jednostek samorządowych.

Po Eucharystii w dużej sali Domu Katolickiego odbyło się „Patriotyczne Śpiewanie”, czyli śpiew pieśni patriotycznych zorganizowany przez ostrowski Hufiec ZHP.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Święto Niepodległości 2021
Scroll to Top
Skip to content